• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Col: Linguïstisch Miniatuurtje CXXXIV: Hilariteit om een hulpwerkwoord

19 september 2010 door Peter-Arno Coppen Reageer

De meeste grappen zijn talig. Vaak gaat het om een dubbelzinnig woordje (Reken af met valse euro’s), soms om een spelfout (Dames hakken €5.00), of een niet-bedoelde woorgroepenstructuur die zich opdringt (Ze kookt ’s middags, ’s avonds bedient ze, en warmt een ander meisje op). Ik citeer deze voorbeelden uit één enkele aflevering uit de rubriek Ruggespraak in het tijdschrift Onze Taal. Maar echte syntactische grappen zijn schaars.

In de eerste aflevering van het nieuwe satirische programma Neonletters van Jeroen van Koningsbrugge en Dennis van de Ven worden er twee nieuwe typetjes geïntroduceerd, de Rotterdamse meiden Mandy en Lisa. Hun taalgebruik, dat in de verte een beetje doet denken aan het Little Britain-typetje Vicky Pollard, kenmerkt zich door een overmatig gebruik van het hulpwerkwoord lopen. Wat is daar leuk aan?

Het hulpwerkwoord lopen is een zogeheten hulpwerkwoord van aspect. Daarbinnen behoort het tot de werkwoorden van lichaamshouding (zitten, liggen, staan, lopen, hangen), die in een soort drooggekookte betekenis niet veel meer doen dan het betekenisaspect “duur” toevoegen aan het werkwoord. Wie ligt te klieren hoeft niet noodzakelijkerwijs te liggen, maar kliert gedurende een langere tijd.

Hoewel de werkwoorden van lichaamshouding bijna helemaal drooggekookt zijn tot die duratieve betekenis, zit er meestal nog een heel klein restje van die lichaamshouding bij: staan is een soort verticale oriëntatie, liggen is horizontaal, hangen is naar beneden gericht en lopen is beweging. Zitten wordt vaak gebruikt bij inbegrepenheid, maar is het meest neutrale hulpwerkwoord van lichaamshouding. Als je het met iemand over zijn vakantie hebt dan kun je best vragen “Wat zat jij eigenlijk heel die twee weken allemaal te doen op die rotcamping?” Een formulering met stond, lag, hing of liep ligt dan minder voor de hand.

Wat de Rotterdamse Lisa en Mandy lijken te lopen te doen is het hulpwerkwoord lopen als het neutrale hulpwerkwoord van aspect gebruiken, in plaats van zitten. Dat geeft op zichzelf al een komisch effect, zeker in combinatie met te (lopen te) dat met zo’n typische geaspireerde Rotterdamse t wordt uitgesproken. Maar dat is nog niet alles.

Ik heb voor de grap eens alle zinnetjes met het hulpwerkwoord lopen uit de eerste aflevering genoteerd, en ze zijn allemaal op een eigen manier komisch. Het gaat om 30 zinnetjes, met 34 keer het hulpwerkwoord lopen erin. In alle gevallen is dat het laatste werkwoord vóór het kernwerkwoord. Dat kernwerkwoord is in bijna alle gevallen een zelfstandig werkwoord, maar er is ook een geval met koppelwerkwoord (daar gaat u toch ook niet dunner van lopen worden), en een geval met (zelfstandig werkwoord) zijn (ik heb daar dus niet zelf bij lopen wezen).

Opvallend is dat de gevallen uit het begin van de aflevering allemaal lopen te hebben (waar ga je nou naar toe lopen te lopen), terwijl aan het eind de variant zonder te overheerst (ik had ‘m nog nooit zo lopen meemaken, joh). In totaal komt er 23x lopen te voor, en 11x lopen zonder te. Ook opmerkelijk: in 25 van de 34 gevallen volgt lopen op een ander hulpwerkwoord. In de gevallen met lopen te is dat meestal (11x) een modaal hulpwerkwoord (van de stufi kan je dus echt niet rond lopen te komen), en anders een ander hulpwerkwoord van aspect (3x). Meestal is dat gaan (waar ga je nou naar toe lopen te lopen). Bij de varianten zonder te is het precies omgekeerd: meestal een combinatie met ander hulpwerkwoord van aspect (8x, bijvoorbeeld veel eten gaat vaak tussen je oren lopen zitten), al staat daar vaak (4x) dan wel nog een hulpwerkwoord van modaliteit bij (U hoeft uw excuses niet aan mij te gaan lopen aanbieden) en minder vaak met een enkel modaal hulpwerkwoord (hebt u een keuze kennen lopen maken?).

