• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

4 mei 2023: Studieavond Taaltechnologie ontrafeld

24 maart 2023 door Redactie Neerlandistiek Reageer

De Vakgroep Vertalen, Tolken en Communicatie van de Universiteit Gent, de onderzoeksgroep LT3, de MULTIPLES-LL-onderzoeksgroep en Tijdschrift Over Taal nodigen u graag uit op de studieavond ‘Taaltechnologie ontrafeld’ – Studieavond voor leerkrachten moderne talen in het secundair onderwijs

Waar? Auditorium A108 (A-gebouw Campus Mercator – eerste verdieping) – Abdisstraat 1 – 9000 Gent.

Thema

Op deze elfde studieavond van de vakgroep Vertalen, Tolken en Communicatie van de Universiteit Gent staat “taaltechnologie” centraal. Wat zeggen de nieuwe eindtermen, wat brengt ChatGPT, wat houdt automatisch vertalen in, en welke invloed heeft taaltechnologie in onze maatschappij?

De studieavond richt zich tot leraars moderne talen in het secundair onderwijs.

Praktisch

De studieavond is gratis. Inschrijven is absoluut noodzakelijk. Dat kan via deze link: https://event.ugent.be/registration/studieavondtaaltechnologie.

Het aantal inschrijvingen is beperkt! De deelnemers krijgen een aanwezigheidsattest.

Locatie: auditorium A108 – A-gebouw (eerste verdieping) – Campus Mercator – Abdisstraat 1 – 9000 Gent.

Deze studieavond wordt georganiseerd door de Vakgroep Vertalen, Tolken en Communicatie van de Universiteit Gent, de onderzoeksgroep LT3 (Language and Translation Technology Team), de onderzoeksgroep MULTIPLES-LL (Research Centre for Multilingual Practices and Language Learning in Society), in samenwerking met Tijdschrift Over Taal.

Organisatie en verdere info: filip.devos@ugent.be.

Programma

19:00 – 19:05Verwelkoming (Filip Devos)
19:05 – 19:15Eindtermen taaltechnologie (Patrick Goethals)→ Taaltechnologie in de nieuwe eindtermen van de opleiding Moderne Talen.
19:15 – 19:45Zei iemand ChatGPT? Generatieve AI: een nieuwe realiteit (Arda Tezcan en Orphée De Clercq)→ ChatGPT is overal en een mooi voorbeeld van de AI-wedloop tussen techgiganten. Maar wat zit er nog allemaal aan te komen, wat is nu precies een taalmodel en wat betekent dit alles voor ons (talen)onderwijs?
19:45 – 20:15Automatisch vertalen (Lieve Macken)→ Hoe werken automatische vertaalsystemen? Kan je ze inzetten in het talenonderwijs?
20:15 – 20:45Taaltechnologie in onze maatschappij (Cynthia Van Hee)→ Waar en wanneer worden we geconfronteerd met taaltechnologie? Wat is de impact op ons dagelijks leven en moeten we ons zorgen maken over onze privacy?
20:45 – 21:15Vragen en discussie
21:15Receptie

Over de sprekers

Alle sprekers zijn verbonden aan de onderzoeksgroep LT3, het Language and Translation Technology Team, van de Universiteit Gent. Het team voert onderzoek uit naar taal- en vertaaltechnologie, de interactie tussen mens en computer, terminologie en hoe verschillende onderwijstoepassingen hiervan gebruik maken. Meer informatie kan je terugvinden op www.ugent.be/taaltechnologie of op de Engelstalige onderzoekswebsite www.lt3.ugent.be.

Patrick Goethals is hoogleraar Toegepaste Taalkunde en opleidingshoofd van de opleidingen Toegepaste Taalkunde. Onderzoeksmatig is hij specifiek geïnteresseerd in de toepassingen van taaltechnologie in educatieve en didactische contexten, met een sterke focus op woordenschatonderwijs. In een breder perspectief wil hij bijdragen tot een sterkere interdisciplinaire integratie van digitale technologie en taal, waarbij het niet alleen gaat om het integreren van technologie in taalcontexten, maar ook om de omgekeerde beweging, namelijk het integreren van een verfijnde kijk op taal in technologie. 

Arda Tezcan is docent Lerende Systemen voor Natuurlijke Taalverwerking bij LT3. Zijn onderzoeksinteresses liggen in het domein van automatische vertaling, evaluatie en kwalitatieve analyse van automatische vertaalsystemen, en de interactie tussen mens en machine in de context van natuurlijke taalverwerking (NLP). Hij doceert ook verschillende vakken in het postgraduaat CALM – technologie voor taalprofessionals – over programmeren met Python, vertaaltechnologieën en NLP.   

Orphée De Clercq is docent Taaltechnologie voor Educatieve Toepassingen bij LT3. Ze is vooral geïnteresseerd in hoe de huidige ontwikkelingen op taaltechnologisch vlak mensen kunnen ondersteunen bij de verwerving van complexe taalvaardigheden zoals lezen en schrijven. Ze heeft een grote onderzoeksexpertise binnen het domein van de taaltechnologie, met een speciale aandacht voor diepgaande tekstanalyse, en maakt in haar onderzoek gebruik van lerende technieken (machine learning). Orphée doceert de vakken Digitale Communicatie, Computer-Assisted Language Learning en Digital Communication Management.

Lieve Macken is hoofddocent Vertaaltechnologie. Haar onderzoek focust voornamelijk op de inzetbaarheid van automatische vertaalsystemen in verschillende toepassingen (o.a. in professionele vertaalomgevingen, voor het vertalen van literatuur, als communicatiemiddel in superdiverse contexten, als hulpmiddel bij het lezen of schrijven in een vreemde taal). Ze coördineert het postgraduaat CALM – technologie voor taalprofessionals – en de Europese Master Translation Technology for Translation and Interpreting. Ze doceert verschillende vakken rond vertaaltechnologie en automatisch vertalen.

Cynthia Van Hee is lector Taaltechnologie en postdoctoraal onderzoeker bij LT3. In 2017 behaalde ze haar doctoraat over automatische ironieherkenning op sociale media en sindsdien is ze betrokken bij onderzoeksprojecten over automatische sentimentanalyse op sociale media, in nieuwsartikelen en op medische data. Cynthia doceert verschillende vakken taaltechnologie in de Bachelor van de vakgroep VTC, het postgraduaat CALM – technologie voor taalprofessionals – en de Europese Master Translation Technology for Translation and Interpreting. Ze geeft ook workshops over taaltechnologie buiten de universiteit en tijdens de zomer.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Agenda Tags: taaltechnologie

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d