• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Soms schuchter, op een gemoffeld herenrijwiel

10 april 2025 door Peter van Zonneveld Reageer

In memoriam Cor van Bree (1932-2025)

De historisch taalkundige Cor van Bree is op 92-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1968 tot 1997 verbonden aan de Vakgroep Nederlands in Leiden; vanaf 1983 als hoogleraar. Een aimabel mens en een gewaardeerde collega. Een paar herinneringen. Toen ik in 1975 in Leiden kwam werken, deelde ik een kamer met hem. Beroemd was zijn onderzoek naar de constructie ‘Ik heb de band lek’, een wending die vooral in Oost-Nederland wordt gehanteerd. Maar waar liep die grens? Op onze kamer hing een grote kaart met pijltjes of vlaggetjes; dat weet ik niet meer. Zoals de RAF tijdens de oorlog de positie van Duitse vliegtuigen aangaf, zo bracht Cor het gebruik van deze constructie in beeld. ‘Ik heb de vrouw ziek’ was een variant daarvan. Voor dat onderzoek maakte hij gebruik van vraaggesprekken met mensen die daar woonden. Hij belde ze dan vanuit Leiden op om een afspraak te maken. Omdat ze niet mochten weten waar het precies om ging, vertelde hij dat hij wilde vernemen hoe ze hun vakantie doorbrachten. De argwaan aan de andere kant van de lijn was duidelijk hoorbaar…

Cor van Bree had een bijzonder talent. Hij kon aan iemand horen waar hij vandaan kwam. Dan stelde hij een vraag aan een nietsvermoedende eerstejaars. Wanneer die antwoord gaf, zei hij bijvoorbeeld: ‘Jij komt uit het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen, ik denk uit Hulst.’ Dat klopte bijna altijd, tot verbijstering van de betrokkene.

In mijn jonge jaren droeg ik soms een vuurrode trui. Dan zei Cor, verwijzend naar een boektitel van Theun de Vries: ‘De vrijheid gaat in ’t rood gekleed.’ Ik plaagde hem ook wel eens. Toen er in de jaren tachtig aan de universiteit een pleidooi werd gehouden om een afzonderlijke kolfruimte in te richten, liet ik de desbetreffende folder in zijn postvak glijden, omdat zijn interesse niet in het bijzonder op dames gericht was.

Ergens in de jaren negentig werd hij voorzitter van het dagelijks bestuur van onze vakgroep. Ik werd ondervoorzitter. We konden het heel goed vinden samen. Op een bepaald moment was hij veertig jaar aan het onderwijs verbonden. Ik sprak hem toe en zong daarbij een lied dat wij op de lagere school ten gehore brachten, toen meester Grimbergen in 1955 dat jubileum vierde: ‘Veertig jaren heeft hij trouw, t’onderwijs gediend!’

Aan het eind van het studiejaar organiseerde Cor steevast een feestelijke inktvislunch. Vanuit zijn kamer aan de Witte Singel kon je zo het dak op. Het was een prettige afsluiting, die de samenhang binnen de vakgroep bevorderde. In mijn herinneringen was het altijd mooi weer.

Ook na zijn emeritaat kwam hij, op zijn gemoffelde herenrijwiel vanuit Oegstgeest, de vakgroep regelmatig bezoeken. Dan lunchte hij graag met studenten of oud-studenten. We zullen aan hem terugdenken als een hartelijke collega en een door iedereen gewaardeerde persoonlijkheid, schuchter soms, maar met veel gevoel voor humor.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: In Memoriam, taalkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jan Elemans • De jaren twintig

Veel aardappelen,
zeer zoute boter
en bitterheid aan tafel,
de boer vaak en ver van huis,
de boerin alleen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

VLIEGEN

Als je vliegen een stevige mep verkoopt terwijl ze in de kamer rondvliegen (fel naar hun slaat met een vliegenklapper/mepper) en je zet dan een raam of deur open naar buiten, dan weten ze ineens heel gauw de weg naar buiten te vinden, heb ik vaak gemerkt.

Hanlo

Bron: Barbarber, april 1970

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

14 januari 2026

➔ Lees meer
10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

13 januari 2026

➔ Lees meer
31 januari 2026: Glanzende geheimenis / Hemelse vreugde – over P.C. Boutens 

31 januari 2026: Glanzende geheimenis / Hemelse vreugde – over P.C. Boutens 

12 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1991 Jan de Zanger
➔ Neerlandicikalender

Media

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

13 januari 2026 Door Vlogboek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

12 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Ik zie op tegen interviews…

Ik zie op tegen interviews…

11 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d