• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Een dakloos museum

19 januari 2026 door Marita Mathijsen Reageer

Oosterbeek, de Concertzaal, Museum Veluwezoom, Jan Kneppelhout en de gemeente Renkum

Welk dorp met zo’n elfduizend inwoners kan er zich op beroepen zelf een concertzaal te hebben? Die bovendien bijzonder mooi ligt tussen de Rijn en een beboste heuvelrug, met in de diepte zicht op het historische kerkje, en in de hoogte zicht op het landgoed de Hemelsche Berg?

Die concertzaal in Oosterbeek wordt op dit moment weinig meer gebruikt voor concerten. Hij is eigendom van de overkoepelende gemeente Renkum, die er een vergaderruimte voor raadsvergaderingen van wil maken. Het zou doodzonde zijn als de zaal daardoor van zijn publieke culturele functie ontdaan wordt. Bovendien komt dat in het geheel niet overeen met de bedoeling van de schenker van de concertzaal.

Om die bedoeling te kennen, gaan we de geschiedenis in.

Concertzaal Oosterbeek. Bron: Wikimedia

Maar eerst dit: de Stichting Museum Veluwezoom (1995) moet per mei van dit jaar het kasteel Doorwerth leegruimen, waar zij al sinds 1986 tot heden haar schitterende collectie tentoonstelde en waar zij nu een magnifieke tentoonstelling heeft van de befaamde Théophile de Bock. In 2001 kreeg het Museum het predicaat ‘Erkend Museum’ toegekend. Het werkt dan ook samen met nationale en internationale musea, zoals het Rijksmuseum in Amsterdam en het B.C. Koekkoek-Haus in Kleef (Duitsland).

In 2023 vond in de Oosterbeekse Concertzaal een grote tentoonstelling plaats van werken over ‘de Veluwezoom’, uit diverse collecties. Die tentoonstelling werd een groot succes en bewees dat de Concertzaal uitstekend geschikt is voor exposities. Kanonnen uit de negentiende eeuw waren er toen te bezichtigen: Johannes Bilders, Anton Mauve, Jacob Maris, Cornelis Lieste.   

Hoe mooi zou het zijn als de Stichting definitief huisvesting zou kunnen vinden in de Concertzaal, die dan als Museum Veluwezoom ingericht zou kunnen worden. Er zouden ook andere culturele activiteiten plaats kunnen vinden: kamermuziekconcerten, literaire presentaties, solotoneelvoorstellingen.

Théophile de Bock, Gielenbeek op Hemelse Berg. Collectie Kwak, gemeente Renkum

Nu dan de geschiedenis.

De Concertzaal is in 1868 gebouwd op initiatief van de schrijver Johannes Kneppelhout, vooral bekend als schrijver over het studentenleven onder de naam Klikspaan. Kneppelhout was steenrijk én een groot liefhebber van cultuur. In 1848 kocht hij het landgoed De Hemelsche Berg, sinds 1867 woonde hij er permanent, en ontving er vele schrijvers, schilders, politici en musici tot zijn dood in 1885. Twee jaar na zijn overlijden stelde zijn weduwe een akte op waarin zij de Concertzaal schonk aan de gemeente, mits die zich verklaarde het te gebruiken zoals Kneppelhout het bedoeld had.

Sinds de aanleg in 1845 van een spoorlijn vanuit het Westen naar Arnhem, bloeide de cultuur in Oosterbeek. Schilders van grote naam vestigden er zich definitief of tijdelijk. Ook schrijvers als Jacob van Lennep, J.J. Cremer en Augusta de Wit trokken er heen. Belangrijk is dat daar voor het eerst in Nederland in de open lucht geschilderd werd. Oosterbeek werd later ‘het Nederlandse Barbizon’ genoemd, naar de Franse groep die dat voor het eerst ging doen. Op dit moment is er in Barbizon een tentoonstelling van die Hollandse groep! Helemaal nieuw was dat er ook een kunstenaarskolonie ontstond, met schilders als Johannes Bilders uit Utrecht, die andere schilders aantrok: Anton Mauve, Willem Roelofs, Jozef Israëls, de drie broers Jacob, Matthijs en Willem Maris. Ook vrouwelijke schilders vestigden er zich: Marie Vos, Adriana Haanen en Marie van Bosse, de vrouw van Bilders. Kneppelhout had met al deze schilders contact en ondersteunde hen zo nodig.

