• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Nationaal platform in actie voor de toekomst van de talenstudies

3 oktober 2018 door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

Door Romy Veul

Dat de opleiding Nederlands kampt met dalende studentenaantallen is niet onopgemerkt gebleven. De meest alarmerende koppen hebben de revue gepasseerd. Er is behoefte aan actie, en wel nu. Precies daarom is het Nationaal Platform voor de Talen eerder dit jaar in het leven geroepen.

De handen ineenslaan

Uit de berichtgeving van de afgelopen tijd blijkt dat het niet ontbreekt aan strijdlustigen die zich willen hardmaken voor Nederlands en de andere taalstudies. In Nederland zijn in de loop der tijd verschillende initiatieven opgezet voor vernieuwing van de taalcurricula of om de bekendheid van talenstudies te vergroten. De drive is er, maar het ontbreekt nog aan een allesomvattend plan waarin de verschillende initiatieven samenkomen. Samenwerking is namelijk essentieel, juist nu.

Daarom hebben de samenwerkende geesteswetenschappenfaculteiten en het programmabureau Duurzame Geesteswetenschappen het Nationaal Platform voor de Talen in het leven geroepen, dat als opdracht heeft meegekregen om een Deltaplan voor de Talen op te stellen. En dat doet het Platform uiteraard niet alleen. Het landelijke Platform wil eerst de bestaande initiatieven in kaart brengen, om die aan te vullen met nieuwe inzichten en gezamenlijke acties.

Zo is er inzicht nodig in de wensen van studenten en in de behoeften van het bedrijfsleven. Wat worden oud-taalstudenten na hun opleiding? Hoe hebben zij de aansluiting op de arbeidsmarkt ervaren? En hoe kijken studiekiezers, ouders, het bedrijfsleven en stagebedrijven tegen talenstudies aan? Stuk voor stuk vragen waarop het Platform een antwoord wil vinden om, samen met alle betrokkenen, het tij te keren voor de talenstudies.

Een nationaal platform

De universitaire talenstudies aantrekkelijker maken en de inhoud en het nut van deze studies helder communiceren naar studiekiezers, stagebedrijven en het bedrijfsleven – dat zijn de belangrijkste doelen van het Platform. Het is tijd om te laten zien waarom de studenten die wél voor een studie als Nederlands, Duits, Frans, Japans of Scandinavische talen hebben gekozen, onmisbaar zijn voor de maatschappij en de economie. Tegelijkertijd is er aandacht voor verbetering en vernieuwing van de universitaire talenstudies waar dat nodig is. Daarbij worden de belangen van individuele opleidingen en universiteiten niet uit het oog verloren.

Tot de eerste concrete plannen behoort onder andere een landelijke campagne om studiekiezers te interesseren voor talenstudies door de nadruk te leggen op de maatschappelijke relevantie en de beroepsperspectieven. Daarnaast staan op de agenda het aanbieden van innovatief lesmateriaal, een werkveldonderzoek onder alumni en interviews met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven over hun visie op talenstudies. Verder besteedt het Platform ruime aandacht aan taalonderwijs op de middelbare school en werkt het nauw samen met docenten en vakdidactici. Hiervoor voert het Platform overleg met de Meesterschapsteams en met Curriculum.nu, een gezamenlijk initiatief dat kritisch kijkt naar het curriculum voor het voortgezet onderwijs en daarbij bekijkt wat leerlingen nodig hebben om een bijdrage te kunnen leveren aan de samenleving.

De toekomst van talenopleidingen

Zoals Nijhuis aangeeft in de Volkskrant (27 september), zit het probleem hem grotendeels in de associaties die scholieren hebben bij een taalstudie. Niet iedere scholier weet dat je ook zonder onderwijsambities met een taalstudie op de arbeidsmarkt terecht kunt. “Nederlands, die taal spreken we toch al? Wat leer je dan nog?” en “Frans of Duits, dan leer je zeker alleen grammatica of moet je oninteressante literatuur bestuderen?” Niets is minder waar, zo weet ik als afgestudeerd neerlandica. En met mij vele anderen, want het enthousiasme van veel taalstudenten liegt er niet om, net als de zeer diverse beroepen waarin alumni met een taalopleiding terechtkomen. Alleen al daarom verdienen de talenstudies beter!

Laten we de handen ineenslaan en onze krachten bundelen. Oftewel, laten we stoppen met klagen en samen in actie komen.

Bezoek de website van het Nationaal Platform voor de Talen voor meer informatie of volg ons op Facebook en Twitter en discussieer mee.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: instroom, onderwijs

Lees Interacties

Reacties

  1. Coen Peppelenbos zegt

    3 oktober 2018 om 09:15

    Alleen universiteiten dus.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Dean Bowen • een leugen doorspookt …

een leugen doorspookt de welving waarin je jezelf thuis waant, dus verlaat je het huis in een poging terug te vinden wat je in kinderlijke onschuld moest achterlaten.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

UITZICHT

Het uitzicht is een landschap takken en een grijze lucht
met plekken licht weerspiegeld in een ruit waarop ik kijk
en echte lucht daarboven, strook waarin een vogel vliegt.
In het weerspiegelde vliegt het donker. [lees meer]

Bron: Hollands Maandblad, februari 1974

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

24 februari 2026

➔ Lees meer
1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

24 februari 2026

➔ Lees meer
27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

23 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1770 Adam Simons
➔ Neerlandicikalender

Media

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

24 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waarom voelt prima zo passief aggressief?

Waarom voelt prima zo passief aggressief?

23 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
De Twintigers: Juicy

De Twintigers: Juicy

22 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d