• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Reactie bestuur Internatione Vereniging Neerlandistiek op visitatierapport over Taalunie

21 juli 2016 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Door Henriette Louwerse
Voorzitter IVN

Zo vlak voor de zomer wil het bestuur van de IVN nog even kort reageren op het Taalunie visitatierapport ‘Meer samenwerken, minder toeteren’ en de beleidsreactie van het Comité van Ministers van afgelopen 7 juli.

Rapporten en beleidsreactie

De conclusies van het visitatierapport komen grotendeels overeen met die van het AFO-rapport: de communicatie van het Algemeen Secretariaat van de Taalunie was vaak onhandig en soms ongevoelig; de rol van de Taalunie is onduidelijk (beleid adviseren, maken of uitvoeren?); de strategische en beleidsplannen zijn te weinig concreet; de financiële verslaglegging is niet transparant; de Taalunie is te veel met de eigen organisatie bezig en luistert te weinig naar het veld. Het visitatierapport stelt hard dat ‘het bij het Algemeen Secretariaat lijkt te ontbreken aan urgentie, daadkracht en prioritering’ (p. 19).

In de beleidsreactie kondigt het Comité van Ministers ‘een nieuwe fase’ aan voor de hervormde Taalunie. Sleutelwoorden zijn daarbij ‘communicatie, transparantie, dienstbaarheid en soberheid’. Maar het gaat uitdrukkelijk om meer dan vorm alleen: het CvM constateert ook dat ‘de inhoudelijke aanpak van de Taalunie’ beter moet.

Nieuwe plannen

De IVN heeft het afgelopen jaar in sommige opzichten naast de Taalunie maar toch ook vooral tegenover de Taalunie gestaan. Dat heeft ons veel tijd en energie gekost. En dat terwijl we al heel hard werken voor ons geld: met onze drie publicaties, de website, de communicatie met de leden, en de planning voor het colloquium 2018 hebben we de handen vol. De afgelopen maanden kwam daar ook nog de verhuizing van het kantoor bij en de ontwikkeling van de nieuwe website en het administratiesysteem. We bereiken veel, maar hebben nog veel meer plannen en ambities. Zo denken we momenteel na over een MOOC gericht op de internationale neerlandistiek; over hoe we onze leden gerichter en doelmatiger kunnen steunen; hoe we de Nederlandse en Vlaamse politiek beter kunnen overtuigen van het grote belang van de internationale neerlandistiek.

Wij moeten constateren dat we de afgelopen periode onvoldoende zijn toegekomen aan het ontwikkelen van nieuwe initiatieven. Te veel tijd en te veel energie is opgeslokt door de perikelen rond de Taalunie. Ook wij hebben behoefte aan een nieuwe fase.

Taalunie aan zet

Na het AFO-rapport, het visitatierapport en de reactie van het Comité van Ministers is het functioneren van de Taalunie wat ons betreft voldoende in kaart gebracht. De IVN heeft voor verschillende commissies en panels moeten uitleggen hoe wij het belang en de rol en het Taalunie zien. Wij hebben ons vaak kritisch uitgelaten over het functioneren van de Taalunie maar hebben daarbij altijd het grote belang van de Taalunie en de goede samenwerking met individuele medewerkers van de Taalunie onderstreept. Wij denken dat het nu aan de Taalunie is om conclusies te trekken en concreet vorm te geven aan de nieuwe fase. De richtlijnen van het CvM zijn duidelijk genoeg: heldere communicatie, langetermijnafspraken, meer dienstbaarheid aan het veld.

Het is in ieders belang dat de IVN en de Taalunie nu die nieuwe start maken. De IVN wil zich daarvoor inzetten. Op 23 augustus vindt het eerste overleg plaats.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: extra muros, IVN, Nederlandse Taalunie, Taalunie

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Toon Hermans • Jezus

‘k zou willen weten of Hij appels at of noten
en hoe hij hoestte als hij bij de oever stond
hoe hij zijn baard geknipt heeft en zijn neus gesnoten
iets van zijn oogopslag, zijn tanden en zijn mond

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

24 april 2026: Lezing Geschiedenis in scherven

24 april 2026: Lezing Geschiedenis in scherven

3 april 2026

➔ Lees meer
12 juni 2026: LitLab jubileumdag 2026

12 juni 2026: LitLab jubileumdag 2026

1 april 2026

➔ Lees meer
8 april 2026: Symposium Japanse literatuur in vertaling

8 april 2026: Symposium Japanse literatuur in vertaling

1 april 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1924 Henk Schultink
1945 Bert van Selm
sterfdag
2004 Carlo Zaalberg
➔ Neerlandicikalender

Media

Bonusauteurs Adriana van Rijnsdorp, Anna van der Aar en Petronella de Timmerman

Bonusauteurs Adriana van Rijnsdorp, Anna van der Aar en Petronella de Timmerman

2 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Historische Klassiekers: Juliana de Lannoy

Historische Klassiekers: Juliana de Lannoy

1 april 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
SteedsDink met LitNet Akademies: Marni Bonthuys oor haar akademiese navorsing

SteedsDink met LitNet Akademies: Marni Bonthuys oor haar akademiese navorsing

30 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d