• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

We moeten wel door

2 februari 2025 door Marc van Oostendorp 1 Reactie

Mijn leeslogboek: januari

Foto door Jakob Jin

Ja, dan kun je wel je voornemen om een jaar vast te leggen wat je allemaal leest, maar dan begint het gedonder meteen. Want wat verstaan we dan zoal onder lezen? Ik reis bijvoorbeeld bijna iedere dag met de trein, en als ik vertrek valt op het station mijn oog op het bord waarop staat ‘Utrecht’ en een tijdsaanduiding – de vertrektijd, weet ik uit ervaring –, en eenmaal in Utrecht zie ik een bord waarop staat ‘Nijmegen’, en dan een andere tijd.

Dat is informatie die ik gretig consumeer, ik doe er ook echt iets mee in mijn dagelijks leven, het is zou je zeggen lezen in optima forma, maar om dat soort dingen allemaal bij te houden, daar is geen beginnen aan. Zo lees ik ook allerlei stukken en stukjes op allerlei websites zoals Neerlandistiek, kijk ik in de supermarkt soms wat voor ingrediënten er op verpakkingen worden vermeld staan. Deze maand was tentamenmaand dus ik heb de handschriften van allerlei late tieners mogen ontcijferen. En de hele dag gaat mijn oog langs reclameborden waarvan de inhoud slechts heel vagelijk tot me doordringt – als er ineens iets heel raars zou staan, zou het me opvallen, maar meestal ben ik in een halve seconde vergeten wat er stond.

Maar dat rekenen we dus allemaal niet mee in dit leeslogboek. Ik leg de grens bij: boeken.

Wat is een boek? Daarvoor plaats ik me in de traditie van Potter Stewart: wat zich aandient als boek.

Avontuur

Ik lees meestal ongeveer 3 of 4 boeken tegelijk, en dat via verschillende media: een papieren boek,voor in de trein, een boek op mijn telefoon voor als ik ergens moet wachten, en een boek op een e-reader voor in bed. Normaliter lees ik het meeste elektronisch, maar op de een of andere manier heb ik ook behoefte aan afwisseling.

En soms vordert het via een bepaald medium niet Ik ben deze maand de hele maand bezig geweest met Eenzaam avontuur van Anna Blaman, dat ik had gedownload van de DBNL. Ondertussen heb ik 19 andere boeken gelezen, op papier of op mijn telefoon, maar in Anna Blaman kwam ik maar niet verder. Dat ligt niet aan Blaman, want Eenzaam avontuur heb ik eerder met veel plezier gelezen, maar aan de vorm die de DBNL aan elektronische boeken geeft.

Ik geef het overigens niet op, ik geef een boek zo snel niet op. Op een bepaald moment lees ik weer verder en heb ik Eenzaam avontuur uit.De stap om dan maar een ander boek op mijn e-reader te lezen is te groot. Misschien moet ik ergens een papieren exemplaar opdiepen, maar ik kan het nergens vinden. Over het totale gebrek aan organisatie van mijn bibliotheek, die zich ook nog eens op 4 verschillende plaatsen bevindt (omdat ik twee werkgevers heb, een huis, en een vast adres voor in de zomer).

Lekkere aardbeien

Een effect waarover je weinig hoort is hoe boeken die je tegelijkertijd of vlak na elkaar leest, elkaar beïnvloeden. Ik las deze maand bijvoorbeeld door een toeval drie boeken over de levens van vrouwen die in de jaren veertig geboren zijn: Les années van Annie Ernaux, Vom Aufstehen van Helga Schubert en Ann d’Angleterre van Julia Deck. Onwillekeurig ga je zulke boeken dan toch met elkaar vergelijken. Helga Schubert en Annie Ernaux beschrijven (min of meer) hun eigen leven, Julia Deck dat van haar moeder.

Schubert heeft waarschijnlijk het interessantste leven gehad, want ze groeide op in de DDR en niet in Frankrijk of Engeland, en wie wil er niet weten hoe het is om uit een land te komen dat niet meer bestaat, maar haar boek is het minst interessant. Ik geloof dat zij in Duitsland een vrij beroemde schrijver is en haar boek lijkt geschreven onder de aanname dat lezers het aan het eind van haar leven weleens interessant zouden kunnen vinden nog wat herinneringen van deze beroemde schrijver te lezen. Maar als je helemaal niet deelneemt aan de Duitse cultuur, zoals ik, dan blijven er niet meer over dan wat herinneringen aan het feit dat het in de DDR repressief was, maar dat men ook best een gewoon leven leidde en af en toe lekkere aardbeien at.

Mooier

Nee, dan Annie Ernaux! Nu kun je zeggen, ja, maar die heeft dan ook niet voor niets de Nobelprijs gewonnen, een paar jaar geleden. Maar toch. Haar leven is helemaal niet zo opmerkelijk, geloof ik, maar ze heeft er in De jaren een meeslepende vorm voor gevonden, door vooral heel erg te beschrijven hoe Frankrijk veranderde tussen 1940 en 2006 – wat voor modes er waren, hoe de seksuele mores veranderde, over welke presidentskandidaten men zich druk maakten. Op de een of andere manier lukt het Ernaux om met dat soort details te laten zien hoe een mensenleven – hoe druk je je ook maakt over je eigen unieke zelf – gevormd wordt door de omstandigheden. Ja, we zijn allemaal ‘kinderen van onze tijd’, maar niemand heeft dat zo laten zien.

