• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Wat ik geleerd heb van Weet ik veel

5 maart 2024 door Marc van Oostendorp 1 Reactie

Een van de dingen die ik heb geleerd van mijn deelname aan de RTL-quiz Weet ik veel: hoeveel mensen er nog naar zogeheten lineaire televisie kijken. Ik dacht eigenlijk dat vooral studenten alleen nog online kijken, en dan streaming of anders on demand. Maar Weet ik veel is een quiz die vantevoren is opgenomen (alle afleveringen zijn opgenomen in januari, inclusief een paar die pas aan het begin van een volgend seizoen komen), maar die het leukst is als je hem live bekijkt omdat je mee kunt doen met een app, en ik kom nu voortdurend mensen tegen die me daar hebben gezien.

Ik deed vooral mee omdat het programma een ‘lerarenpanel’ inrichtte, waar ik dus in kwam, samen met Lucelle Cornvalius, die maatschappijleer geeft op een vmbo (en een paar jaar geleden leraar van het jaar was) en Feliene Hermans, die als hoogleraar Informatica werkt aan de VU, maar ook een dag van de week voor een klas staat in het voortgezet onderwijs. Omdat de opnamen ruim een week duurden in januari, heb ik ook van deze twee veel geleerd. Lucelle is iemand met een werkelijk ongekende passie als docent – een passie voor kennis en een passie voor leerlingen – iemand die laat zien wat het leraarschap is, een zo inspirerende persoon dat ze wat mij betreft ieder jaar docent van het jaar mag worden.

En van Feliene heb ik geleerd dat het kennelijk mogelijk is om werk aan de universiteit en op een school te combineren. Feliene doet dat minstens voor een deel uit idealisme: de lerarentekorten zijn bij informatica zo mogelijk nog prangender dan bij Nederlands, en zij wil daar wat aan doen. Ik vind dat heel inspirerend (als er een school in de buurt van Utrecht is die ook wel zo’n experiment wil aangaan, kan de sectie Nederlands contact opnemen).

Maar heel leerzaam vond ik ook dat een en ander me de gelegenheid bood om te dineren met de vragenmakers. Meestal werden op één dag twee afleveringen opgenomen, een laat in de middag en een vroeg in de avond. Tussendoor kregen we dan eten in een bedrijfskantine. De vragenmakers zijn, vind ik, echt genieën. Ik vind het bedenken van tentamenvragen misschien wel het allerlastigste deel van mijn werk: hoe maak je vragen die zo’n beetje alles toetsen, die niet te moeilijk zijn en niet te makkelijk en waar de mindere student in ieder geval iets kan laten zien terwijl de briljante student kan excelleren. De vragenmakers voor zo’n quiz hebben die problemen in het kwadraat: ze werken voor een miljoenenpubliek en moeten ervoor zorgen dat niemand ontmoedigd raakt omdat hij helemaal niks weet, maar er tegelijkertijd ook weer niet al te hoge punten worden gescoord. Ondertussen moeten de vragen, anders dan in een tentamen, ook nog eens onderhoudend zijn en je moet het idee hebben dat je er wat van opsteekt.

Petje af, daarvoor!

(Volgende aflevering: a.s. zaterdag, 20.00 uur, RTL4)

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: tv

Lees Interacties

Reacties

  1. Barbara de Boer zegt

    5 maart 2024 om 14:08

    Waarom werkt die app niet! Ik kon niet synchroniseren !!!!

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jan Elemans • De jaren twintig

Veel aardappelen,
zeer zoute boter
en bitterheid aan tafel,
de boer vaak en ver van huis,
de boerin alleen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

VLIEGEN

Als je vliegen een stevige mep verkoopt terwijl ze in de kamer rondvliegen (fel naar hun slaat met een vliegenklapper/mepper) en je zet dan een raam of deur open naar buiten, dan weten ze ineens heel gauw de weg naar buiten te vinden, heb ik vaak gemerkt.

Hanlo

Bron: Barbarber, april 1970

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

14 januari 2026

➔ Lees meer
23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

14 januari 2026

➔ Lees meer
10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

13 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1991 Jan de Zanger
➔ Neerlandicikalender

Media

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

13 januari 2026 Door Vlogboek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

12 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Ik zie op tegen interviews…

Ik zie op tegen interviews…

11 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d