• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Fries als bestuurstaal niet beter beschermd dan andere talen

30 oktober 2021 door Henk Wolf Reageer

In een andere column heb ik onlangs beschreven dat het recht van burgers om tegen de overheid in Friesland het Fries te gebruiken een stuk beperkter is dan we allemaal dachten. Ook de rechten van overheden om het Fries te gebruiken zijn bij goede lezing van de wet niet goed geregeld.

Volgens twee belangrijke rechtsstatelijke principes mogen burgers alles doen wat niet door een wet verboden is, terwijl voor overheden precies het tegenovergestelde geldt: die mogen alleen maar doen wat ze in wetten is toegestaan of opgedragen om te doen, en verder niets.

Nou staat in artikel 2:6 van de Awb (Algemene wet bestuursrecht)  dat Nederlandse bestuursorganen en de onder hun verantwoordelijkheid werkzame personen de Nederlandse taal moeten gebruiken. Er staat bij dat het gebruik van andere talen wel is toegestaan als het gebruik daarvan doelmatiger is en de belangen van derden er niet onevenredig door worden geschaad.

Er zijn twee lezingen van dat wetsartikel mogelijk: de ‘brede lezing’ is dat de overheid in principe alle talen mag gebruiken, tenzij iemand aangeeft dat het contact daardoor onbevredigend zou verlopen. De ‘smalle lezing’ is dat de overheid alleen Nederlands mag gebruiken, tenzij de situatie werkelijk om een andere taal vraagt.

Artikel 4 van de Wet gebruik Friese taal geeft binnen Fryslân aan bestuursorganen en de onder hun verantwoordelijkheid werkzame personen het recht om het Fries te gebruiken, tenzij een wederpartij ze vraagt om dat niet te doen omdat dat zou leiden tot ‘een onbevredigend verloop van het mondeling verkeer’.

Onder de ‘brede lezing’ van het Awb-artikel voegt dat aan de rechten van overheden alleen toe dat die in schriftelijk gebruik altijd Fries mogen gebruiken. Echter: artikel 7 en 8 van de Wet Gebruik Friese taal bepalen dat bijna alle schriftelijke Friese stukken – al dan niet op verzoek – ook in het Nederlands vertaald moeten worden. Dat maakt dat de Wet Gebruik Friese Taal de overheden uiteindelijk vrijwel geen extra rechten geeft boven op de rechten die ze volgens de Awb al hadden.

Onder de ‘smalle lezing’ van de Awb is de Wet gebruik Friese taal wel meer dan alleen symbolisch. Onder die lezing mogen overheden namelijk alleen in uitzonderlijke situaties andere talen dan het Nederlands gebruiken. Maar als een rechter zou oordelen dat die lezing de juiste is, dan zouden allerlei overheden in strijd handelen met de bestaande taalwetgeving. De belastingdienst nodigt burgers standaard uit om in het Engels aangifte te doen, de GGD communiceert in z’n vaccinatiecentra tweetalig Nederlands-Engels, op het gemeentehuis in Groningen kunnen burgers bij binnenkomst kiezen of de loketbeambte Nederlands of Engels tegen ze moet praten. En zo zijn er nog talloze voorbeelden te bedenken.

Samenvattend: sommige overheden lijken het Engels minstens zo actief te stimuleren als het Fries – en dat zonder dat er voor het Engels speciale wettelijke bescherming is geregeld. Dat doen ze óf op basis van een ‘brede lezing’ van de Awb, waaronder de Wet gebruik Friese taal een wassen neus is, óf ze doen dat onder een ‘smalle lezing’ in strijd met bestaande wetgeving.

Deze column is eerder verschenen in het Friesch Dagblad.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: recht

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Tom Graftdijk • De electrische stoel (1)

politici met hun handen op één
verschrikkelijke buik verspreiden
de publieke geheimen waar ik
geen weet van heb

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

Gewoon als ieder beest
belust op prooi, niets meer,
niets minder –
wat zeggen wil: bekaf.

Bron: Het Zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1904 Gustaaf van Es
1907 Garmt Stuiveling
sterfdag
2014 Leo Ross
➔ Neerlandicikalender

Media

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

18 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

➔ Lees meer
Elise Vos – Van alles de laatste

Elise Vos – Van alles de laatste

17 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komt al die literatuur vandaan?

Waar komt al die literatuur vandaan?

16 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d