• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

DBNL: De nieuwe titels van december 2025

5 december 2025 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Van de Afrikaanse schrijver Melt J. Brink verschijnen alle zeven delen van het verzameld werk Grappige stories en andere versies in Kaaps-Hollands (1902-1903). Met zijn dichtwerken en blijspelen, geschreven in een tussentaal van het Nederlands en Afrikaans, leverde Brink een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van het Afrikaans als schrijftaal. Van Carry Verbruggen verschijnt Breischooltje (1910), een vroeg werk waarin de effecten van groepsgedrag al een belangrijk thema is. En van Willem Walraven komt Eendagsvliegen (1971) online, een bloemlezing uit zijn journalistieke werk die een mooie aanvulling vormt op zijn Brieven (1966).

Er verschijnen deze maand ook weer allerlei jeugdboekjes, waaronder twee delen over de bekende landloper van J.H. Uit den Bogaard: Swiebertje wordt geholpen (uit de jaren veertig) en Swiebertje en de vreemdelingen (1964). Van Marie Boddaert verschijnt Sturmfels (1e druk 1917), een romantisch avonturenverhaal dat zich afspeelt in het Duitsland van de achttiende eeuw.

Van Adriana van Overstraten komt het epos Jacoba van Beieren in vyf boeken (1790) beschikbaar. Van Overstraten, geboren in een notarisfamilie in Bergen op Zoom in 1756, was maatschappelijk geëngageerd en lid van maar liefst acht dichtgenootschappen, net zoals haar hartsvriendin en collega-auteur Petronella Moens. Haar epos over de vijftiende-eeuwse gravin van Holland, Zeeland en Henegouwen had een duidelijk patriottische lading: Jacoba van Beieren werd door Van Overstraten neergezet als ‘krygsheldin’ met ‘ongekreukten moed’. Bovendien was ze het ideale vehikel om een stevige portie maatschappijkritiek te leveren op het toenmalige vrouwbeeld: ‘Jacoba van Beieren kan ten voorbeelde strekken van dien heldenmoed, die het vooroordeel vaak, zoo onrechtvaerdig aan de vrouwen betwist heeft.’ Verder verschijnt ook haar treurspel Dolsey en Amelia, uitgegeven in 1789, gebundeld met het treurspel Johanna Gray van Moens.

Van Petronella Moens komt ook De gebroeders de Witten (1791) beschikbaar, een lofdicht op de in 1672 vermoorde staatsmannen Johan en Cornelis de Witt. Meer poëzie lezen we in de Naagelaatene gedichten (1774) van Elisabeth Koolaart-Hoofman, een klassiek geschoolde koopmansdochter die gold als een van de meest belezen en geleerde vrouwen van haar tijd.

Verder zijn er ook weer veel nieuwe tijdschriftjaargangen. Maar liefst negen jaargangen van Leesgoed tussen 1992 en 2011 komen deze maand online. Het tijdschrift over jeugdliteratuur en literatuuronderwijs werd tussen 1973 en 2012 uitgegeven en bevatte nieuwsartikelen, interviews en recensies. Daarnaast is ook de vierde jaargang van Vlaanderen beschikbaar, het vrijzinnige en Vlaamsgezinde maandblad over Vlaamse cultuur en literatuur. Bijzonder aan deze jaargang uit 1906 is de verbreding in onderwerpen: naast het culturele leven werden nu ook socio-economische ontwikkelingen – zoals de vernederlandsing van het onderwijs – becommentarieerd, en verschenen er bijdragen over geschied- en volkskunde. Ook niet te versmaden: maar liefst elf jaargangen van de Handelingen van het Nederlands Filologencongres en een vijftal registers van De Gids.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Nieuws Tags: DBNL

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 januari 2026: Vlekflits

2 januari 2026: Vlekflits

5 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d