• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Verwerkingsgemak bepaalt deel psalmpopulariteit

19 september 2018 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Afgelopen donderdag kwam de voorpublicatie online van een onderzoek naar de invloed van ‘verwerkingsgemak’ (processing fluency) op de keuze voor bepaalde psalmen. De studie van Yke Schotanus, Vincent Koops en prof. Judy Reed Edworthy wordt eerdaags opgenomen in het wetenschappelijke tijdschrift Psychomusicology: Music, Mind and Brain, maar is nu dus al online te lezen.

Het is al lange tijd een raadsel waarom er door de eeuwen heen maar een beperkt aan psalmen gezongen is in de Nederlandse protestantse kerken, ondanks het feit dat er binnen die kerken eeuwenlang nauwelijks andere liederen waren toegestaan. Welke factoren bepaalden deze beperkte psalmkeuze? De studie bevestigt eerdere bevindingen dat toonsoort de keuze significant beïnvloedt, evenals inhoud (met interessante verschillen tussen de gezindten). Daarnaast blijken ook diverse factoren die verondersteld worden de verwerking van tekst en muziek te bevorderen een belangrijke rol te spelen. Dat zijn bijvoorbeeld melodische herhalingen, en aspecten van tekst en muziek die helpen het vervolg van het lied te voorspellen. Ook het al dan niet ritmisch zingen hoort daarbij. Voor hun studie gebruikten de onderzoekers gegevens uit bestaande studies over psalmgebruik in voornamelijk isometrisch (op hele noten) zingende gemeenten door de eeuwen heen, aangevuld met gegevens uit een online enquête onder GKv-leden, gegevens over het gebruik van Psalmboek.nl, en gegevens aangeleverd door een zevental organisten en predikanten uit de PKN. Ondanks de diversiteit van de bronnen laten de resultaten duidelijke patronen zien.

Behalve inzicht in een stukje liturgiegeschiedenis, biedt het onderzoek ook inzicht in de verwerking van gezongen tekst. Interessant is bijvoorbeeld, dat het effect van een bepaald rijmschema afhankelijk is van de laatste noot van de melodielijn en vice versa. Het geeft aan dat tekstdichters niet alleen met hun woordkeus en hun thematiek, maar ook met hun vormkeuze het succes van een lied kunnen beïnvloeden. Ten slotte blijkt uit het onderzoek dat iets complexere psalmmelodieën, die in Nederland betrekkelijk veel gezongen worden, buiten de Nederlandse kerken nauwelijks gebruikt worden. De onderzoekers hadden dit verwacht. Zij gaan ervan uit dat sommige elementen die het verwerkingsgemak bevorderen hun werk pas kunnen doen als je een melodie vaker gehoord hebt. Daar is dus een psalmvriendelijke cultuur voor nodig.

De studie is onderdeel van het promotie-onderzoek van Yke Schotanus. Schotanus werkt aan een proefschrift over de invloed van muziek op de verwerking van gezongen tekst. Hij is verbonden aan het Instituut voor Cultuurwetenschappelijk Onderzoek (ICON) van de Universiteit Utrecht en werkt met een NWO promotiebeurs voor leraren. Promotores: Prof. Dr. E. Wennekes en Dr. F. Hakemulder (Universiteit Utrecht), en Dr. R. Willems (Radboud Universiteit Nijmegen).

Schotanus, Y.; Koops, H. V.; Reed Edworthy, J. (2018). interaction between musical and poetic form affects song popularity: the case of the Genevan Psalter. Psychomusicology: Music, Mind, and Brain. Advance online publication. http://dx.doi.org/10.1037/pmu0000216.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Nieuws Tags: psalmen

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

ABEELTJES

Zij staan als wie zijn hand ophoudt
niet hoger dan een kind. Het sneeuwt. [lees meer]

Bron: Vluchtige Verhuizing, postuum verschenen, 1975

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 januari 2026: Vlekflits

2 januari 2026: Vlekflits

5 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1903 W.A.P. Smit
1912 Gerard Huygens
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d