• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

‘De vrolijke verrijzenis van Arago’

2 januari 2021 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Boeken voor Mark Rutte (7)

Iedere week sturen neerlandici een boek aan Mark Rutte, met een begeleidende brief die uitlegt waarom hij dat boek moet lezen. Deze week een bijdrage van Mathijs Sanders. Lees voor een toelichting op het project deze brief van hoofdredacteur Marc van Oostendorp.

Geachte heer Rutte,

Zoals Nederland tijdens het WK voetbal beschikt over 17 miljoen bondscoaches, zo wordt u sinds de uitbraak van de pandemie omringd door zo’n 17 miljoen deskundigen. Terwijl uw ploeg vastberaden koerst op het kompas van het OMT en vertrouwt op de cijfers, buitelen in de samenleving de standpunten over elkaar heen. Burgers en gezagsdragers klampen zich vast aan hun eigen waarheid, want niets blijkt zo moeilijk als het omgaan met onzekere kennis. En laat dat nu precies zijn waar literatuur en geesteswetenschappen uitkomst kunnen bieden.

In zijn roman De vrolijke verrijzenis van Arago (2018) voert Tomas Lieske zijn lezers mee naar het Leiden van de vroege jaren twintig van de vorige eeuw. Na een reeks wonderbaarlijke voorvallen wordt de vijftienjarige wees Lise Werner liefdevol opgenomen in het huis van de beroemde natuurkundige Paul Ehrenfest. Lise ontmoet er grote wetenschappers als Niels Bohr en Willem de Sitter. Van hen leert zij dat er geluk gevonden kan worden in het aanvaarden van de betrekkelijkheid der dingen en in het onbevangen waarnemen van de wereld. Over het huis aan de Witte Rozenstraat, in uw studentenstad, merkt de verteller op: ‘Er werden geen meningen opgedrongen, er werd uitgelegd waarom de een er zus over dacht en de ander zo.’ Onmogelijke ideeën (imaginaire getallen, parsec) worden er tot werkelijkheid gedacht door ze te verzinnen. Wat zich onttrekt aan de waarneming en aan het verstand, kan in woorden tevoorschijn worden gedacht. Volgens Willem de Sitter, hoofd van de Leidse Sterrenwacht, is daarbij de grootst mogelijke zorgvuldigheid geboden:

‘Wie houdt er niet van zijn taal? Nederlands is ons cultureel verband. Het is een zeetaal en een kusttaal. En een liefdestaal. Het is de taal van de plassen en de polder. Die mag je nooit laten verdringen door hakkelend Duits of door een soort Engels. Veel docenten spreken Engels met grind tussen de tandwielen. Nederlands is de taal van mijn vader, mijn moeder, mijn hele familie, mijn vriend Johan Huizinga, Lorentz, Huygens. Ik vind dat je zo’n groot goed in ere moet houden en niet moet verkwanselen. Je dient je taal correct te bewaren. Zeker op universiteiten.’

De vrolijke verrijzenis van Arago verbeeldt een intrigerende episode uit de geschiedenis van de natuurwetenschappen. De roman doet dat met de eigenzinnige middelen van de literatuur: taal en verbeelding. Dat zijn ook de middelen waarmee de vertellers in de romanwereld van Lieske hun geschonden levens en dat van anderen proberen te helen, bijvoorbeeld door een gestorven geliefde naar het leven terug te denken.

Dat is de grote kracht van literatuur. Zij opent een wereld van mogelijkheden en scenario’s voor de toekomst. Literatuur verbindt kennisdomeinen die in de Nederlandse wetenschapspolitiek onterecht uit elkaar worden gespeeld. Koester het kroonjuweel van de universiteit, de humaniora, die ons er telkens weer op wijzen dat, om de grote Duitse filosoof Gadamer aan te halen, een ander ook wel eens gelijk zou kunnen hebben.

Met vriendelijke groet,

Mathijs Sanders

Hoogleraar Moderne Nederlandse Letterkunde, Rijksuniversiteit Groningen

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Boeken voor Mark Rutte

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 januari 2026: Vlekflits

2 januari 2026: Vlekflits

5 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d