• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

‘“Je” en “dat” zijn weliswaar stijgend, maar ongeaccentueerd.’ 

26 september 2025 door Marc van Oostendorp 1 Reactie

Er zijn nog steeds dagen dat ik ‘s ochtends vol blijde verwachting Neerlandistiek opensla en tot mijn teleurstelling merk dat er geen nieuw Linguïstisch Miniatuurtje in staat. Een paar jaar geleden heb ik geprobeerd je ertoe te bewegen, dat resulteerde in het plan om oude miniatuurtjes naar boven te halen en opnieuw te bespreken. 

Die reeks heeft niet lang geduurd, en dat komt doordat je heel kritisch bent op je eigen werk. De oude miniatuurtjes vonden in jouw ogen geen genade: ze waren te lang, en te veel gericht op een ‘generatieve analyse’, waarmee je vermoedelijk bedoelde: te technisch. 

Grote stad

Het middelste miniatuurtje is tot nader order nummer 86, verschenen in juni 2002. Het heet ‘Dat schrijf je met 21 letters’ want het gaat over het raadseltje ‘Amsterdam die grote stad, met hoeveel letters schrijf je dat’? De middelste zin van dat middelste miniatuurtje zou nu misschien niet aan je eigen criteria voldoen, want hij luidt: ‘“je” en “dat” zijn weliswaar stijgend, maar ongeaccentueerd.’ Het middelste woord is weliswaar en dat zou je nu misschien te zwaar vinden, maar vooral zou je vermoedelijk nu de jargonwoorden stijgend en ongeaccentueerd vermijden.

Ik ben het met dat strenge oordeel niet eens. Ik vind ‘Dat schrijf je met 21 letters’ een juweeltje, zoals heel veel miniatuurtjes juweeltjes zijn die het verdienen om weer naar boven te worden gehaald. 

Dat is onder andere zo omdat het zo makkelijk is om het ermee eens te zijn. Dat bedoel ik niet flauw, ik vind dat een kwaliteit van al je werk, dat het uitnodigt tot discussie. In het onderhavige geval zou je bijvoorbeeld naar voren kunnen brengen dat helemaal niet gegeven is dat ‘Amsterdam die grote stad, met hoeveel letters schrijf je dat’ één zin is. Misschien zijn het wel twee losse mededelingen. Of dat je ook in de interpretatie waarin het gaat om het aantal letters in de naam van de hoofdstad, wel degelijk accent kunt leggen op dát (‘hoe schrijf je dát (nou weer)’). Enzovoort.

Instappers

Ik vraag me af of de paar technische termen die je gebruikt daarbij wel echt een obstakel zijn, en zo ja, voor wie. Accoord, de zin is waarschijnlijk niet meteen transparant voor iemand die nog nooit over intonatie heeft gehoord, maar ook die kan met enige moeite toch wel ongeveer achterhalen wat het argument is. En zonder die termen te gebruiken ben je al snel 300 woorden kwijt aan uitleggen wat je nu eigenlijk beweert, terwijl het hier eigenlijk gaat over een ondergeschikt argument.

Er zit in de wetenschapscommunicatie voor heel veel vakken een gat. Ik ben bijvoorbeeld geïnteresseerd in wiskunde, maar ik vind het heel lastig om voorbij het stadium te komen van videofilmpjes waar voor de zoveelste keer wordt uitgelegd wat een ring is. Zo’n soort gat vult Neerlandistiek. Paulien Cornelisse is voor instappers, Onze Taal is de volgende sport op de ladder, en daarna komen wij voordat je doorgaat naar Nederlandse taalkunde.

Ik ken je als een scherp denker, als iemand met engelengeduld, als een zeer loyale collega. Ik kijk er naar uit om nog lang op allerlei manieren met je samen te werken. 

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Peter-Arno

Lees Interacties

Reacties

  1. Ludo Beheydt zegt

    2 oktober 2025 om 09:34

    Alleen is Paulien Cornelisse meer dan een ‘instapper’.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Johan van Heemskerck • Liedeke

Terwijl uw oog nog somtijds vriendelijk stond,
En ik een kus mocht krijgen van uw mond,
Was niemand zo gelukkig hier in ’t land,
Als ik mij zelve vand.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

TWEEËRLEI LINNEN

Ik ben veel liever een
bevroren laken buiten
dan een beschilderd doek
warm aan de wand onthaald.

Bron: Hollands Maandblad, maart 1969

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

31 januari 2026

➔ Lees meer
13 februari 2026: Proefcollege Nederlandse Taal en Cultuur

13 februari 2026: Proefcollege Nederlandse Taal en Cultuur

28 januari 2026

➔ Lees meer
23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

28 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1929 Piet Verkuyl
1944 Bas Hesselink
sterfdag
1904 Paul Alberdingk Thijm
➔ Neerlandicikalender

Media

Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

31 januari 2026 Door Fleur Speet Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Daan Heerma van Voss

In gesprek met auteur Daan Heerma van Voss

29 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Op weg naar de toekomst van K. van der Geest

Op weg naar de toekomst van K. van der Geest

28 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d