• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Dag van de Literatuurkritiek

19 september 2016 door Redactie Neerlandistiek Reageer

De eerste Dag van de Literatuurkritiek

Na de geslaagde studiedag in 2015 organiseert Vlaams-Nederlands Huis deBuren samen met literair-kritisch platform De Reactor de eerste Dag van de Literatuurkritiek: een nascholingsdag voor docenten in het middelbaar onderwijs. Aan de hand van straffe lezingen en inspirerende workshops bieden we docenten de kans om literatuurkritiek in te zetten in hun lessen. Verwacht sterke sprekers, prikkelende lesideeën en een flinke scheut literatuur. Presentator van dienst is Willem Bongers-Dek (deBuren).

Lezingen en workshops

Bas Jongenelen, docent Nederlands aan de Fontys Lerarenopleiding Tilburg en promovendus aan de Radboud Universiteit Nijmegen, spreekt de openingslezing uit. Hij publiceert regelmatig over literatuuronderwijs en bereidt een proefschrift voor over humor in de zestiende eeuw. In zijn openingslezing beantwoordt hij de vraag hoe je literatuurkritiek kunt gebruiken om historische literatuur voor leerlingen te ontsluiten.

De workshops worden verzorgd door sprekers die literaire kritiek combineren met de lespraktijk. Zo is schrijver Matthijs de Ridder ook docent aan het conservatorium in Antwerpen, doceert literatuurwetenschapper Laurens Ham aan de Universiteit Utrecht en gaf hij les aan de Koningstheateracademie in Den Bosch en stond Jeroen Dera voor de klas voor hij vakdidacticus werd aan de Radboud Docenten Academie en docent moderne letterkunde aan de Universiteit Utrecht.

Lerarenopleider en publicist Anouk Zuurmond (UvA) presenteert een casus uit haar promotieonderzoek en laat zien hoe je als docent de verhalen van www.citybooks.eu kunt inzetten om een uitdagende literatuurles te geven. Zuurmond baarde dit jaar opzien met haar opiniestuk ‘Docenten, kauw leerlingen niet voor wat hip is‘

Literaire gesprekken

Hagar Peeters draagt voor uit haar met de Fintro Literatuurprijs bekroonde roman Malva (De Bezige Bij) en spreekt met Matthijs de Ridder over haar ervaringen in het onderwijs en met de Vlaams-Nederlandse literatuurkritiek.

Literatuurcriticus, poëziewetenschapper en dichter Kila van der Starre spreekt met dichter Lieke Marsman naar aanleiding van het boek Dichters van het nieuwe millennium. Nederlandse en Vlaamse poëzie in de 21e eeuw (Vantilt) dat elke docent mee naar huis krijgt.
Het Land van Music-Hall

De Vlaamse dichter en troubadour Peter Holvoet-Hanssen stelt in primeur de uitvouwbare schatkaart voor die tekenaar Brecht Evens voor hem maakte van Het Land van Music-Hall. Deze kaart vormt het uitgangspunt voor een tournee langs middelbare scholen waarmee Holvoet-Hanssen jongeren enthousiasmeert om op verkenning te gaan in dat mysterieuze land, vol van poëzie.

Muziektheater

Tot slot spelen actrice Jessa Wildemeersch en accordeonist Tuur Floorizone een fragment uit hun succesvolle literair-muzikale voorstelling de kleine eva uit de kromme bijlstraat, een theatrale bewerking van de klassieker van Louis Paul Boon waarmee ze vanaf 2017 middelbare scholen aandoen.

De dag in vogelvlucht

10:00-10:30 inloop met koffie
10:30-12:45 lezingen, workshops, optredens
12:45-13:30 lunch
13:30-16:45 lezingen, workshops, optredens
16:45-18:00 borrel met een hapje

Mee naar huis

  • Het boek Dichters van het nieuwe millennium. Nederlandse en Vlaamse poëzie in de 21e eeuw (Vantilt)
  • Een van de citybookspublicaties
  • Lesbrieven voor drie uitdagende literatuurlessen voor verschillende niveaus (vmbo-havo-vwo)

Deze nascholing richt zich met name op docenten Nederlands maar docenten kunst en beeldende vorming, ckv en moderne vreemde talen zijn ook van harte welkom.

Actie!

De eerste tien docenten die zich aanmelden, mogen in hun pakketje ook Tikken tegen de maan verwachten: vijftig prachtig geïllustreerde kindergedichten, verzameld en ingeleid door Joke van Leeuwen.

Organisatie: Vlaams-Nederlands Huis deBuren, Literair-kritisch platform De Reactor en De Brakke Grond. Met steun van de Nederlandse Taalunie.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: kritiek, middelbaar onderwijs, nascholing

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sara Mychkine • Mijn moeder droomde niet

De tranen van mijn moeder zou iedereen moeten huilen, dushi,
de tranen van de wanhoop, de hikkende revolte die werd
verzwegen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

EIKJE

De kou heeft hem verschroeid, maar hij,
ontplooid, bleef aan de zomer trouw,
open en strak,

een eikje dat zijn blad behield,
bruin en verdord, maar eetbaar bruin
en leefbaar dor.

Bron: Het Zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

1 februari 2026

➔ Lees meer
11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

31 januari 2026

➔ Lees meer
23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

31 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1929 Rudy Cornets de Groot
➔ Neerlandicikalender

Media

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

2 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komen spreekwoorden vandaan?

Waar komen spreekwoorden vandaan?

1 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

31 januari 2026 Door Fleur Speet Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d