J. Bilders, Bos met rechts een openluchtschilder. Collectie Museum Veluwezoom

De Concertzaal was bedoeld voor, natuurlijk, muziekuitvoeringen maar ook voor toneelopvoeringen. Uit advertenties blijkt dat de Oosterbeeksche Harmonie Vereeniging en de plaatselijke Mannenzangvereniging er optraden, maar er werd ook een algemene vergadering gehouden om een plaatselijke afdeling van het Rode Kruis op te richten. De Oosterbeekse Concertzaal kreeg een soort sociëteitsfunctie voor de gemeenschap.

Wat maakte Oosterbeek zo aantrekkelijk voor schilders? Waarom trok het talenten aan? Het is de combinatie van bos, hei, heuvel en water die het hem doet: dat uitzicht op de Rijn en dan die verhevenheid van de bossen op de heuvels of de lege paarse heidevelden die de bossen afwisselen. Sinds de Romantiek geldt de natuur als de plek waar je het meest de eeuwigheid kunt ervaren. De Romantici geloofden niet meer in God, maar wel in het oneindige en dat wilde men uitbeelden.

Oosterbeek was een soort natuurlijke Engelse romantische tuin, zonder ingrepen van de mens.

Er was (en is) stad en platteland, er was binnenland en buitenland, er was verleden en toekomst: het oude kerkje, de grafheuvels, de eeuwenoude bomen waaronder de Wodanseiken, en toch ook toen fabrieken op stoom, bestrate wegen en het spoor.

Marie van Bosse, Eikenlaan. Collectie Rijksmuseum

Juist die contrasten maakte Oosterbeek en omstreken zo geschikt voor schilders. De natuur dient er als schildersmodel – en indirect zijn portretten van de natuur toch ook portretten van mensen. De verbeelding van de natuur is de verbeelding van de ziel van de mens. Of van de geest, als u het wat minder religieus wilt zien.

M. van den Kerkhoff, Gezicht op kerk van Oosterbeek en Rijn. Links vooraan is de plek waar de Concertzaal zou komen. Collectie D. van Veelen.

En dan nu waar het om gaat: de Oosterbeekse Concertzaal lijkt wel voorbestemd te zijn als huisvesting voor Museum De Veluwezoom. Culturele manifestaties kunnen in het nieuwe museum blijven plaatsvinden, zoals ook het Rijksmuseum dat doet in zijn gebouw. De gemeente zou daarmee realiseren wat zij beloofde bij de aanvaarding van de schenking in 1887, namelijk dat zij zich verbindt het ‘zooveel mogelijk te gebruiken volgens de bestemming daaraan door genoemden Heer Erflater gegeven’, dus aan de culturele bestemming die Jan Kneppelhout eraan toegekend had! En dat was echt niet een gemeentevergaderruimte…

TEKEN DE PETITIE, KOM KIJKEN NAAR DE TENTOONSTELLING THÉOPHILE DE BOCK, GA NAAR BARBIZON WAAR NU EEN TENTOONSTELLING IS ‘Le Barbizon Hollandais’, WORD VRIEND VAN DE STICHTING!

Teken hier: https://museumveluwezoom.nl/

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: 19e eeuw, Jan Kneppelhout, letterkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jef Last • Berbermeisje

omdat je van mij hebt gehouden
hoewel die liefde zonde was

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

WINTER

Het leegstaan van de bomen,
ze worden door geen veer gekraakt.

Bron: datering: 1971-1973; niet eerder gepubliceerd

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Boekpresentatie Zwarte pracht

6 februari 2026: Boekpresentatie Zwarte pracht

19 januari 2026

➔ Lees meer
30 januari 2026: Presentatie nieuwe biografie Nicolaas Beets

30 januari 2026: Presentatie nieuwe biografie Nicolaas Beets

18 januari 2026

➔ Lees meer
16 januari 2026: Documentaire Astrid Roemer

16 januari 2026: Documentaire Astrid Roemer

15 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1940 Agnes Sneller
sterfdag
1896 Willem Brill
➔ Neerlandicikalender

Media

Hans Goedkoop over de verwerking van Nederlands koloniale verleden in Indonesië

Hans Goedkoop over de verwerking van Nederlands koloniale verleden in Indonesië

18 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Ilja Leonard Pfeijffer en Olga van Marion over Tesselschade Roemers

Ilja Leonard Pfeijffer en Olga van Marion over Tesselschade Roemers

17 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Plein Publiek: Han van Wieringen

Plein Publiek: Han van Wieringen

17 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d