• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Aanmeren bij zuurpoezen

17 augustus 2023 door Siemon Reker Reageer

Onder de motorkap van Carmiggelt (xii)

Still uit de film Vroeger kon je lachen

In Vroeger kon je lachen volgen enkele verhaaltjes van een vakantie in Zwitserland elkaar op. Met de volle bus gaat het in de hitte van Ascona naar Luino in Italië. Gauw de bovenraampjes open om verkoeling te krijgen! Maar ze “moeten spoedig worden gesloten op Duitse last van een oud wijf met een nijdig profiel en een schelle stem. Amerikanen hebben voor zo iemand het aardige woord sourpuss.”

Dat is komisch, wie kent dat woord sourpuss? En tegelijkertijd zullen veel Nederlandse lezers in dit Engels ‘zuur’ + ‘poes’ herkennen, lang geleden uit onze contreien over het water geëxporteerd, allicht via Engeland verder over de Atlantische Oceaan. En het blijkt aan het eind van de vier verhalen dat het Amerikaanse vrouwen op leeftijd zijn. Dat weten we (terug in het hotel aan het water) na een komisch tussenstukje als we lezen dat ze in de eetzaal witte, onbewoonde eilandjes vormen waar de baas van het hotel “soms even aanlegt om te semi-flirten”. Niet echt, semi. Mooi beeld, dat aanleggen bij oudere vrouwen als onbewoonde eilandjes.

Even verder onthult Carmiggelt dit: “Na het diner vinden ze elkaar op het terras voor de koffie. Ze spreken Duits, maar het draagt de sporen van Amerika, waar ze gelukkig op tijd heen gingen.”

Zo heeft hij iets over de vrouwen meegedeeld inclusief hun privé-geschiedenis (jaren ’30) en langs deze weg is de sourpuss met z’n eigen talige historie fraai op z’n pootjes terechtgekomen. Wie de bijdrage over Johan en Piperviken las, zal de aanpak van Carmiggelt herkennen.

In Haasje over (1956, met Spijbelen uit 1957 door De Arbeiderspers in 1999 als duo heruitgebracht) laat de schrijver een kastelein zijn klant Frederiks subtiel niet verder drinken: “Je kunt natuurlijk wel oeverloos doortappen, maar dan zit mevrouw Frederiks met een schaal vol nutteloze sperzieboontjes onder de lamp”. (Blz. 196) Het normale en hier vast toepasselijke gebruik van oeverloos zwetsen is met een knipoog naar het letterlijke beeld van water dat buiten zijn oevers treedt, overgezet naar het vocht dat er getapt wordt. De schrijver leende vaker van het water, neem een zinnetje als: “In het café was het eb” (in Vroeger kon je lachen).

Twintig heette een verhaal in 1958 in de bundel Kraaltjes rijgen (pp. 101-103 in de heruitgave van 1999). Bij de haringkar vindt een ontmoeting plaats met de vader van een dochter die de dag tevoren 20 jaar werd en die dat nu pas zelf viert: de verteller krijgt van hem een haring aangeboden. Ook wordt hem een foto getoond van de verse twintiger – maar de afbeelding is via een schaar verkleind, want vrijer Pim maakt geen deel meer uit van haar leven. De haring-uitdeler is ook royaal in het verstrekken van levenswijsheden, zoals deze van Multatuli: “Kind, als ik me er ooit op laat voorstaan dat ik je vader ben, spuw me dan in ‘t gelaat.” Aansluitend wordt Douwes Dekker zelf veroordeeld omdat hij het op papier mooi kon zeggen, maar dat hij “toen ‘t puntje bij ‘t paaltje kwam z’n eigen zoon wel lelijk verknipt” heeft. Mooi wél! Het gedrag van Multatuli tegenover zijn zoon Edu wordt hiermee afgestraft en via het woord verknipt rechtstreeks gekoppeld aan de schaar waarmee Pim uit het leven van de twintigjarige is verwijderd.

Dat lijkt me een ander voorbeeld van een binnentekstueel, verticaal lijntje. Prachtig.

Dit stukje verscheen eerder op het weblog van Siemon Reker.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: S. Carmiggelt, stijl

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sara Mychkine • Mijn moeder droomde niet

De tranen van mijn moeder zou iedereen moeten huilen, dushi,
de tranen van de wanhoop, de hikkende revolte die werd
verzwegen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

EIKJE

De kou heeft hem verschroeid, maar hij,
ontplooid, bleef aan de zomer trouw,
open en strak,

een eikje dat zijn blad behield,
bruin en verdord, maar eetbaar bruin
en leefbaar dor.

Bron: Het Zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

1 februari 2026

➔ Lees meer
11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

31 januari 2026

➔ Lees meer
23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

31 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1929 Rudy Cornets de Groot
➔ Neerlandicikalender

Media

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

2 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komen spreekwoorden vandaan?

Waar komen spreekwoorden vandaan?

1 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

31 januari 2026 Door Fleur Speet Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d