• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Logo

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Mondiaal
  • Contact
  • Homepage
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Nieuw themanummer van Internationale Neerlandistiek (2025/2)

7 november 2025 door Redactie Mondiaal Reageer

Eind september is het nieuwe nummer van Internationale Neerlandistiek (2025/2) verschenen. Dit themanummer verscheen naar aanleiding van het afscheid van Lut Missinne als hoogleraar moderne Nederlandse letterkunde aan de Universität Münster en is een eerbetoon aan haar academische werk en betekenis voor de internationale neerlandistiek.

Het nummer zoomt in op aspecten van cultuurcontact op de domeinen waaraan Lut zelf substantieel heeft bijgedragen: zoals de academische opleidingen Neerlandistiek, de literatuur- en vertaalwetenschap en de maatschappelijke uitstraling van (vertaalde) literatuur.

Lut Missinne, alumnus van de KU Leuven en sinds 1999 verbonden aan de Universität Münster, bouwde daar het letterkundige curriculum sterk uit. Een van haar belangrijkste verwezenlijkingen is het masterprogramma Literarisches Übersetzen und Kulturtransfer — nog steeds de enige opleiding in Duitsland waar studenten zich kunnen specialiseren in het vertalen van Nederlandstalige literatuur naar het Duits. Naast haar talrijke publicaties, waaronder Oprecht gelogen. Autobiografische romans en autofictie in de Nederlandse literatuur na 1985 (2013) en Tussen twee stoelen, tussen twee vuren (2018, met Jaap Grave), zette ze zich jarenlang in voor de Internationale Vereniging voor Neerlandistiek (IVN), waarvan ze van 2000 tot 2009 bestuurslid en van 2018 tot 2023 hoofdredacteur van Internationale Neerlandistiek was.

Het nummer bevat bijdragen van collega’s en vakgenoten die vanuit verschillende invalshoeken het thema van literarische Vermittlung verkennen, een kernbegrip in Luts werk.

De eerste drie bijdragen behandelen de positie van de neerlandistiek in het Duitstalige gebied:

De Vogelaer, Koster & Renzel analyseren de motivatie en het beeld van Duitse studenten neerlandistiek;

Jacco Pekelder bespreekt de rol van het Zentrum für Niederlande-Studien (ZNS) aan de Universität Münster;

Jaap Grave onderzoekt de positie van vrouwen in de Duitse neerlandistiek.

Een tweede reeks artikelen richt zich op literatuur- en vertaalwetenschappelijke bemiddeling:

Ralf Grüttemeier bespreekt Hans Richard Eyl, de jurist die Gerard Reve bijstond in zijn beroemde rechtszaak, en verkent de wisselwerking tussen literatuur, recht en cultuur;

Katja Sarkowsky (vertaling: Twan Zegers) onderzoekt hedendaagse adaptaties van Antigone en hun betekenis voor actuele kwesties als migratie en democratie;

Ton Naaijkens reflecteert op bloemlezingen van vertaalde literatuur als vorm van transculturele bemiddeling;

Tot slot bevat het nummer een interview van Lisa Mensing met Helga van Beuningen (vertaling: Sarah Hewitt), pionier van Duitse vertalingen van Nederlandstalige literatuur.

Samen tonen deze bijdragen hoe levendig en veelzijdig het onderzoek naar literaire en culturele bemiddeling vandaag is en hoe sterk Lut Missinne daarin haar stempel heeft gedrukt.

Bekijk het volledige nummer via de website van Amsterdam University Press.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Mondiaal, Mondiaal Nieuws Tags: internationale neerlandistiek, tijdschrift

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Ja, ook hier kun je Nederlands studeren:

Salamanca, Spanje

Salamanca, Spanje

➔ Lees meer

Meer plaatsen waar je Nederlands kunt studeren

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

18 april 2025: Lezing Nederlandstalige literatuur in het Frans

18 april 2025: Lezing Nederlandstalige literatuur in het Frans

25 februari 2025

➔ Lees meer
15 november 2024: Conference The Art of Asking

15 november 2024: Conference The Art of Asking

26 september 2024

➔ Lees meer

Nieuws

Gratis webinars Nederlands als Vreemde Taal

De Taalunie organiseert in 2026 vier gratis webinars voor lesgevers Nederlands als Vreemde Taal. De webinars zijn praktijkgericht en bieden concrete voorbeelden, interactieve werkvormen en direct toepasbare tips voor de klas. De webinars richten zich op: Webinaroverzicht 2026: 1. Stap voor stap naar spreekdurf | spreekvaardigheid binnen en buiten de klas voor het basisonderwijs Woensdag […]

➔ Lees meer

NEDERLANDS WERKT!

Op 23 januari 2026 wordt bij de opleiding Tolk/Vertaler (SSLMIT) van de universiteit van Trieste (Noord-Italië) een jobbeurs gehouden. 

➔ Lees meer

Gert Loosen benoemd tot Ridder in de Kroonorde

De Belgische ambassadeur in Hongarije Jeroen Vergeylen heeft Gert Loosen het ereteken van Ridder in de Kroonorde overhandigd, als dank voor zijn buitengewone verdiensten in de Belgisch-Hongaarse betrekkingen. 

➔ Lees meer

2 phd posities Taalkunde en Taalvariatie Meertens Instituut

De Taalkunde en Taalvariatiegroep van het Meertens Instituut te Amsterdam zoekt twee PhD-studenten.

➔ Lees meer

Vacature: Promovendus literaire cultuur onder jongeren

Wil jij promoveren op een onderzoek naar lezende jongeren? De Faculteit der Letteren van de Radboud Universiteit zoekt twee promovendi voor een onderzoeksproject over het leesleven van zogenaamde bookish tieners in tijden van digitalisering en ontlezing!

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle nieuwsartikelen

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d