• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Constantijn Huygens-prijs 2025 voor Lieke Marsman

20 juni 2025 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Foto: Tom Cornelissen

Lieke Marsman (1990, ‘s-Hertogenbosch) ontvangt de Constantijn Huygens-prijs 2025 voor haar oeuvre. Dit is zojuist bekendgemaakt in het radioprogramma Kunststof. “Een vorm van onverdeelde erkenning”, vindt Marsman. “Alsof al je werk in één keer gezien is. Dat vind ik heel bijzonder, omdat je als schrijver soms vreest dat je alleen zo goed bent als je meest recente werk. Het ontroert me ook dat mijn allereerste bundel bij de toekenning van deze prijs een rol speelt. Er staan gedichten in die ik schreef toen ik 17 was – het idee dat die lieve schatten er nog steeds mogen zijn, raakt me.” Het Literatuurmuseum organiseert de uitreiking van de prijs in Theater aan het Spui in samenwerking met Writers Unlimited Internationaal Literatuurfestival op zaterdagmiddag 24 januari 2026.  

Marsman was compleet verrast toen ze een telefoontje kreeg van bestuursvoorzitter Valérie Drost. “Ik was… zeer verbaasd en heel verheugd”, vertelt ze. “Ik wist niet dat je op je 34e al een oeuvreprijs kon krijgen, maar het voelt geweldig.” Ze houdt enorm van haar vak. “Het feit dat het alles behelst, dat je over alles kunt schrijven. Ik ben zelf niet zo goed in dingen verzinnen, maar wel in beschrijven, en er is nog genoeg dat niet beschreven is. Het is belangrijk dat er nieuwe, originele taaluitingen bij blijven komen, zodat we elkaar niet steeds hoeven napraten.”

In 2010 debuteerde Marsman met de dichtbundel Wat ik mijzelf graag voorhoud en won daarmee direct verschillende prijzen. Drie jaar later verscheen De eerste letter. Haar eerste roman – Het tegenovergestelde van een mens – verscheen in 2017. Hierin vervlecht ze proza met poëzie en essayistiek om het thema klimaatverandering te belichten. In datzelfde jaar verscheen ook een bundel met verzameld werk, Man met hoed. In 2018 onderzoekt zij in De volgende scan duurt vijf minuten hoe een ziek lichaam zich verhoudt tot een zieke wereld. In mijn mand (2021) behandelt de grootste thema’s die het menselijke bestaan kenmerken: de waarde van het leven en de plek van de dood in een mensenleven. Begin 2024 verscheen haar boek Ter gelegenheid van poëzie en haar meest recente werk verscheen begin dit jaar: Op een andere planeet kunnen ze me redden. Marsman was Dichter des Vaderlands 2021-2023.

Nadenken over het ondenkbare

De jury motiveert de keuze voor Marsman als volgt: ‘Het werk van Lieke Marsman laat zien hoe literatuur ons kan helpen een vorm te vinden om na te denken over het ondenkbare. Met haar werk over onder andere klimaat en ziekte, waarbij ze zowel het persoonlijke als het politiek-maatschappelijke nooit uit het oog verliest, is ze toonaangevend binnen de hedendaagse Nederlandse letteren. Ze durft met vorm te experimenteren en weet daarbij een groot, vaak opvallend jong publiek aan te spreken’. De jury bestond uit Layla El-Dekmak, Rashif El Kaoui, Laurens Ham, Helma van Lierop, Bertram Mourits, Aafje de Roest, Mathijs Sanders, Miriam Piters en Sarah Vankersschaever. De jaarlijkse prijs is een van de vier Haagse Literatuurprijzen en bedraagt € 12.000,-.

Meer informatie over de Haagse Literatuurprijzen en de Constantijn Huygens-prijs is te vinden op literatuurmuseum.nl.

Het Literatuurmuseum organiseert de toekenning en de uitreiking van de Constantijn Huygens-prijs. Het programma rond de feestelijke uitreiking van de Constantijn Huygens-prijs en de andere Haagse Literatuurprijzen zal plaatsvinden tijdens het Writers Unlimited Festival, op zaterdagmiddag 24 januari 2026.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Nieuws Tags: 21e eeuw, Constantijn Huygensprijs, letterkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Vincent Van Meenen • onder het ijs door zwemmen

het ijs lost op
is dat werkelijk nieuw water
hoe het tevoorschijn gulpt
het lijkt zo grauw

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

VIS-VERBOD

Vissen mogen in dit water
zich niet voortbewegen lager
dan met voorgeschreven spoed
en zij mogen het niet wagen
van hun baan te wijken en te
aarzelen, hun aarzelvinnen
werken goed, te eten zonder
vragen en de wagen even
te verlaten weeklijks om te
wisselen van ondergoed.

Bron: Soma, januari-februari 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

Augustus: Eetvoorstelling ‘Muzikaal Feestmaal’ op Slot Zuylen en Muiderslot

Augustus: Eetvoorstelling ‘Muzikaal Feestmaal’ op Slot Zuylen en Muiderslot

8 juli 2025

➔ Lees meer
12 september 2025: Dag van de Nederlandse partikels

12 september 2025: Dag van de Nederlandse partikels

7 juli 2025

➔ Lees meer
10 juli 2025: Hofwijck en het lezen van maakbaar landschap

10 juli 2025: Hofwijck en het lezen van maakbaar landschap

4 juli 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1898 Anton Reichling
1934 Pieter Seuren
➔ Neerlandicikalender

Media

De laatste keuze van Rogi Wieg

De laatste keuze van Rogi Wieg

9 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Van Lacarise den katijf die enen pape sach bruden zijn wijf

Van Lacarise den katijf die enen pape sach bruden zijn wijf

8 juli 2025 Door Vianne Cré Reageer

➔ Lees meer
‘Pipi, paradoxen en leermomenten’

‘Pipi, paradoxen en leermomenten’

5 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d