• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Logo

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Mondiaal
  • Contact
  • Homepage
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Onderzoek naar het spanningsveld tussen vrijgevochten literatuur en censuur

22 februari 2024 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Externe inhoud van YouTube

Deze inhoud wordt geladen van YouTube en plaatst mogelijk cookies. Wil je deze inhoud bekijken?

Onderzoek naar het spanningsveld tussen vrijgevochten literatuur en censuur. Receptie van Nederlandstalige literatuur in Oost-Centraal-Europa tussen 1945 en 1990

In 2019 verscheen bij Bloomsbury in de serie Literatures as World Literature het boek Dutch and Flemish Literature as World Literature onder redactie van de bekende literatuurwetenschapper Theo d’Haen. Het is een mooi boek, maar… er staat zo goed als niets in over de receptie van Nederlandstalige literatuur in Oost-Centraal-Europa. Dit was de aanleiding voor enkele literatuurwetenschappers uit deze regio om de koppen bij elkaar te steken en een onderzoeksconcept op te zetten. We onderzoeken hoe het mogelijk was dat ondanks alle hindernissen (“Oostblok” met een vrij rigide ideologie; gebrek aan deviezen; censuur) in de periode 1945-1990 tóch in al onze landen een tamelijk gevarieerd en representatief beeld van de Nederlandstalige literatuur aan de verschillende lokale lezerspublieken werd gepresenteerd.

Na veel discussie en een eerste try out in de vorm van een panel bij het 21e colloquium neerlandicum in Nijmegen (2022) is een groep van 6 onderzoekers in oktober 2022 van start gegaan met een minicongres in Olomouc. De eerste onderzoeksresultaten hebben we in een onlinecursus ook aan studenten van vijf universiteiten uit de regio (Bratislava, Debrecen, Ljubljana, Olomouc, Poznań) en studenten van de universiteit van St-Petersburg meegedeeld. Uit de discussies met hen kwamen weer nieuwe ideeën voort. Daarnaast hebben we onze resultaten wetenschappelijk vorm gegeven in een themabundel voor het tijdschrift Nederlandse Letterkunde die volgend jaar zal uitkomen.

Inmiddels is besloten om een boek Socialist Transnationality and the Transfer of Dutch-Language Literature in East Central Europe and the Balkans, 1945-1990 uit te geven bij Bloomsbury. Het concept is al goedgekeurd door de uitgeverij en het boek is voor 2025 gepland. De groep is inmiddels uitgegroeid tot 10 mensen afkomstig uit de hele regio. In de toekomst willen we van deze onderzoeksgroep een platform voor literatuuronderzoek maken. In de webinar zal worden ingegaan op het hoe en waarom van dit project, welke problemen er zijn en welke resultaten we hopen te bereiken.

  • Spreker: Wilken Engelbrecht
  • Moderator: Laurens Ham
  • Productie & techniek: Merel Donia en Misja van Laatum

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Mondiaal, Video Tags: censuur, letterkunde, receptie, receptieonderzoek

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Ja, ook hier kun je Nederlands studeren:

Salamanca, Spanje

Salamanca, Spanje

➔ Lees meer

Meer plaatsen waar je Nederlands kunt studeren

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

18 april 2025: Lezing Nederlandstalige literatuur in het Frans

18 april 2025: Lezing Nederlandstalige literatuur in het Frans

25 februari 2025

➔ Lees meer
15 november 2024: Conference The Art of Asking

15 november 2024: Conference The Art of Asking

26 september 2024

➔ Lees meer

Nieuws

Gratis webinars Nederlands als Vreemde Taal

De Taalunie organiseert in 2026 vier gratis webinars voor lesgevers Nederlands als Vreemde Taal. De webinars zijn praktijkgericht en bieden concrete voorbeelden, interactieve werkvormen en direct toepasbare tips voor de klas. De webinars richten zich op: Webinaroverzicht 2026: 1. Stap voor stap naar spreekdurf | spreekvaardigheid binnen en buiten de klas voor het basisonderwijs Woensdag […]

➔ Lees meer

NEDERLANDS WERKT!

Op 23 januari 2026 wordt bij de opleiding Tolk/Vertaler (SSLMIT) van de universiteit van Trieste (Noord-Italië) een jobbeurs gehouden. 

➔ Lees meer

Gert Loosen benoemd tot Ridder in de Kroonorde

De Belgische ambassadeur in Hongarije Jeroen Vergeylen heeft Gert Loosen het ereteken van Ridder in de Kroonorde overhandigd, als dank voor zijn buitengewone verdiensten in de Belgisch-Hongaarse betrekkingen. 

➔ Lees meer

2 phd posities Taalkunde en Taalvariatie Meertens Instituut

De Taalkunde en Taalvariatiegroep van het Meertens Instituut te Amsterdam zoekt twee PhD-studenten.

➔ Lees meer

Vacature: Promovendus literaire cultuur onder jongeren

Wil jij promoveren op een onderzoek naar lezende jongeren? De Faculteit der Letteren van de Radboud Universiteit zoekt twee promovendi voor een onderzoeksproject over het leesleven van zogenaamde bookish tieners in tijden van digitalisering en ontlezing!

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle nieuwsartikelen

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d