• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Schrijven en aanpassen

19 juli 2023 door Siemon Reker Reageer

Onder de motorkap van Carmiggelt (3)

Kronkel wilde liever Terzijde heten. Evenmin is nieuws dat het de naam was van een worm uit een vervolgverhaal in Het Parool voor kinderen, geschreven door Marianne Smeets, het pseudoniem van Jeanne Roos (1916-2001). Van haar kreeg Simon Carmiggelt in 1946 de naam openlijk over, na eerdere plaatsing van een beperkt aantal cursiefjes. Het was een prachtige en zeer herkenbare creatie door de wendbaarheid van het beestje maar ook vreemd als aanduiding van zo’n verticaal krantenstukje van meestal driekwart kolom. In de vroege Kronkel-tijd werd er een slangachtig wormpje afgebeeld om de ondertekenaar te onderstrepen, zo lijkt het.

Voor deze zomerserie heb ik vooral gebruik gemaakt van een aantal heruitgaves van De Arbeiderspers en een paar eerdere bundels. Vrij geregeld deed ik een beroep op delpher.nl al was het om te kunnen vergelijken tussen wat er oorspronkelijk in de krant had gestaan en dat wat er gebundeld van wérd. Wie Carmiggelt een Kronkeltekst hoorde voorlezen voor de VARA-televisie en de in druk verschenen tekst mee las, die zag niet zelden kleine aanpassinkjes. Daar had Carmiggelt kennelijk nog veel minder moeite mee bij de jaarlijkse uitgave van verzamelbundels. Sowieso zullen daar de stukken voor verzameld zijn die weinig actualiteitswaarde bezaten, maar ook in de blijvender Kronkels werd er redactioneel (allicht vooral door de schrijver zelf) aangepast.

Een voorbeeld. In Ze doen maar (1979) staat het verhaal Logeergasten dat in de krant van 05.07.1976 Gasten heette – een eenkolomskop biedt geen ruimte voor langere woorden of woordgroepen, een bundel gaf die gelegenheid wel. In die tekst staat op bladzijde 110 de zin: “De lezer kan hieruit leren dat de socialistische maatschappij sterk overeenkomt met het Paradijs.” In de krant bevatte deze verder niet aangepaste zin een steek naar Van Agt (CDA): zijn naam was het die stond op de positie van “De lezer”. Maar was het nu de snel wisselende actualiteit of was er een andere reden te bedenken voor de verwijdering van de naam van de katholieke politicus uit de Heilig Landstichting?

De Kronkel Hemels geduld is oorspronkelijk geplaatst op 26 februari 1954. Daarin verzint Carmiggelt een curieuze bibliotheek in het rijk van Satan. Hij noemt boeken van Voltaire en W.F. Hermans die in deze afdeling staan (!) en merkt op dat men hier “een brochure van de heer Romme, zonder aanzien des persoons, onder een wiebelende tafelpoot” schuift.

In Spijbelen (1956:15) is eenvoudigweg W.F. Hermans geschrapt, maar het lot van de KVP’er Romme is zo mogelijk nog erger. In de gebundelde versie “schuift men een theologische brochure zonder aanziens des onderwerps onder een wiebelende tafelpoot”. Waar in het origineel een door komma’s speciaal gemarkeerd tussenzinnetje stond (“, zonder aanzien des persoons,”) loopt de tekst nu via “zonder aanziens des onderwerps” gewoon door. Romme was een brochure geworden, de persoon werd door een onderwerp vervangen.

Ook in de heruitgave van 1999 (wederom op bladzijde 15) staat nu het komischer “zonder aanziens des onderwerps” dat daarnaast het foutje van de voordringende s in aanziens bevat dat niet in de oorspronkelijke tekst stond in combinatie met persoons. Zie over deze kwestie en het in dit opzicht toenemend normaler wordende Nederlands in de Handelingen: hier.

Dit stuk verscheen eerder op het weblog van Siemon Reker

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: 20e eeuw, S. Carmiggelt

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jan Elemans • De jaren twintig

Veel aardappelen,
zeer zoute boter
en bitterheid aan tafel,
de boer vaak en ver van huis,
de boerin alleen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

VLIEGEN

Als je vliegen een stevige mep verkoopt terwijl ze in de kamer rondvliegen (fel naar hun slaat met een vliegenklapper/mepper) en je zet dan een raam of deur open naar buiten, dan weten ze ineens heel gauw de weg naar buiten te vinden, heb ik vaak gemerkt.

Hanlo

Bron: Barbarber, april 1970

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

14 januari 2026

➔ Lees meer
23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

14 januari 2026

➔ Lees meer
10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

13 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1991 Jan de Zanger
➔ Neerlandicikalender

Media

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

13 januari 2026 Door Vlogboek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

12 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Ik zie op tegen interviews…

Ik zie op tegen interviews…

11 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d