• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Nederlands wereldtaal

31 mei 2016 door Redactie Neerlandistiek 3 Reacties

Reactie bestuur IVN op artikelen over het rapport van de AFO

Vandaag zijn er in de NRC en de NRC Next en de Standaard artikelen verschenen over het rapport van de Adviesgroep Financiële Openheid (AFO) dat begin april aan het Comité van Ministers is aangeboden. Dit rapport van de AFO is niet openbaar.

Als initiatiefnemer van de AFO speelt de IVN een prominente rol in de berichtgeving. Ook het Witboek dat de IVN heeft samengesteld naar aanleiding van de afgekondigde bezuinigingen in april 2015 wordt uitgebreid genoemd. De ontsteltenis en de boosheid die onder andere spraken uit uw bijdragen aan het Witboek, heeft het bestuur van de IVN na de zomer van 2015 geprobeerd te vertalen in overleg en samenwerking met de Taalunie.

Het rapport van de AFO was bedoeld om de relatie met de Taalunie te herstellen; we wilden uit de vertrouwenscrisis komen. In dat licht vindt de IVN de berichtgeving over de inhoud van het rapport verontrustend. Het oordeel van de AFO over het functioneren van de Taalunie is, afgaande op de berichtgeving, zeer kritisch. De Taalunie is ‘in zichzelf gekeerd’, ‘eet zichzelf op’ en heeft ‘haar zaakjes niet op orde’. Dat is schadelijk voor de internationale neerlandistiek.

De internationale neerlandistiek heeft de steun vanuit het taalgebied hard nodig. Het promoten, doceren en het onderzoeken van de Nederlandse taal buiten de landsgrenzen is nooit een vanzelfsprekendheid. Docenten Nederlands in het buitenland moeten altijd opboksen tegen andere, vaak grotere talen die meestal op een betere investering en ondersteuning vanuit hun culturele thuisbasis kunnen rekenen.

U weet als docenten en onderzoekers met een bescheiden ondersteuning veel te bereiken. Met grote persoonlijke inzet en betrokkenheid geeft u vorm aan de 200 universitaire posten Nederlands die de taal en cultuur van de Lage Landen op de wereldkaart zetten: van Zuid-Afrika tot China, van Londen tot Boedapest. U leidt de studenten op die de internationale experts en ambassadeurs voor de Nederlandse en Vlaamse cultuur en economie van de toekomst worden.

Om die taak goed te kunnen blijven uitvoeren, is een goed functionerende Taalunie onmisbaar. De IVN doet daarom een dringend beroep op de Nederlandse en Vlaamse regering om in het rapport van de AFO een aanleiding te zien om een slagvaardige Taalunie neer te zetten en zo de Nederlandse taal en cultuur wereldwijd veilig te stellen.

‘Nederlands wereldtaal’ was de slogan die de nieuwe koers van de Taalunie inluidde. De Taalunie heeft om die te verwezenlijken geen andere handen dan die van de internationale docenten en onderzoekers die wereldwijd gestalte geven aan het Nederlands. Zij hebben recht op een goed functionerende Taalunie. Daar is niet heel veel meer geld voor nodig. Het gaat erom dat de Taalunie luistert naar de docenten wereldwijd, en beleid ontwikkelt en laat uitvoeren dat hun activiteiten ondersteunt, zowel op het gebied van onderwijs, onderzoek als de culturele missie.

Daarnaast roepen we zowel de Eerste en Tweede Kamer als het Vlaamse parlement op het grote belang in te zien van de internationale neerlandistiek. De berichtgeving in de media bevestigt wat de IVN ook ondervindt: dat de parlementariërs, met name aan Nederlandse zijde, hun controlerende opdracht niet voldoende serieus hebben genomen. Zo heeft de Taalunie niet de bijsturing gehad die iedere organisatie nodig heeft en kreeg het de mogelijkheid om ‘te veel z’n gang’ te gaan.

Het lijkt ons belangrijk dat het rapport van de AFO zo snel mogelijk openbaar wordt. De politiek is nu aan zet. Het bestuur van de IVN heeft op 7 juni overleg met minister Gatz, voorzitter van het Comité van Ministers.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: extra muros, Nederlandse Taalunie, Taalunie

Lees Interacties

Reacties

  1. Miet Ooms zegt

    1 juni 2016 om 10:02

    Ik vind dit een heel boeiend stuk. Het bevestigt de indrukken die ik zelf de afgelopen twee jaar heb opgedaan tijdens mijn contacten met mensen van de Taalunie en de interparlementaire zittingen die ik heb kunnen volgen. Een vraag toch, wie is die ‘uw’ in deze zin: ‘De ontsteltenis en de boosheid die onder andere spraken uit *uw* bijdragen aan het Witboek, heeft het bestuur van de IVN na de zomer van 2015 geprobeerd te vertalen in overleg en samenwerking met de Taalunie.’?

    Beantwoorden
    • Marc van Oostendorp zegt

      1 juni 2016 om 10:32

      Dit is in opzet een brief van het bestuur van IVN aan de leden. ‘U’ zijn dus in de eerste plaats neerlandici extra muros.

      Beantwoorden
      • Miet Ooms zegt

        1 juni 2016 om 10:37

        Bedankt, nu kan ik deze bijdrage wat beter plaatsen 🙂

        Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Toon Hermans • Jezus

‘k zou willen weten of Hij appels at of noten
en hoe hij hoestte als hij bij de oever stond
hoe hij zijn baard geknipt heeft en zijn neus gesnoten
iets van zijn oogopslag, zijn tanden en zijn mond

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

24 april 2026: Lezing Geschiedenis in scherven

24 april 2026: Lezing Geschiedenis in scherven

3 april 2026

➔ Lees meer
12 juni 2026: LitLab jubileumdag 2026

12 juni 2026: LitLab jubileumdag 2026

1 april 2026

➔ Lees meer
8 april 2026: Symposium Japanse literatuur in vertaling

8 april 2026: Symposium Japanse literatuur in vertaling

1 april 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1924 Henk Schultink
1945 Bert van Selm
sterfdag
2004 Carlo Zaalberg
➔ Neerlandicikalender

Media

Bonusauteurs Adriana van Rijnsdorp, Anna van der Aar en Petronella de Timmerman

Bonusauteurs Adriana van Rijnsdorp, Anna van der Aar en Petronella de Timmerman

2 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Historische Klassiekers: Juliana de Lannoy

Historische Klassiekers: Juliana de Lannoy

1 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
SteedsDink met LitNet Akademies: Marni Bonthuys oor haar akademiese navorsing

SteedsDink met LitNet Akademies: Marni Bonthuys oor haar akademiese navorsing

30 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d