Beide combinaties zorgen voor een komisch effect: de combinatie van het aspectuele lopen met een ander aspectueel werkwoord lijkt een beetje strijdig (gaan is inchoatief, lopen is duratief), of het is dubbelop (ik loop d’r hartstikke hard voor te lopen te werken, ja?). De combinatie met modaal hulpwerkwoord is juist ongebruikelijk. In een voorbeeld als Van de stufi kan je dus echt niet rond lopen te komen voegt het duratieve betekenisaspect niets toe: het gaat alleen om de mogelijkheid om rond te komen.

Maar ook in de keuze van de zelfstandige werkwoorden zit vaak een komisch effect verborgen. In 5 van de 34 gevallen wordt lopen te gecombineerd met komen. Dat is komisch, omdat komen al een beweging uitdrukt, terwijl lopen dat bewegingsaspect juist zou moeten toevoegen. Hetzelfde geldt voor de combinatie lopen te lopen (3x), en lopen te gaan (1x).

Vijf werkwoorden hebben al een duratief betekenisaspect, zodat toevoeging van lopen komisch is: dit geldt voor lopen, stappen, hebben, sluimeren, zitten. Drie werkwoorden lijken juist terminatief, en dus strijdig met een duratief betekenisaspect: kloppen (dit loopt niet te kloppen), flauwvallen, meemaken.

Dit is dus de syntactische grap: In geen enkel voorbeeld uit de aflevering is het hulpwerkwoord lopen gebruikelijk. Dat komt voornamelijk door het feit dat het als het neutrale hulpwerkwoord in plaats van zitten wordt gebruikt, maar ook door de combinatie met andere aspectuele en modale hulpwerkwoorden, en door de combinatie met duratieve en juist terminatieve zelfstandige werkwoorden.

Update
Dit zijn de werkwoordgroepen met het hulpwerkwoord lopen uit de eerste aflevering van Neonletters, in chronologische volgorde, in schema.

HvTijd

HvMod

HvAsp

Lopen

Rest

Te

Kernww



ga

lopen


te

lopen




loopt

op slot

te

doen




loopt

kado

te

doen



loop

te lopen


te

werken




loop


te

hebben


kan


lopen


te

komen


ken


lopen


te

lopen


(ken)


lopen


te

praten




lopen


te

maken


hoef


lopen


te

maken




lopen


te

komen


moeten


lopen

bij

te

verdienen


moet


lopen


te

werken


moest


lopen


te

stappen


zou


lopen


te

komen


moet


lopen


te

stappen


zou


lopen


te

gaan




lopen

te laat

te

komen




liep


te

sluimeren


moest


lopen


te

lopen




loopt

(niet)

te

kloppen



gaat

lopen



flauwvallen

had



lopen



meemaken

hebt

kennen


lopen



maken


hoeft

gaan

lopen



aanbieden

is


gaan

lopen



zitten


moet

gaan

lopen



plassen



gaat

lopen



worden


ken

gaan

lopen



praten



gaat

lopen



zitten




loop


te

komen


moest

gaan

lopen


te

bedienen


laten

gaan

lopen



kijken

heb



lopen



wezen

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Kees Jiskoot • Zwaarmoed en potsier

Maar aan Brusselse loketten
bezig ik hun zoet patois:
Jefke, Ickxske, Sjefke, Krieckxske,
Olland, Olland, Toetatwâ.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

OPSTAAN BIJ RADIO

Waterhoogten in de ochtend
maken kamers vol van kou,
waterkou en blauwe luchten,
was en val, ik was mij gauw.

Bron: datering: 1948-1955; Tijdrovertje, postuum gepubliceerd, 1992

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1805 Joan van Bolhuis
1907 Jacob Drewes
1908 Wytze Hellinga
1933 Johan Mönnink
➔ Neerlandicikalender

Media

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

18 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

➔ Lees meer
Elise Vos – Van alles de laatste

Elise Vos – Van alles de laatste

17 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komt al die literatuur vandaan?

Waar komt al die literatuur vandaan?

16 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d