• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Matthias Hüning: Een neerlandistiek in en voor Europa

8 juni 2017 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Door Matthias Hüning

Toen ik vijf jaar geleden op deze plek (die toen nog Neder-L heette) schreef over de toekomst van de neerlandistiek ‘extra muros’ heb ik gewezen op een aantal problemen, waarmee we als neerlandici buiten het Nederlandse taalgebied te maken hebben. Die zijn er allemaal nog steeds en sommige zijn zelfs erger geworden. Vijf jaar geleden heb ik me desondanks optimistisch getoond over de toekomst van de neerlandistiek en van de talenstudies in het algemeen. Ik was ervan overtuigd dat er een maatschappelijke behoefte is aan de inhouden van deze opleidingen. En dat ben ik nog steeds, vandaag zelfs nog meer dan vijf jaar geleden.

De afgelopen jaren is gebleken dat Europa toch niet zo vanzelfsprekend is als gedacht, dat er overal rechtse krachten zijn die pleiten voor een ‘patriottische lente’, voor minder Europa, meer grenzen en afbakening, meer nationale staat. In het teken van de globalisering leek Europa een vanzelfsprekende constante, maar nu krijgen we straks de Brexit, we hebben gezien dat het onmogelijk blijkt een gezamelijke Euopese politiek te ontwikkelingen voor de opvang van vluchtelingen die (o.a. daarom) nog steeds verdrinken in de Middellandse Zee, en we horen Wilders, Le Pen en al die andere rechtspopulisten constant schelden op ‘de Europese elites’ en speculeren over het einde van de EU.

In de debatten die worden gevoerd in de sociale media vinden we veel krachtige meningen, maar vaak weinig kennis en deskundigheid. We hebben deze deskundigheid hard nodig, kennis over de overeenkomsten en de verschillen binnen Europa, cultureel en historisch besef, kritische reflexie. Kennis van taal en cultuur van onze Europese buurlanden is en blijft een sleutelcompetentie die van enorm belang is voor een vreedzame Europese integratie en voor onze welvaart. In tijden waarin leugens als legitiem politiek middel worden gezien (eufemistisch verkleed als ‘post truth’ of ‘alternative facts’), is het van essentieel belang om het verband tussen taal & cultuur, maatschappij en politiek een nieuwe plaats te geven in onze universitaire opleidingen.

Ik geloof niet dat dit alles ertoe zal leiden dat we de traditionele opleidingen van het type ‘Nederlandse taal- en letterkunde’ zullen kunnen ‘redden’. Buiten de lerarenopleidingen met hun concrete beroepsperspectieven zien we immers de belangstelling voor dergelijke studies nog steeds afnemen. Door het profiel van onze opleidingen marginaliseren we ons vak vaak zelf. De inhouden moeten worden aangepast en geactualiseerd, ze moeten telkens weer tegen de achtergrond van de wetenschappelijke en maatschappelijke ontwikkelingen hun waarde en hun relevantie bewijzen, maar omdat ik er absoluut van overtuigd ben dat ze waardevol zijn, actueel en relevant, lijkt me dat geen probleem, maar hooguit een uitdaging.

In Duitsland zijn we in feite pas begonnen met het zoeken naar nieuwe formats om de broodnodige expertise over talen en culturen van de buurlanden ook in de toekomst beschikbaar te kunnen maken voor toekomstige generaties studenten en daarmee voor de maatschappij, zowel binnen de huidige opleidingen als ook daarbuiten. Mij lijkt dat een zeer belangrijke taak, waar ik als neerlandicus graag aan mee wil werken.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Jubileum

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem de Mérode • De visch

De vis was giftig, ik moet sterven.
De vis groeit in mij, ik verminder.
Zijn bek bijt en zijn vinnen steken.
Ik ving de vis, de vis ving mij.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

28 februari 2026: Lezing Die Wrede Een met die Rode Baard en sy viervoetige jambes

28 februari 2026: Lezing Die Wrede Een met die Rode Baard en sy viervoetige jambes

22 februari 2026

➔ Lees meer
6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

20 februari 2026

➔ Lees meer
15-17 april 2027: Achter de verhalen

15-17 april 2027: Achter de verhalen

20 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
2022 Stijn De Paepe
➔ Neerlandicikalender

Media

De Twintigers: Juicy

De Twintigers: Juicy

22 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Safae el Khannoussi Translation Project

Safae el Khannoussi Translation Project

21 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

20 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d