• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Call for Papers: wetenschappelijk gebruik van literaire teksten

11 juni 2024 door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

De redactie van Nederlandse Letterkunde wil een themanummer uitbrengen over het wetenschappelijk ‘gebruik’ van literaire teksten. Men wil onderzoeken welke rol literatuur speelt in andere wetenschapsgebieden dan literatuuronderwijs. Wetenschappers uit allerlei disciplines worden opgeroepen om een bijdrage in te leveren voor dit themanummer. Hieronder vindt u de inleverdata. Beoogde publicatiedatum is het najaar van 2025.

Nederlandse Letterkunde is een wetenschappelijk tijdschrift dat artikelen van het hoogste niveau publiceert. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar bij Amsterdam University Press. De artikelen vertrekken vanuit een duidelijke probleemstelling en methodiek. Het tijdschrift presenteert actueel onderzoek en biedt daarom graag een podium aan jonge onderzoekers, die goed begeleid worden tijdens schrijfproces en reviewprocedure.

Call for Papers

Niet te disciplineren: het gebruik van literatuur in andere vakgebieden Literaire teksten verbeelden niet alleen, maar doen ook iets in de wereld. Hoewel er uitvoerig over kan worden gedebatteerd wat dat ‘iets’ zou moeten zijn, is het duidelijk dat literatuur een effect heeft op lezers, die haar vaak op heel verschillende manieren ‘gebruiken’. Verschillende onderzoekers hebben onlangs betoogd dat de leeswijze van literatuurwetenschappers (door Jim Collins plagerig omschreven als ‘beschaafd lezen’) methodologische beperkingen oplegt die niet noodzakelijkerwijs worden gedeeld door andere gebruikers van literatuur (Collins 2010, Felski 2008).

In deze speciale uitgave van het wetenschappelijke, peer-reviewed tijdschrift Nederlandse letterkunde willen we ons focussen op wetenschappelijk ‘gebruik’ van literaire teksten. Meer bepaald willen we onderzoeken welke rol literatuur – van fictie en non-fictie tot poëzie en jeugdliteratuur – speelt in andere wetenschapsgebieden dan literatuurwetenschappen. We kunnen ons verschillende toepassingen van literatuur in andere wetenschappelijke domeinen voorstellen: fictie als moreel laboratorium, als bronmateriaal of als illustratieve verbeelding van menselijk gedrag. Bestaat er in de psychiatrische wetenschappen onderzoek naar nieuwe karakters en hun pathologieën? Hoe incorporeren klimaatwetenschappers of milieubeleidswetenschappers speculatieve fictie? Hoe wordt in de geschiedwetenschappen informatie uit historische romans geanalyseerd? En hoe gebeurt dat bij rechten?

Door inzichten uit verschillende vakgebieden bijeen te brengen willen we achterhalen hoe literaire teksten functioneren in andere dan literatuurwetenschappelijke disciplines; welke leeswijzen vallen te herkennen, welke aannames over fictie (en haar relatie tot de werkelijkheid) treffen we aan, waar overlappen de leeswijzen en aannames en waar treden verschillen op? Wat wordt er überhaupt gelezen?

Met deze vragen beogen we niet alleen een staalkaart te presenteren van het gebruik van literatuur in andere vakgebieden, maar ook bij te dragen aan een verdere uitwisseling van kennis en inzichten omtrent de werking van literaire teksten tussen vakgebieden.

Praktisch:

  • Bijdragen zijn tussen de 4000-6000 woorden (excl. noten en bibliografie). We zoeken bijdragen van wetenschappers uit vakgebieden als:
  • geneeskunde
  • rechten
  • pedagogiek
  • filosofie
  • psychologie
  • biologische wetenschappen
  • politieke wetenschappen
  • managementstudies
  • antropologie…

De casus hoeft niet te zijn beperkt tot Nederlandstalige literatuur. Deadline voor abstracts: 30 Juni 2024. Deadline voor artikelen: 15 December 2024.
Beoogde publicatiedatum van het themanummer is najaar 2025.

De gastredactie is in handen van Carlijn Cober (Radboud Universiteit), Esther Op de Beek (Universiteit Leiden), Tom Sintobin (Radboud Universiteit) en Marieke Winkler (Open Universiteit). Contact: tom.sintobin@ru.nl

Voor de auteursrichtlijnen zie: https://www.aup-online.com/content/journals/13845829?page=submit-a-paper

Literatuur

Collins, Jim, Bring On The Books For Everybody. How Literary Culture Became Popular Culture. Durham, NC/London, Duke University Press, 2010.
Felski, Rita, Uses of Literature. A Manifesto for Positive Aesthetics. Blackwell Manifesto Series. Malden, MA/Oxford, Wiley- Blackwell, 2008.

Meer informatie

Meer informatie over het tijdschrift Nederlandse Letterkunde vindt u via deze link.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Nieuws Tags: call for papers, letterkunde

Lees Interacties

Reacties

  1. Jean Kommers zegt

    9 augustus 2024 om 11:17

    Ik vernam nu pas van het voornemen om een uitgave te wijden aan het wetenschappelijk ‘gebruik’ van jeugdliteratuur en het effect van teksten op lezers. Al geruime tijd ben ik bezig met de studie van ‘zigeuner’-representaties in kinder- en jeugdlectuur. De meeste studies over beeldvorming richten zich op een inventarisatie van stereotypen en vooroordelen en zijn niet zelden normatief. In mijn studie heb ik mij vooral gericht op de grote literaire diversiteit waarmee de beelden werden gepresenteerd, alsmede op literaire gezags-strategieën. Momenteel ben ik bezig met een Nederlandstalige publicatie (‘Zigeuners’ in oude kinderboeken) en voorheen publiceerde ik een vergelijkende studie: ‘Gypsies’ in Nineteenth-Century Children’s books; a comparative study of four national literary traditions (Leiden/Boston, Brill). Heeft het zin om nog een abstract in te dienen of is de inschrijving definitief gesloten?

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem de Mérode • De pottenbakker

Maar zonder aarzlen of bedenken
Beproefde hij haar in het vuur
En smolt, die smachtenden moet drenken,
Vast is een harnas van glazuur.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

Blad viel, sneeuw viel de bladeren achterna,
de sneeuw bracht regen, regen stuift op sneeuw.
Reeds schemeren de lichte tenten
van de zon, de golven, ribben van de zee.

Bron: fragment uit ‘Tussen seizoenen’; Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

20 februari 2026

➔ Lees meer
15-17 april 2027: Achter de verhalen

15-17 april 2027: Achter de verhalen

20 februari 2026

➔ Lees meer
7 maart 2026: Zaanse tragedie Batavische Eneas

7 maart 2026: Zaanse tragedie Batavische Eneas

19 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1893 Sumitaka Asakura
1944 Herman de Coninck
1945 Tom van Deel
sterfdag
2022 Joost Kloek
➔ Neerlandicikalender

Media

Safae el Khannoussi Translation Project

Safae el Khannoussi Translation Project

21 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

20 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Bonusauteurs Cornelia van der Veer, Titia Brongersma, Elisabeth Hoofman

Bonusauteurs Cornelia van der Veer, Titia Brongersma, Elisabeth Hoofman

19 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d