Het nadeel van het feit dat ik dat boek nu gelezen heb is dan weer wel dat ik daardoor geloof ik het boek Ann d’Angleterre van Julia Deck minder kan waarderen. Julia’s moeder Ann is een vrouw van dezelfde generatie als Annie. Ann is niet zoals Annie in Frankrijk geboren, maar in Engeland. De liefde voor Frankrijk en later voor een Franse man heeft haar naar Frankrijk gebracht, maar terwijl Julia Deck van alles over het leven van Ann vertelt, brengt ze haar niet op dezelfde manier tot leven. Als ik dit boek over een half jaar zou lezen, had ik het misschien mooier gevonden. Maar ik ga het ook niet terzijde leggen, want we moeten wel door.

De harde feiten

GelezenGekocht of gekregenNu aan het lezen
Ada D’Adamo, Come d’aria
Djaili Amadou Amal, Les impatientes
Anne Applebaum, Autocracy, Inc.
Thomas Paul Bonfiglio, Linguistics and Psychoanalysis
Annie Ernaux, Les annees
Han Kang, Human acts
Lale Gül, Ik ben vrij.
Esther Jansma, We moeten ‘misschien’ blijven denken
Sasja Janssen. Mijn vader zegt entropie, mijn moeder logica
Gerrit Krol, De man achter het raam
Jacob van Maerlant, Der naturen bloeme
Alexei Navalny, Patriot
Anne Provoost, Decem
Helga Schubert. Vom Aufstehen
Lize Spit, Autobiografie van mijn lichaam
Wisława Szymborska. Mi inventas la mondon / Obmyślam świat
Manon Uphoff, Laat me binnen
Andrea Vaccari, La fonetiko de Esperanto
D.V.Coornhert, Die rijck Vol kaerßen zynde
Annette van Dijk, In het spoor van Hadewijch
Anne Louïse van den Dool, Ontbindende voorwaarden.
Lale Gül, Ik ben vrij.
Desiderius Erasmus. Lof der zotheid.
Caroline Féry, German Phonology.
Ingmar Heytze, Postkamer.
Lieke Marsman, Op een andere planeet kunnen ze me redden
Vonne van der Meer, Aan haar lippen
Vonne van der Meer, Het limonadegevoel en andere verhalen
Alexei Navalny, Patriot
Jan Pekelder, Verboden Vlaams te spreken
Saskia Pieterse en Janneke Stegeman, Uitverkoren
Anne Provoost, Decem
Manon Uphoff, Laat me binnen
Gé Vaartjes, Vleugelman
Belle van Zuylen/Benjamin Constant, Je bent een allerbeminnelijkste dwaas. Belle van Zuylen in briefwisseling met
Benjamin Constant
Anna Blaman. Eenzaam avontuur.
Kate Conger & Ryan Mac. Character Limit. How Elon Musk Destroyed Twitter
Julia Deck. Ann d’Angleterre.
Jenny Erpenbeck. Kairos

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: leeslogboek, letterkunde, lezen

Lees Interacties

Reacties

  1. Robert Kruzdlo zegt

    2 februari 2025 om 11:26

    Boeken die je tegelijk leest beïnvloeden elkaar, bewust en onbewust. Zelfs zoekt het binnenbrein naar zijn eigen leesgedrag en kom je tot een conclusie. Nu vandaag begon ik aan drie boeken tegelijk: Heerma van Voss is de oudere broer van schrijver Thomas Heerma van Voss en zoon van oud-omroepbestuurder Arend Jan Heerma van Voss en hoogleraar sociologie Christien Brinkgreve.

    Alle drie schrijven over hún familie. Direct of indirect. Ze zijn het met elkaar eens dat dit moet kunnen en vanuit hún professionele opvattingen kan dit met Respect voor elkaar.

    Deze drie schrijvers lezen nu elkaars visies: het leven met de vader. Wat mij opvalt is dat ze toch bang zijn hun achterste van hun tong te laten zien.

    Wie spreekt er hier met vreemde tongen¿ is de vraag.

    Ik heb het vreemde idee dat de schrijvers te lief voor elkaar zijn. En dat is nu typisch een Nederlandse stijl. Maar dat kan veranderen. De moeder heeft nu haar keerzijde laten zien en, wat voor moois er nog kan komen: ik ben een ander.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Lucebert • Tajiri

Het licht is de liefde is niets
Een gat grijpt naar een ander gat
Het beeld bijt een beeld
De spiegel is bleek en bont

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

LIBELLEN

Hier is de broedplaats, takken in elkaar gehaakt,
manshoge brandnetel slaapt tussen grijze
verdorde armen, dun dood sparrehout.
Libellen paren een snel ogenblik,
bidden in zwermen, zetten zich,
doorzichtige strikken, korte takken,
op taktoppen.

Bron: Dierenalfabet, postuum verschenen, 1978

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

1 juli – 15 september 2025: Over de grenzen van het boek

1 juli – 15 september 2025: Over de grenzen van het boek

11 juli 2025

➔ Lees meer
26 september 2025: Afscheid Peter-Arno Coppen

26 september 2025: Afscheid Peter-Arno Coppen

10 juli 2025

➔ Lees meer
Augustus: Eetvoorstelling ‘Muzikaal Feestmaal’ op Slot Zuylen en Muiderslot

Augustus: Eetvoorstelling ‘Muzikaal Feestmaal’ op Slot Zuylen en Muiderslot

8 juli 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1881 Maria Kronenberg
sterfdag
2018 Dana Constandse
➔ Neerlandicikalender

Media

De literaire letterenshow 2

De literaire letterenshow 2

12 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De laatste keuze van Rogi Wieg

De laatste keuze van Rogi Wieg

9 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Van Lacarise den katijf die enen pape sach bruden zijn wijf

Van Lacarise den katijf die enen pape sach bruden zijn wijf

8 juli 2025 Door Vianne Cré Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d