• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Age: Festival ‘Literaire Meesters’ geheel gewijd aan Federico García Lorca, Utrecht, 7-21 nov. 2010

24 oktober 2010 door Ben Salemans Reageer

Van 7 t/m 21 november a.s. vindt in Utrecht het festival Literaire Meesters plaats. Dit jaar is het festival geheel gewijd aan de grote Spaanse schrijver/dichter, beeldend kunstenaar en musicus/pianist Federico García Lorca. Het retrospectief herdenkt de kunstenaar met twee weken lang poëzie, speelfilms, concerten, lezingen, tapasdiners en theatervoorstellingen.

Op 7 november gaat het festival feestelijk van start in het Jacobitheater. Zangeres Lenny Kuhr zingt speciaal voor het festival gedichten van Lorca en Wim Brands voert een gesprek met actrice Annemarie Prins, dichter Hagar Peeters en beeldend kunstenaar Eline Janssens over hun fascinatie voor de schrijver. Ook wordt de festivaluitgave Duende gepresenteerd, met daarin nog niet eerder vertaalde teksten van Lorca. Het festival is een uniek eerbetoon aan één van de grootste dichters van de 20ste eeuw.

Over Lorca

Federico García Lorca (Fuente Vaqueros, 5 juni 1898 – Víznar, 19 augustus 1936) was een Spaanse progressieve dichter en toneelschrijver, een sombere modernist met een dramatische, getormenteerde geest.

Lorca was openlijk homoseksueel, ging modern gekleed, had de wereld bereisd, en was afkomstig uit een rijke familie. Dit zorgde voor wantrouwen in zijn provincialistische woonplaats Granada. Hij had contacten met componist Manuel de Falla, de filmer Luis Buñuel en de schilder Salvador Dali, op wie hij verliefd werd.

Hij werd tijdens de Spaanse burgeroorlog vermoord door de nationalistische aanhangers van Franco, wellicht omwille van zijn reputatie als links georiënteerde schrijver van romantische werken met een sociale weerklank. Hij werd hierdoor het beroemdste slachtoffer van de rechtse terreur. Tijdens het bewind van Franco werd veel bewijsmateriaal vernietigd. Toen in 2009 een poging werd gedaan om zijn graf nabij Granada te delven, bleken de overblijfselen van Lorca onvindbaar.

Lorca is zonder twijfel een van de belangrijkste figuren van de 20ste-eeuwse Spaanse literatuur. Hij wordt door velen gezien als de grootste dichter die Spanje heeft voortgebracht.

Veel van zijn werk is in het Nederlands vertaald. In 2009 verscheen onder de titel Verzamelde gedichten voor het eerst een complete Nederlandse vertaling van Lorca’s poëzie, van de hand van vertaler Bart Vonck. Het festival Literaire Meesters: Federico García Lorca is een groot retrospectief over het leven en werk van de dichter dat in november 2010 plaatsvindt in Utrecht. Het festival loopt vooruit op de herdenking van de 75ste sterfdag van Lorca in 2011.

Nadere informatie over het festival

Het festival heeft een eigen website: http://www.literairemeesters.nl/lorca/Lorca/Welkom.html. Ook de nieuwsbrief over het festival is lezenswaard: http://us1.campaign-archive.com/?u=f6862387f726db92c6ed5c220&id;=9a32f1fa30&e;=e98cb56435.

Leestip van de Neder-L-redactie: Verde que te quiero verde…, Groen wat houd ik van je groen…

Lees via books.google.nl Joaquin Rico Consuelo’s artikel over Lorca’s gedicht Romance sonámbulo uit 1928 in: ‘Behandel de paarden met zachtheid’, Moderne Europese poëzie tussen autonomie en engagement, onder redactie van Els Andringa en Sytze Wiersma; Leuven/Apeldoorn 1993, blz. 85-94. In dit artikel wordt het gehele Spaanse gedicht weergegeven én de Nederlandse vertaling ervan (titel: Slaapwandelromance); verder wordt het gedicht uitgebreid besproken in het artikel.

Nog een tip? Bestel de gratis (papieren) Lorca-festivalgids die u kunt verkrijgen via http://slau.us1.list-manage.com/track/click?u=f6862387f726db92c6ed5c220&id;=0023353aa9&e;=e98cb56435. Dat wordt gegarandeerd een collector’s item!
 

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Evenementenagenda

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Ella Wassenaer • Rode runen

feest feest in mijn huis
één heeft mij verlaten
zeven kwamen terug
zeven vieren feest

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

DE HULST DIE BIJ DE ROOMSEN GROEIT

Vollere bomen in de oude tuinen
van kerken in een straat die donker is,
zij steken rijke armen door het hek
en uit klein grint en zij verbazen aan
wie ’s nachts in mei de roomse bomen ziet,
de hulst die bij de roomsen groeit.

Bron: datering: 1970; Hun gratie is verborgen, postuum verschenen, 1991

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

Boekpresentatie: Hoe dacht de middeleeuwer over de ideale date?

Boekpresentatie: Hoe dacht de middeleeuwer over de ideale date?

5 februari 2026

➔ Lees meer
5-7 februari 2026: Anne Frankcongres in Rome

5-7 februari 2026: Anne Frankcongres in Rome

5 februari 2026

➔ Lees meer
22 februari 2026: Kletskoppen-festival

22 februari 2026: Kletskoppen-festival

5 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1679 Joost van den Vondel
1965 Jan Knuttel
2020 Eddy Grootes
➔ Neerlandicikalender

Media

Live in de Lochal met Nicoline van der Sijs

Live in de Lochal met Nicoline van der Sijs

4 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

2 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komen spreekwoorden vandaan?

Waar komen spreekwoorden vandaan?

1 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d