• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Hans Bennis: Bestaat Neder-L nog in 2032?

8 juni 2012 door Redactie Neder-L Reageer

Sommige mensen hebben zorgen over het voortbestaan van onze taal. Het lijkt me dat deze zorgen vooral komen van notoire tobbers die zich plegen op te winden over het voortbestaan van het heelal, de aarde of de menselijke soort. Soms hebben dit soort mensen de wind mee want dan raken de energievoorraden op (Club van Rome), warmt de aarde op (Klimaatpanel) of lijdt de mensheid aan ernstige epidemieën (de grieppandemie). Er is inderdaad veel reden om te tobben want het deugt natuurlijk allemaal niet. Maar voorlopig zie ik niet in waarom een mens zich ongerust zou maken over het Nederlands, want dat is een vitale taal die eerder groeit dan krimpt en die voldoende dynamisch is om zich in veranderende omstandigheden te handhaven. Mensen die zich ongerust maken over een taal als het Nederlands zijn meestal mensen die zich opwinden over ’taalfouten’, over de veronderstelde slechte beheersing van die taal of over taalveranderingen. Het oprukken van constructies als ‘hun hebben’, ‘hij heb’, ‘jij kan’ of ‘een hele mooie auto’ is in meer of mindere mate een doorn in het oog van de normatieve taalbeschouwer en die ziet deze verschijnselen dan ook als tekenen van taalverloedering, als de aankondiging van het armageddon van onze taal. Toen ik laatst in het tijdschrift Onze Taal enthousiast schreef dat nooit eerder zoveel mensen onze taal schreven, kwam daar onmiddellijk een zure reactie van René Appel overheen die constateerde dat nog nooit zoveel mensen slecht Nederlands schreven. De noodklok wordt geluid en de zandzakken liggen klaar. Normatieve prietpraat vanuit een elitair perspectief dat er vanuit gaat dat de taal van nu, en nog liever die van vroeger, goed is, zonder daar overigens één argument voor te hebben. Maar ik verzeker u dat onze taal sterk genoeg is om zich weinig van azijnzeikers aan te trekken en voort te gaan in een ontwikkeling die het Nederlands levend en dynamisch houdt.

Een veel serieuzere vraag is of in 2032 de Neerlandistiek nog bestaat. Wat mij betreft niet, maar gelukkig ga ik daar niet over. De term Neerlandistiek is een verzamelterm voor een aantal vakken die weinig met elkaar te maken hebben: de bestudering van onze taal, de studie van literaire producten in onze taal en de beheersing van onze taal – dat laatste op zichzelf al een ratjetoe van vakken en vaardigheden: pragmatiek, argumentatieleer, goed schrijven, retorica etc. Door wetenschappelijke specialisatie zijn deze vakken geheel uit elkaar gegroeid en is de taal en niet het vak de belangrijkste gemene deler van de Neerlandistiek. Vanuit dat perspectief zouden ook Nederlands recht, Nederlandse volkscultuur of vaderlandse geschiedenis bij de Neerlandistiek kunnen worden ondergebracht. Als er ooit nog eens een moment zou komen waarop men de indeling van de werkelijkheid gaat heroverwegen, dan zou ik de Neerlandistiek graag voordragen als kandidaat voor opdeling en herverkaveling.

Ik acht de kans echter buitengewoon klein dat zoiets zou kunnen gebeuren want ik heb niet de indruk dat veel mensen zich zorgen maken over de multi-disciplinaire aard van de Nederlandistiek. Erg dringend is het ook niet, want ook nu gaan de taalkundigen van het Nederlands in hun werk vooral om met algemeen taalkundigen of taalkundigen die een andere taal bestuderen. Kortom, het vak Nederlands bestaat niet, maar de Neerlandistiek gaat vrolijk verder en zal ook in 2032 bestaan. En dat is goed, want dan is er nog steeds plaats voor Neder-L.

Hans Bennis, directeur Meertens Instituut

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Gastcolumns, Jubileum

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem de Mérode • De pottenbakker

Maar zonder aarzlen of bedenken
Beproefde hij haar in het vuur
En smolt, die smachtenden moet drenken,
Vast is een harnas van glazuur.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

Blad viel, sneeuw viel de bladeren achterna,
de sneeuw bracht regen, regen stuift op sneeuw.
Reeds schemeren de lichte tenten
van de zon, de golven, ribben van de zee.

Bron: fragment uit ‘Tussen seizoenen’; Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

6 maart 2026: Indische detectives en misdaadromans

20 februari 2026

➔ Lees meer
15-17 april 2027: Achter de verhalen

15-17 april 2027: Achter de verhalen

20 februari 2026

➔ Lees meer
7 maart 2026: Zaanse tragedie Batavische Eneas

7 maart 2026: Zaanse tragedie Batavische Eneas

19 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1893 Sumitaka Asakura
1944 Herman de Coninck
1945 Tom van Deel
sterfdag
2022 Joost Kloek
➔ Neerlandicikalender

Media

Safae el Khannoussi Translation Project

Safae el Khannoussi Translation Project

21 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

Lange lijnen 5: Met Gaea Schoeters

20 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Bonusauteurs Cornelia van der Veer, Titia Brongersma, Elisabeth Hoofman

Bonusauteurs Cornelia van der Veer, Titia Brongersma, Elisabeth Hoofman

19 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d