• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

‘Weerzien op zolder’ : Zutphen, 2000

16 maart 2024 door Pieta van Beek 1 Reactie

Geen daglicht valt naar binnen, er is geen venster. Slechts een kale tl-buis verlicht de duistere zolder van het archief. Via nauwe keldergangetjes, een lift, stalen kluisdeuren en trappen ben ik hier door een bewaker heen gebracht. Doodse stilte heerst. Ik sta alleen tussen twee rijen rekken waarin boeken, dozen, koffers en kisten staan opgeslagen. Twee-en–negentig jaren Ida Gerhardt teruggebracht tot een paar vierkante meter.

Ik word misselijk. Duizelig. Ik wil weg, me omdraaien naar het daglicht, hoe grijs de dag vandaag ook is, maar ik weet de weg niet meer terug uit dit labyrinth. Er rest niet anders dan te wachten. Maar ik wilde dit toch? Een laatste poging om de brieven die ik haar in het eerste jaar uit Kaapstad schreef, en die ze als ‘juweeltjes’ bestempelde, terug te vinden? De rest van onze briefwisseling ligt ginds, maar de allereerste brieven, de brief van het Utrechts Stedelijk Gymnasium die het begin van de vriendschap markeerde, zijn zoek. Er zijn wel dagboeken, soms een kladje of een kopie van een brief, maar het zou zoveel gemakkelijker zijn als ik die oorspronkelijke brieven zou terugvinden. Langzaam kijk ik rond, sla hier en daar een boek open, lees een regel die blijft hangen: waar er geen zout is om bij het brood te eten. Ik zie de zoveeldelige blauwe Shakespeare uit Eefde staan, daar een prachtige vertaling van zijn sonnetten door A. Roland Holst. Ik lees ergens ‘ze lezen grieks alsof ze muziek spelen zonder kruizen en mollen’ en schiet in de lach. Zo ken ik er ook een paar. Daar staat het boekje van Dorothee Sölle waarover ze schreef toen er een bloedige burgeroorlog dreigde. Dan zie ik in de blauwe Leopold het fragmentje dat ik in haar aanwezigheid  las:

VEERTIEN

God weet, mijn trotse kind
dat het niet went

zaad in het akkerzwart
kiem in het tarwehart
is een talent
dat zich beweegt
en aanstoot geeft
Heersen is werelds wil
er is zwaar weer op til
hoe jong en pril
(wees waaks,  hoed u zij merken het)
handhaaf uw eigen wet
in ondergronds verzet
vecht: houd het stil.

Ik bedenk hoe deze regels in verschillende gedichten zijn neergeslagen en wil nog wat verder op goed geluk open slaan. ‘Nee, niet zo hap-snap,’ zeg ik streng tegen mezelf, ‘maar als een rechtgeaarde navorser[1] betaamt: systematisch, boek voor boek, doos voor doos, kist voor kist.’

Na twee eindeloze uren sta ik aangeslagen op en sla ik het stof van mijn kleren. Beelden dwarrelen voor mijn ogen: blij dansende schoolkinderen van De Werkplaats; de ketting die afwisselend om de hals van Ida als van Marie hing; een uitgewerkte lezing Anamnesis die ze op een school had gehouden; haar handgeschreven heldere aantekeningen van Hebreeuws; de grote aparte Stuttgartensia-uitgaven van  Jesaja en de Psalmen; de handschriften van de gedichtenbundels; de aantekening ‘een cel is maar 1 meter  breed’ bij Negen verzen van zonsopgang; brieven van Marie aan ene Ina; een regel aan een vriend: ‘Ik wil alleen maar fanmail van argeloze mensen, niet van mensen die mij willen ontmoeten of die iets van mij willen’. Na een paar keer knipperen zijn ook deze ogenblikken voorbij.

Geen enkele brief uit Kaapstad heb ik gevonden, slechts een handvol vingerwijzingen. Niemand had op deze oude zolder in Zutphen die sporen uit Afrika kunnen volgen. Wie zou in een zwart-gemarmerd adresboek onder de B, als laatste inschrijving, in het handschrift van Marie, de adressen in Stellenbosch herkend hebben? Wie zou het Kaapse adres gemist hebben? Niemand zou weten wie die tweeling was met die Voortrekkerkappies[2] op hun hoofd. Niemand zou de fout zien dat die zonnehoedjes slechts door meisjes gedragen hadden mogen worden. Die foto zat in een door mij geschreven enveloppe met Zuidafrikaanse postzegels erop, maar de brief en de afzender ontbraken. Het stak in een mapje waarop stond ‘Foto’s Rie’, maar wie Rie was weet ik niet. Ida spaarde blijkbaar ook mooie kaarten: in een kistje met losse kunst- en landschapskaarten vond ik twee kaarten die ik uit Stellenbosch meestuurde: Piet- my- vrou (een koekoek) en de reusachtige rotswand bij Bosch en Dal, in mijn handschrift, maar zonder naam. Waar ik heel blij van werd was om prachtige (maar naamloze) foto’s van Thomas en Brandaan na tien jaar terug te zien. Je ziet de blauwe adertjes in hun tere babyhoofdjes! Tenslotte lag in de koffer die meegegaan was naar haar laatste adres, de Boslaan, het schelpendoosje. Voor Ida had ik op het Wilhelminapepermuntdoosje geschreven. In watten lagen onaangedaan  Kaapse skulpies[3] als patella, stekelmossel, waaiertjie[4], venusoortjie[5], jongvrou-pram[6] en nucella cingulata.

Bij het zien van de schelpen hoor ik opeens twee oceanen ruisen. Atlantisch, Indisch. Haar as is over de Noordzee gestrooid. Ik moet haast maken, terug.


Noten

[1] Navorser: onderzoeker.
[2] Voortrekkerkappies: speciale mutsjes voor meisjes en vrouwen, uit de tijd van de Groot Trek 1853.
[3] Skulpies: schelpjes.
[4] Waaiertjie: Clamys tincta
[5] Venusoortjie: Haliotis spadicea. Een andere naam is siffie, zeefje. Zie afbeelding hierboven.
[6] Jongvrou-pram: borst van jonge vrouw, Calyptraea chinensis.

Dit is het eerste hoofdstuk van de Brieven van Overzee : Ida Gerhardt nabij. Lees ook het tweede hoofdstuk op Neerlandistiek.

Over Brieven van overzee

Tussen de classica en dichter Ida Gerhardt (Eefde) en Pieta van Beek (Kaapstad, Stellenbosch) vlogen jarenlang brieven over en weer. Deze Brieven van overzee: Ida Gerhardt nabij verschenen in 2001 en zien nu opnieuw het licht. Thema’s zijn jeugd en ouderdom, schrijven en studie, school en universiteit, misdaad en molest, natuur en het verval van natuur, rechtvaardigheid en apartheid, opvoeding en onderwijs, liefde en huwelijk, en de tweeling Thomas en Brandaan. Kortom: over het leven in den vreemde en het leven onder vreemden. Soms waren er onvergetelijke ontmoetingen en gingen er geschenken over tafel als zeepaardjes en schelpen, foto’s, boeken, een Erooslepel en een Hovenier van Rembrandt in wit en zwart.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Ida Gerhardt, letterkunde

Lees Interacties

Reacties

  1. johan velter zegt

    16 maart 2024 om 15:09

    “daar een prachtige vertaling van zijn sonnetten door A. Roland Holst.” ?

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 januari 2026: Vlekflits

2 januari 2026: Vlekflits

5 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d