• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Taalspeelhuis gaat kinderen van nieuwkomers Nederlands leren

2 november 2018 door Redactie Neerlandistiek Reageer

(Persbericht Radboud Universiteit)

Een speciaal ‘taalspeelhuis’ om kinderen van 2 tot 6 jaar Nederlands te leren, opent op 9 november in Nijmegen op basisschool de Bloemberg. Het zogeheten Noplica-taalspeelhuisje is onder meer zeer geschikt om kinderen van nieuwkomers en peuters met een taalachterstand Nederlands te leren. Het is gebaseerd op recent onderzoek naar taalverwerving en wordt ook zelf weer gebruikt voor onderzoek naar het leren van taal. Taalwetenschapper Paula Fikkert van de Radboud Universiteit is als onderzoeker betrokken bij het project.

Het taalspeelhuis is in eerste instantie door Stichting Child Tuition ontwikkeld om arme kinderen in India Engels te leren. Het eerste prototype van dit huisje staat sinds enige tijd in Rotterdam en helpt Nederlandse kinderen om de Engelse taal te leren. Zowel de kinderen als de school in Rotterdam waren enthousiast en al snel volgde het verzoek om ook Nederlands te kunnen leren met het huisje voor de vele kinderen met een taalachterstand.

‘Met de enorme toestroom van vluchtelingen werd het idee om een Nederlandse versie te maken voor vluchtelingkinderen en andere kinderen waarvoor het leren van het Nederlands niet vanzelf gaat nog urgenter’, aldus Paula Fikkert, hoogleraar Eerste taalverwerving en fonologie aan de Radboud Universiteit. Dat vonden ook kinderopvangorganisatie KION, schoolbestuur Conexus en de gemeente Nijmegen die er gezamenlijk voor zorgden dat dit unieke taalspeelhuis tot stand is gekomen. Het educatieve speelhuisje zal in Nijmegen vooral gebruikt worden door nieuwkomers en peuters en kleuters voor wie de Nederlandse Taal de tweede taal is.

Tweeduizend woorden spelenderwijs leren

Het project had behoorlijk wat voeten in aarde: het huis moest gevuld worden met nieuwe spellen in het Nederlands, gebaseerd op het laatste onderzoek naar taalverwerving waarbij bewegen, muziek en samen met leeftijdsgenootjes spelen centraal staan. Met de spellen leren de kinderen de Nederlandse taal met behulp van onder meer muziek, handfietsjes en interactieve verhalen.

In totaal kunnen de kinderen meer dan tweeduizend woorden en eenvoudige alledaagse conversaties leren terwijl ze in het huisje spelen. Fikkert: ‘En dat is behoorlijk wat, het legt een goede basis voor het leren van Nederlands.’ Ter vergelijking, een Nederlandstalig kind begrijpt op vierjarige leeftijd gemiddeld 3.200 woorden.

Hightech

Het taalspeelhuis is hightech gebouwd. Fikkert: ‘Uniek is dat het elektronische spellen zijn in een huisje dat buiten op het plein staat. Kinderen kunnen op deze manier spelend en bewegend leren en dit draagt bij aan het leervermogen.’ Er is bovendien geen instructie van een leraar of ouder nodig: de leerlingen leren het spel spelenderwijs samen met hun nieuwe vriendjes. Voor sommige kinderen is dat al heel spannend omdat het in het thuisland dat ze ontvlucht zijn, niet gebruikelijk is.

Toekomst

Voor Fikkert is dit prototype ook een manier om meer onderzoek te doen naar de werking van een taalspeelhuis. Zij denkt dat het project veel potentie heeft. ‘Van het taalspeelhuisje in Rotterdam weten we al dat het erg populair is bij de kinderen. Dus het zou mooi zijn als we de komende jaren meer van dit soort huisjes in India, maar ook in Nederland neer kunnen zetten, vooral voor kinderen die hulp nodig hebben met taal.’

Op 9 november wordt het taalspeelhuis op Basisschool de Bloemberg geopend door de Nijmeegse wethouder Grete Visser van Onderwijs. Het project is een samenwerking tussen de Stichting Child Tuition, de Radboud Universiteit, KION, de grootste aanbieder van kinderopvang in de regio, de gemeente Nijmegen, en Conexus, een grote scholengemeenschap.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Nieuws Tags: taalontwikkeling

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem Bilderdijk • De wenschen

Naauwlijks vraagt hy geld en goed,
Of hy zwemt in overvloed.
Straks begeert hy vrouwenmin:
Hy verzadigt zich daar in.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

1837

Toen Dostojewski’s moeder stierf
doodde baron d’Antès Poesjkin.
Nog vijf jaar en Stendhal ontviel,
nog zes, toen stierf ook Hölderlin.

(“Literatuurhistorische overweging bij het lezen van een biografie van Dostojewski.”)

Bron: datering: tussen 1948 en 1955; Tijdrovertje, postuum verschenen, 1992

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

5 september 2025: Jaarcongres van de Werkgroep Zeventiende eeuw

5 september 2025: Jaarcongres van de Werkgroep Zeventiende eeuw

15 juni 2025

➔ Lees meer
20 juni 2025: Presentatie Vertalen wat er niet staat

20 juni 2025: Presentatie Vertalen wat er niet staat

14 juni 2025

➔ Lees meer
14 juni 2025: Programma rondom Een nieuw geluid

14 juni 2025: Programma rondom Een nieuw geluid

11 juni 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

Geen neerlandici geboren of gestorven

➔ Neerlandicikalender

Media

De internationale positie van het Engels

De internationale positie van het Engels

14 juni 2025 Door Marc van Oostendorp Reageer

➔ Lees meer
Inspiratiesessies in het Universitair Museum Utrecht

Inspiratiesessies in het Universitair Museum Utrecht

11 juni 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De Inktpodcast 29: Muziek voor tekst deel I

De Inktpodcast 29: Muziek voor tekst deel I

10 juni 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d