• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

‘Zijn tropenjaren, die de tropenkolder had veroorzaakt’

10 december 2025 door Wiel Kusters 8 Reacties

Kleine veranderingen in het algemene taalgebruik, onopvallend eerst, maar zich geleidelijk duidelijker manifesterend en verder verspreidend – ik zal zeker niet de enige zijn bij wie een zekere gevoeligheid leeft voor het waarnemen daarvan. In 2008 schreef ik op mijn blog iets over het betrekkelijk voornaamwoord dat, dat op duidelijk waarneembare wijze het veld begon te ruimen voor een steeds algemener wordend die (‘het huis die’).
De laatste maanden is het iets anders wat me opvalt: een zekere erosie van de congruentie tussen het subject en de persoonsvorm in relatieve bijzinnen. En dat niet alleen bij misschien minder bewust formulerende taalgebruikers, maar ook bij grammaticaal bovengemiddeld geschoolden.

Ik geef als voorbeeld deze zin van een literaire recensent, oud-leraar Nederlands, die deze week in een krantenstukje schreef: ‘Maar er was oom Hendrik, die aan het eind van de jaren dertig een zolderkamertje kreeg bij de familie Wolkers, na zijn tropenjaren die de “tropenkolder” had veroorzaakt, zoals hijzelf zijn zwalkende tijd op de zeven zeeën noemde.’

Voor wie deze zin tot zich laat doordringen, zal het duidelijk zijn dat de tropenjaren de tropenkolder hadden veroorzaakt; en niet andersom, zoals het gebruik van had syntactisch impliceert.

Meer dan een ton

Hoewel dit maar één voorbeeld is van de vele die me tot nu toe, ook in gesproken taal, zijn opgevallen, heb ik tot nu toe verzuimd voorbeelden van deze vervaging te noteren.

Deze notitie dient er dan ook vooral toe, andere lezers en hoorders op de mogelijkheid van dit verschijnsel te attenderen, en te vragen of ook anderen de verspreiding van deze ‘fout’ waarnemen.

Ik schrijf ‘fout’ hier tussen aanhalingstekens, omdat het een afwijking betreft van wat de normatieve grammatica al eeuwenlang als regel hanteert.
Het lijkt mij dat we dit niet eenvoudig als een gevolg van verslappend grammatica-onderwijs moeten beschouwen.

Toch zou ik ook wel van fouten zonder meer willen spreken, aangezien het slijten van de ‘voorgeschreven’ congruentie tussen onderwerp en persoonsvorm afbreuk doet aan de in ‘normaal’ taalgebruik beslist functionele behoefte aan ondubbelzinnigheid waar het gaat om het bepaald zinvolle onderscheid tussen subject en object (hoe bijvoorbeeld de filosofie daarover ook moge denken).

Ter verduidelijking, en tot slot, een zelfgemaakt voorbeeld van de hier bedoelde constructie: Zo ontstond er een probleem met diegenen die meer dan een ton in het bedrijf had geïnvesteerd.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: taalbeschouwing, taalverandering

Lees Interacties

Reacties

  1. Jan Stroop zegt

    10 december 2025 om 10:31

    Ik vraag me af of die oud-leraar Nederlands dat ‘had’ zou hebben laten staan als ie de zin tot zich zou hebben laten doordringen.

    Beantwoorden
  2. Erik de Vries zegt

    10 december 2025 om 12:57

    Ik neem deze beide verschijnselen ook al geruime tijd waar.

    Erik de Vries, neerlandicus

    Beantwoorden
  3. Robert Kruzdlo zegt

    10 december 2025 om 14:08

    De kleine verschillen tussen de twee driehoeken is een val. Beide zijn mogelijk. Had en hadden ook. Alleen syntactisch moet je kiezen. De Limburgerse schrijver van de zin – in het Limburgs hâd” (had) of “hâdde (hadden) – zat met zijn hoofd teveel in mergelland.

    Beantwoorden
  4. Irma zegt

    10 december 2025 om 16:49

    Ik hoor ook al enkele jaren, en de laatste tijd steeds vaker, constructies als ‘voor zij die dat willen…’ Het begon in Vlaanderen, waar je het zelfs geregeld in De Standaard kunt lezen, maar het lijkt nu ook in Nederland om zich heen te grijpen.

    Beantwoorden
  5. Arno. zegt

    10 december 2025 om 20:03

    Ik weet niet of deze voorbeelden onder hetzelfde ‘lemma’ vallen:

    *De data spreekt voor zich

    *De media is niet betrouwbaar

    e.d.

    Hierin speelt mee dat de spreker/schrijver de exotische meervouden, uit het Latijn in deze gevallen, niet als meervoud herkent. Het kan (daarbij) ook een ‘constructio ad sententiam’ zijn: spreker/schrijver ervaart het meervoudig onderwerp als een enkelvoud. Meestal is een constructio ad sententiam omgekeerd en in die vorm bijv. in het Engels grammaticaal (“The police are . . .”).

    Het wordt ingewikkeld als een ‘echt’ (eigenlijk) enkelvoud de meervoudsvorm heeft:

    “Bevertjes is een soort gras.”
    “Trommelstokjes is verwant aan bieslook.”

    Ik ben er in het algemeen voorstander van om dit soort gevallen overbodig te maken. “Gewoon trilgras is een soort gras. Kogellook is verwant aan bieslook”. Weg is het probleem.

    Beantwoorden
  6. Robbert-Jan Henkes zegt

    11 december 2025 om 05:29

    Volgens mij heeft het direct opvolgende “veroorzaakt” de vergissing veroorzaakt, en is het een vergissing bij de schrijver van wat veroorzakt wat – wat niet wegneemt dat een enkelvoudige werkwoordsvorm heel goed mogelijk is bij een volgens de regels meervoudig onderwerp, zolang dat onderwerp (bij de schrijver, spreker) als één geheel wordt opgevat.

    Beantwoorden
    • Wiel Kusters zegt

      11 december 2025 om 08:31

      Ik denk inmiddels, dat in samengestelde zinnen de neiging ontstaat om de analytisch juiste congruentie tussen onderwerp en persoonsvorm te verwaarlozen ten gunste van een congruentie tussen persoonsvorm en het plaatselijk (syntactisch) dichtstbijzijnde zelfstandig naamwoord.

      Beantwoorden
  7. Robert Kruzdlo zegt

    11 december 2025 om 11:30

    Dus ‘had’ kan mits het met de zwalkende tijd op de zeven zeeën te maken heeft.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem de Mérode • Het stamboek

De rijke vrouwen lieten om zich dingen,
Hitsten de mannen op, en kozen koel.
Heerschen en kindren hebben was hun doel
Als zij bereeknend ’t huwelijk begingen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

UITZICHT

Het uitzicht is een landschap takken en een grijze lucht
met plekken licht weerspiegeld in een ruit waarop ik kijk
en echte lucht daarboven, strook waarin een vogel vliegt.
In het weerspiegelde vliegt het donker. [lees meer]

Bron: Hollands Maandblad, februari 1974

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

24 februari 2026

➔ Lees meer
1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

24 februari 2026

➔ Lees meer
27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

23 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1770 Adam Simons
➔ Neerlandicikalender

Media

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

24 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waarom voelt prima zo passief aggressief?

Waarom voelt prima zo passief aggressief?

23 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
De Twintigers: Juicy

De Twintigers: Juicy

22 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d