• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Korte handleiding CD-ROM Middelnederlands

3 februari 2017 door Willem Kuiper 1 Reactie

Door Willem Kuiper

In mijn vorige bijdrage heeft u kunnen lezen hoe u gratis ende voor niks de CD-ROM Middelnederlands kunt downloaden via de website van het IVDNT te Leiden. Als u dat gedaan heeft en alles is goed verlopen dan staat er ergens op uw PC een bestand geheten ‘MNL.zip’. Dit bestand moet u uitpakken, bij voorkeur naar een SSD schijf. De volgende stap is het openen van de toepassing ComPlex3. Helaas kan ik u geen screenshot geven van wat u dan te zien krijgt.

Nu mag u de boeken die de CD-ROM Middelnederlands bevat op de ‘Boekenplank’ zetten. Het is aan u om de volgorde te bepalen, maar mijn voorkeur gaat uit naar (van links naar rechts): 1) MNW (rood), 2) Bouwstoffen (rood), 3) Citaat (rood), 4) Beekman (rood), 5) CG I (groen), 6) CG 2 (groen), 7) Rijm (groen) en 8) Proza (groen).

U voegt de boeken toe via het tabblad ‘Boeken’ of met Ctrl-B. Niet vergeten via het tabblad ‘Bestand’ de Boekenplank op te slaan, anders kunt u dit de volgende keer / keren opnieuw doen. Ik bewaar de boekenplank horizontaal boven in beeld, en heb de werkbalk rechts verticaal in beeld. Dat werkt het makkelijkst, want dat biedt het meeste overzicht.

Daarna gaat u naar het tabblad ‘Bewerken’ en vervolgens naar ‘Voorkeuren’. Vink in elk geval onder ‘Weergave’ ‘Inlezen op de achtergrond’ aan. Onder ‘Resultaten’ alles aanvinken en het maximum voor ordenen op maximaal (1024) schuiven. Onder ‘Historie’ mag u beide opties ook aanvinken. U kunt het uiterlijk van uw werkbalk kiezen onder ‘Werkbalk’. Ik gebruik standaard. En onder ‘Bibliotheek’ mag u ook alles aanvinken, als u dat wilt. Bij mij is ‘Afdruklimiet’ niet aangevinkt.

Nu bent u er bijna. Deze instellingen worden door het programma onthouden, maar de keuze van de indices bij het zoeken niet (allemaal). Dus, als u iets wilt zoeken in dit lexicografische Luilekkerland dan klikt u op de werkbalk op de derde knop van boven: het kleine vergrootglas. U krijgt dan de keuze om ‘Gedetailleerd’ of ‘Algemeen’ te zoeken. Zelf gebruik ik haast uitsluitend ‘Algemeen’. U ziet nu vier rode boeken en daaronder vier groene boeken staan. Zet de index van de rode boeken op ‘Woorden’ en die van de groene boeken op ‘Middelnederlandse Tekst’. Let op! Dit moet elke keer opnieuw gebeuren. Doet u dit niet dan zal bijvoorbeeld CG 2 op ‘Informatieve tekst’ doorzocht worden en dan vindt u gegarandeerd niet wat u zoekt.

U kunt op een tekststring zoeken met gebruikmaking van zogeheten wildcards: ? en *. Probeer op twee elkaar opeenvolgende woorden tegelijk te zoeken en u vindt heel vaak het MNW-artikel, waarin vader Jacob Verdam zijn mening over deze passage geeft.

Als u binnen een artikel zoekt, dan gebruikt u daarvoor het vijfde ‘tegeltje’ van boven: “Lokaal zoeken”. Denk erom elke keer weer linksonder aan te vinken: “Zoeken vanaf begin”.

Het verdient aanbeveling wat zelfbedachte zoekopdrachten uit te proberen, waarvan men van te voren weet wat er zoal te vinden is. Kan met zien of men de juiste zoekopdracht geeft en de juiste instellingen gebruikt.

Zo simpel is het. Als u meer tijd heeft of ingewikkelder wensen, lees de officiële handleiding die bij het pakket zit. Succes!

 

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: CD-ROM Middelnederlands

Lees Interacties

Reacties

  1. Monique Bullinga zegt

    4 februari 2017 om 09:31

    Veel dank, het werkt!

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sara Mychkine • Mijn moeder droomde niet

De tranen van mijn moeder zou iedereen moeten huilen, dushi,
de tranen van de wanhoop, de hikkende revolte die werd
verzwegen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

EIKJE

De kou heeft hem verschroeid, maar hij,
ontplooid, bleef aan de zomer trouw,
open en strak,

een eikje dat zijn blad behield,
bruin en verdord, maar eetbaar bruin
en leefbaar dor.

Bron: Het Zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

1 februari 2026

➔ Lees meer
11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

31 januari 2026

➔ Lees meer
23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

31 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1929 Rudy Cornets de Groot
➔ Neerlandicikalender

Media

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

2 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komen spreekwoorden vandaan?

Waar komen spreekwoorden vandaan?

1 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

31 januari 2026 Door Fleur Speet Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d