• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

‘De Joden’ (1828)

16 augustus 2020 door Ewoud Sanders Reageer

Tot 1829 verscheen Philopaedion met deze vaste illustratie op de titelpagina, gegraveerd door J. Plugger.

Jeugdverhalen over joden (103)

Door Ewoud Sanders

Auteur: J. Verweij de Winter (†1850)
Oorspronkelijk Nederlands

Herkomst en drukgeschiedenis

J. Verweij de Winter was onderwijzer in Poeldijk, een kerkdorp in de huidige gemeente Westland in Zuid-Holland. Hij was actief in het ‘Onderwijzers-genootschap’ en publiceerde onder meer in het Tijdschrift voor onderwijzers enhet Tijdschrift voor aankomende onderwijzers. Zijn bijdrage ‘De Joden’, die negen pagina’s telt en leest als een kinderpreek, verscheen in 1828 in Philopaedion, tijdschrift voor de jeugd, in de rubriek ‘Godsdienst en zedekunde’. Verweij de Winter schreef vaker voor dit jeugdtijdschrift, dat werd uitgegeven door A. Vink in Amsterdam en verscheen tussen 1822 en 1831.

Samenvatting

‘Wie kent de Joden niet, die overal op de gansche aarde verstrooid wonen’, zo begint Verweij de Winter. ‘Thans is het mijn plan, u, mijne jeugdige lezers en lezeressen! op hen opmerkzaam te maken en over hen te spreken.’

         Na wat theologische zaken uit de oudtestamentische geschiedenis te hebben aangestipt, zet Verweij de Winter uiteen hoe christenen zich ten opzichte van eigentijdse joden zouden moeten gedragen. Hij onderscheidt daarbij vier punten.

         In de eerste plaats zouden christenen, overeenkomstig de lessen van Jezus, alle mensen moeten liefhebben, dus ook de joden. ‘De Joden zijn, even als wij, redelijke schepselen. (…) Dit gevoelende en bedenkende zullen wij onze Joodsche broeders en zusters, achten, beminnen, liefhebben.’

         Daarnaast zouden christenen alle vooroordelen omtrent joden moeten afleggen. ‘Zij vinden, helaas!, te veel plaats, en zijn oorzaak, dat wij hen onvriendelijk, stuursch en verachtelijk, behandelen.’ Verweij de Winter geeft graag toe ‘dat de Joden zelve dikwijls aanleiding geven dat men hen zoo behandelt’, maar dit ontslaat christenen niet van hun verplichting om joden ‘jegens ons te winnen’.

         Zijn derde punt: ‘Schaamt u vervolgens niet gemeenzaam met Joden te verkeeren. Met hen verkeerende kunt gij veel leeren. Zij zijn, wanneer zij weetgierigen aantreffen, gezind en bereid onderrigt te geven.’

         Als laatste punt houdt hij zijn jeugdige lezers voor: ‘Verder kunt gij door uwe verkeering, den haat en de vooroordeelen tegen het Christendom tegen gaan, verminderen, en zoo niet geheel, echter veel doen verdwijnen, om eindelijk hierdoor hunnen zedelijken toestand te verbeteren.’

         Al deze punten hebben tot doel het vertrouwen van de jood te winnen. ‘Zoodat de mededeeling der Christelijke gezindheid, door ons verkeer, in een welbereid hart valle, ontkieme en vruchtbaar worde, zoo kan hij gestemd worden om de leer van den door hem nog miskenden Messias, te leeren kennen en te omhelzen’.

         Kortom: goed contact met joden moest volgens Verweij de Winter de ‘bekeering der Joden helpen bevorderen’.

Doelgroep en receptie

Doel van dit tijdschrift, zo vermeldt het eerste nummer, was de jeugd te voorzien van een onderhoudend en leerrijk geschenk. Van dit verhaal heb ik geen besprekingen gevonden.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: 19e eeuw, jeugdliteratuur, Jeugdverhalen over joden

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jan Elemans • De jaren twintig

Veel aardappelen,
zeer zoute boter
en bitterheid aan tafel,
de boer vaak en ver van huis,
de boerin alleen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

VLIEGEN

Als je vliegen een stevige mep verkoopt terwijl ze in de kamer rondvliegen (fel naar hun slaat met een vliegenklapper/mepper) en je zet dan een raam of deur open naar buiten, dan weten ze ineens heel gauw de weg naar buiten te vinden, heb ik vaak gemerkt.

Hanlo

Bron: Barbarber, april 1970

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

14 januari 2026

➔ Lees meer
23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

14 januari 2026

➔ Lees meer
10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

13 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1991 Jan de Zanger
➔ Neerlandicikalender

Media

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

13 januari 2026 Door Vlogboek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

12 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Ik zie op tegen interviews…

Ik zie op tegen interviews…

11 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d