• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Nieuwe titels DBNL, december 2023

11 december 2023 door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

Ook deze maand zijn we weer druk bezig met het aanvullen van de selectie aan Surinaamse jeugdliteratuur, met daaronder een aantal werken van bekende auteurs. We pakken er enkele opvallende titels uit.

Een aantal werkjes over de natuur: De avonturen van Moski Zilverstreep van Matoeja, over de dagelijkse beslommeringen van enkele gevaarlijke muskietensoorten, mooi geïllustreerd; Het dierencontest (2008) van Wim Veer, met mooie dierenfoto’s; het Dierenalfabet van Orlando Emanuels, waarmee kinderen leren schrijven én de dieren leren kennen; en Thula (2005) van Ineke Oudekerk, een lieflijk verhaal over een koereiger. Voor de zwaardere kost is er No kwik in ons bos (2017) van Cynthia McLeod, over een meisje dat zich verzet tegen het gebruik van het zeer giftige kwik bij de goudwinning in het regenwoud.

Voor de feestdagen hebben we Kerst met de dieren in het Zanderijbos (2005) van Cyiza Wills, die een jaar eerder werd bekroond tot Surinames jongste schrijfster ooit. Ze had er even genoeg van om over mensen te schrijven, dus schreef ze een kerstverhaal over dieren. Het rijk geïllustreerde fantasieverhaal Arjuna’s overwinning (2015) van Cobi Pengel vertelt over het jongetje Arjuna, dat met behulp van de bijzondere ster Anuradha het kwade monster Bubu Fu Dungru moet overwinnen om het feest van het Licht te kunnen vieren.

Peter Pan Suriname (2009) van (weer) Cynthia McLeod en Elly Chang Pan Huo is een bewerking van het verhaal over de jongen die niet wil opgroeien, geïllustreerd met foto’s van een uitvoering van Balletschool Marlène uit Paramaribo. Tiffany (2014) van Marja Themen-Sliggers gaat over een meisje dat juist te snel moet opgroeien omdat ze zwanger raakt als tiener.

Twee dichtbundels: Dromen in Coronie (2010) bevat gedichten van kinderen, en de Kindergedichtenbundel (2018) van Hilli Arduin bevat gedichten vóór kinderen.

Hetty Paërl maakte twee stripverhalen voor de jeugd, De geschiedenis van Suriname (1975) en De geschiedenis van de ‘Nederlandse’ Antillen. Historia di Antia (1980, tweetalig). Daarin wil ze de strijd van de onderdrukte Surinaamse en Antilliaanse bevolking tegen de buitenlandse overheersing naar voren brengen. Deze werken vormen een interessant contrast met de Beknopte geschiedenis der kolonie Suriname (1863) van M.L.E. Vlier, dat een deel van dezelfde periode juist op een heel klassieke manier beschrijft.

Verder is na veel werk eindelijk het Walchers liedeboeck (1611) van de broers Schabaelje beschikbaar. Deze bundel bevat 153 stichtelijke liederen op bekende melodieën, bedoeld om de doopsgezinde gemeente te Alkmaar te vormen in een leven van vroomheid en godsvrucht. Leuk is dat er in sommige liederen acrostichons zijn verwerkt die lijken te verwijzen naar kennissen van de jeugdige auteurs, zoals Barbara Schruyters, Catelintje Philips, Mecheltje Jans en Pieter Cornelissoon.

Ten slotte komt met Het leven van de seer edele doorluchtighste en H. Begga (1712) een hagiografie van de heilige Begga beschikbaar, voorzien van aanvullende informatie over de leden van de Begijnenorde.

Bekijk de nieuwe titels

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Nieuws Tags: DBNL

Lees Interacties

Reacties

  1. Cyiza Wills zegt

    13 december 2023 om 18:01

    Wat leuk dat het boek dat ik bijna 20 jaar geleden heb geschreven nu nog actueel is. Doet mij ontzettend goed.

    X

    Cyiza Wills.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

G.A. Bredero • Klinck-rijm

So ghy alleen niet zijt mijn hoop en mijn Vriendin,
Of so mijn harte brand van iemandt anders min,
Of so ick heb mijn trouw aen andere gegeven:
So moet ick nummermeer so luckigh sijn verheven

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

STOFZUIGER

Als we de stofzuiger lenen van de buren gaat ons huis ruiken naar hun hond.

Bron: Barbarber, november 1965

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

29 maart 2026: Colloquium over 50 jaar Uitgeverij In de Knipscheer 

29 maart 2026: Colloquium over 50 jaar Uitgeverij In de Knipscheer 

22 maart 2026

➔ Lees meer
12-14 november 2026: Fostering Dialogue

12-14 november 2026: Fostering Dialogue

21 maart 2026

➔ Lees meer
25 maart 2026: Leidse vrouwen op de kaart

25 maart 2026: Leidse vrouwen op de kaart

20 maart 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1787 Barthold Lulofs
1936 Eddy Grootes
sterfdag
1993 Jules van Oostrom
➔ Neerlandicikalender

Media

Doortje Smithuijsen bij Kunststof

Doortje Smithuijsen bij Kunststof

22 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Natuurlijk (Rob van Essen, De grote schoonmaak)

Natuurlijk (Rob van Essen, De grote schoonmaak)

22 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met podcastcollega Céline Canon

In gesprek met podcastcollega Céline Canon

21 maart 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d