• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Dominique Schuiling en Henning Radke ontvangen MdNL-fellowship

25 februari 2026 door Redactie Neerlandistiek Reageer

De jury van het MdNL-fellowship heeft dit jaar Dominique Schuiling en Henning Radke voorgedragen voor het fellowship (ronde 2025/2026). Het bestuur van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft unaniem en van harte met deze voordracht ingestemd.

Er waren dit jaar zeventien inzendingen. De variatie aan onderwerpen was groot, in zowel historische spreiding (van middeleeuws tot modern) als disciplinaire insteek. Tot vreugde van de commissie was er voor het eerst in de geschiedenis van het fellowship sprake van een gelijkmatige verdeling tussen letterkundige, historische en taalkundige onderwerpen.

Zoals voorgaande jaren blijkt het fellowship vooral in trek bij jonge onderzoekers, van recent afgestudeerden tot postdoctoraal onderzoekers die het fellowship willen inzetten als hefboom tot een grotere onderzoeksaanvraag. Daarnaast blijkt het fellowship aantrekkelijk voor zelfstandig onderzoekers die met de financiële ondersteuning een deelonderzoek van een groter project willen realiseren.

De commissie heeft gelet op het wetenschappelijk niveau, de originaliteit van het voorstel, op aansluiting met de doelstellingen, thematiek en/of collectie van de MdNL, en op de haalbaarheid, helderheid en zichtbaarheid van de voorgestelde realisaties. Daarnaast heeft dit fellowship als doel om de onderzoeksloopbaan van de laureaat een impuls te geven.

Dit jaar worden twee projectvoorstellen gehonoreerd met elk een looptijd van drie maanden. Beide voorstellen beantwoorden op originele wijze aan de doelstellingen van de MdNL (bevorderen van de schone letteren en de studie van de Nederlandse taal- en letterkunde, geschiedenis- en oudheidkunde in hun onderlinge samenhang). Dit jaar viel de keuze op twee projecten die elk op een geheel eigen en originele manier de Nederlandse taal en cultuur overzees bestuderen.

Dominique Schuiling is masterstudent Boekwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, met een specialisatie in de cultuurgeschiedenis van het boek. In haar onderzoek combineert zij boekhistorisch en literatuurwetenschappelijk perspectief met aandacht voor koloniale contexten, vertaling en canonvorming. Tijdens haar fellowship onderzoekt zij de internationale circulatie van Nederlandse literatuur en de rol van vertalingen als instrument binnen de koloniale cultuurpolitiek, aan de hand van de vertaling en distributie via het koloniale uitgeversinstituut Balai Poestaka. Schuiling beoogt een wetenschappelijk artikel te schrijven, een publiekslezing te houden voor de MdNL en zal haar bevindingen gebruiken voor een promotievoorstel.

Dr. Henning Radke is universitair docent Postcolonial Languages and Ecologies aan de Universiteit van Amsterdam. In zijn onderzoek combineert hij historische taalkunde, sociolinguïstiek en de koloniale theorie, met bijzondere aandacht voor meertaligheid, taalcontact en de doorwerking van koloniale kennispraktijken. Tijdens zijn MdNL-fellowship 2026 onderzoekt hij de rol van het Nederlands als bemiddelende en normerende taal binnen de missionaire taalkunde in Suriname. Hij zal hiervoor in Suriname archiefonderzoek doen en in combinatie met hedendaags sociolinguïstisch veldwerk analyseren hoe koloniale taalideologieën tot stand kwamen en hoe impliciete normen over taal en standaardisering tot op heden doorwerken in Surinaamse taalopvattingen. Het onderzoek van Radke krijgt zijn weerslag in een wetenschappelijke publicatie, een blog op de website van het MdNL en een publiekslezing.

De jury bestond uit Lieke van Deinsen (KU Leuven, letterkunde – tevens bestuurslid van de MdNL), Stefan Frank (Radboud Universiteit Nijmegen, taalkunde) en Djoeke van Netten (Universiteit van Amsterdam, geschiedenis).

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Nieuws Tags: Maatschappij der Nederlandse Letterkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem de Mérode • Het stamboek

De rijke vrouwen lieten om zich dingen,
Hitsten de mannen op, en kozen koel.
Heerschen en kindren hebben was hun doel
Als zij bereeknend ’t huwelijk begingen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

UITZICHT

Het uitzicht is een landschap takken en een grijze lucht
met plekken licht weerspiegeld in een ruit waarop ik kijk
en echte lucht daarboven, strook waarin een vogel vliegt.
In het weerspiegelde vliegt het donker. [lees meer]

Bron: Hollands Maandblad, februari 1974

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

24 februari 2026

➔ Lees meer
1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

24 februari 2026

➔ Lees meer
27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

23 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1770 Adam Simons
➔ Neerlandicikalender

Media

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

24 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waarom voelt prima zo passief aggressief?

Waarom voelt prima zo passief aggressief?

23 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
De Twintigers: Juicy

De Twintigers: Juicy

22 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d