• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

De middelste zin van… De Terugkeer

26 september 2025 door Saskia Aukema Reageer

Iedereen die in grammatica geïnteresseerd is (en wie is dat niet?) veert gelijk op bij de middelste zin van De Terugkeer van Esther Gerritsen:

‘Hij loopt gewoon weg,’ vraagt Peter, ‘zonder iets te zeggen?’

Wat direct opvalt: op het moment dat die Peter zijn entree maakt in de zin, heb je nog helemaal niet door dat hij bezig is een vráág te stellen. Maar het staat er echt: hij ‘vraagt’ iets. Er staat aan het eind van het citaat ook een vraagteken, dus ja, dan zal het inderdaad wel. En ergens is het dan ook best voorstelbaar dat de zin niet ook nog eens die eeuwige vraagvolgorde krijgt – iets als ‘Loopt hij gewoon weg, zonder iets te zeggen?’ Dat zou bij nader inzien inderdaad behoorlijk overdreven zijn, want hoe duidelijk wil je het hebben? Dan had er ook nog bij kunnen staan dat Peter een vragend gezicht trok, of dat hij er met een piepstemmetje aan toevoegde: ‘Nou, dat vroeg ik me dus af.’ Gelukkig weet Esther Gerritsen dat deze Peter zijn woorden zorgvuldiger kiest dan dat. 

Die Peter is sowieso geen type voor een piepstemmetje: heel subtiel laat hij zijn ongenoegen doorklinken met dat woordje gewoon, dat grappig genoeg vaak gebruikt wordt als iemand iets helemaal niet gewoon vindt, maar juist heel erg óngewoon en vooral ook erg ongepast. Het is duidelijk dat Peter dat ook vindt. Hij bedoelt eigenlijk te zeggen: ‘Hallo zeg!! Weglopen kun je niet maken!! En helemaal niet zonder iets te zeggen!!’

Peter stelt kortom een retorische vraag, verstopt in een gewone vraag die er niet op alle fronten uitziet als een vraag. Dan is dat ook weer duidelijk. 

En intussen kunnen we ons ook levendig in Peter verplaatsen. Het ís ook echt verschrikkelijk als geliefde mensen vertrekken. Stel, je kent zo’n persoon in kwestie al 25 jaar, en je hebt altijd heel leuk met diegene samengewerkt. Stel, het was echt zo iemand die – zodra er consensus aan het ontstaan is in een groep – toch durft te zeggen: ‘Maar hoezo dan?’, of ‘Maar wat hebben we er dan aan als we dit weten?’ Zo iemand bij wie je aan de lippen hangt als-ie spreekt op een congres. Die je er op wijst dat op of af in die ene zin geen voorzetsel is maar een partikel. Die humoristisch is zonder humoristisch te doen. Die je zinnen vanuit alle kanten laat bekijken, met een leuk spel bijvoorbeeld. Iemand die de ene na de andere leuke rubriek verzint. (Iets als het vinden van de middelste zin van een roman: misschien wel de geniaalste rubriek die een tijdschrift ooit gehad heeft.) Nou, zo iemand dus. Die persoon wil je toch niet kwijtraken? Dan is die Peter eigenlijk nóg mild in zijn commentaar. 

Wie langzamerhand begint mee te voelen in de paniek van Peter, kunnen we geruststellen met de titel van het boek: De Terugkeer. Daardoor kunnen we ervan uitgaan dat het vertrek tijdelijk zal zijn. Het doet denken aan een specifieke organisatie in het Nederlandse taalgebied waar mensen ook nooit écht weggaan, maar gelukkig altijd verbonden blijven met elkaar.

Tot slot rijst nog de vraag wie dan die Peter is. Zelf ken ik wel een Peter, voluit Peter-Arno geheten, maar die neemt op dit moment zelf afscheid. Dan zou het natuurlijk een beetje gek zijn als uitgerekend hij zoiets zou zeggen. Dan is het misschien een andere Peter die het wellicht betreurt dat Peter-Arno weg gaat. Wie die Peter ook moge zijn (oud-Onze Taal directeur Peter Smulders? De CEO van een gemiddeld Nederlands bedrijf?): hij heeft gelijk, want dat afscheid van Peter-Arno betreur ik zelf ook. Ik heb Peter-Arno gewaardeerd, van hem geleerd en met hem gelachen. En ik hoop dat hij in een andere vorm betrokken blijft bij Onze Taal. Zodat iedereen zich keer op keer weer blijft realiseren: met iedere zin is wel iets aan de hand!

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Peter-Arno

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d