• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Een bravourestuk

2 januari 2026 door Marc van Oostendorp 1 Reactie

De afgelopen dagen heb ik een van de wonderlijkste Nederlandse romans van de afgelopen jaren gelezen: De kleine Steinz van Elisabeth Steinz. 

Het is altijd gevaarlijk om in een tekst te spreken over die tekst zelf, over het feit dat de lezer nu precies deze tekst aan het lezen is. Het vestigt de aandacht van die lezer op precies die tekst, trekt haar uit het verhaal, en dan moet je als schrijver wel sterk in je schoenen staan. Maar dat wordt nog sterker als je in dat boek mensen kritiek laat leveren op dat boek zelf:

In het kort, ging ze door, zit mijn aarzeling erin dat ik nergens in je verhaal verrast word, ik vind het, boud gezegd, saai.

De hoofdpersoon van De kleine Steinz heet Elisabeth Steinz. Net als de schrijfster. Ze is ook net als de schrijfster de halfzus van iemand die een boek heeft geschreven dat in ieder geval in de wandelgangen De dikke Steinz is gaan heten, een boek dat uitpuilt van de eruditie, zoals die halfbroer voor hij dood ging aan een slopende ziekte ook in allerlei andere opzichten een toonbeeld was van hoe je leven moest: sportief, een goede vader, wat niet al. Daar steek je mager bij af als je zelf kleiner en dikker bent, ook schrijver wil worden en dan zulke mails krijgt van je redacteur.

Een andere draad is dat Elisabeth al heel lang een relatie heeft met een Spaanse man. Ze hebben altijd in Amsterdam gewoond, maar nu wil die man toch wel heel graag terug naar zijn geboortedorp, Añe. Dat dorp bestaat echt, het heeft volgens Wikipedia 67 inwoners; er blijkt heel weinig te doen te zijn, maar de man ontpopt zich er tot milieuactivist en Elisabeth schrijft dus aan dat boek. Dat behalve over dit alles óók nog gaat over een wat schimmige relatie met een wat schimmige schrijver die tot zijn eigen schrik een redelijk populaire tv-presentator wordt. 

En kennelijk weet Elisabeth (de vertelster) zelfs met al die gegevens bij elkaar minstens één lezer niet te verrassen. De kleine Steinz is het verslag van een mislukking met tegelijkertijd de suggestie dat we die mislukking zitten te lezen.

Mislukt

In de paar recensies die er ongeveer een jaar geleden verschenen (De kleine Steinz werd eind 2024 gepubliceerd) lijkt het erop dat het voor lezers dan heel lastig wordt om fictie en werkelijkheid uit elkaar te houden. Als er zo nadrukkelijk in een boek dat De kleine Steinz heet staat dat een boek dat De kleine Steinz heet saai is, zal het toch wel zo zijn? Het is echt heel lastig om je aan die suggestie te onttrekken. Als de schrijver Elisabeth Steinz haar personage Elisabeth Steinz zo naar beneden haalt, dan zal er toch wel iets van waar zijn?

Maar dat gaat misschien allemaal wel iets te veel voorbij aan wat voor een krankzinnig spel hier gespeeld wordt, dat iemand in een overduidelijk gepubliceerd boek over dat boek zou zeggen:

Ik leg me er nu bij neer dat ik een saai talent heb. Ik ga terug naar de radio, ik ga doen alsof er nooit wat gebeurd is, ik ga doen alsof ik dit boek nooit heb geschreven, alsof ik in mijn verbeelding niet alles kapot heb gemaakt wat me lief is, alsof ik die wereld prima gescheiden kan houden en anderen me er ook niet op afrekenen wat erin gebeurt. Dat ik vrij kan zijn, zonder dat de wereld vergaat.

Er zijn natuurlijk veel schrijvers geweest die boeken schreven over schrijvers die een boek aan het schrijven waren over een schrijver. Maar dat iemand een boek schrijft over een mislukt boek en dan de suggestie wekt dat dit mislukte boek hetgene is dat de lezer nu in handen heeft, dat is toch wel heel bijzonder. Een bravourestuk. Ik heb me er geen moment bij verveeld. 

Elisabeth Steinz. De kleine Steinz. De Bezige Bij, 2024. Bestelinformatie bij de uitgever

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: 21 eeuw, Elisabeth Steinz, letterkunde

Lees Interacties

Reacties

  1. Jeanmarc van Tol zegt

    16 januari 2026 om 20:18

    Ik vond het ook echt heel fascinerend.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Erika Dedinszky • dagenboek

je leest sprookjes voor van gisteren en eergisteren
tussen koffie en bier douche je dof fluitend
en drupt na

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

OP WEG NAAR HET EINDE

Schaduw, om in geen kwelling stil
te moeten staan, gaat over
het smalle zonlichtloze gras,
snel en alleen.

Bron: Het Zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

22 januari 2026

➔ Lees meer
28 februari 2026: Niet-christenen in de Nederlandse epiek

28 februari 2026: Niet-christenen in de Nederlandse epiek

21 januari 2026

➔ Lees meer
12 februari 2026: Lezing Metaforen die ons het bos in sturen

12 februari 2026: Lezing Metaforen die ons het bos in sturen

21 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1845 Jacob Verdam
sterfdag
1981 Jelle Brouwer
➔ Neerlandicikalender

Media

De Zuid-Afrikaanse taal en geschiedenis

De Zuid-Afrikaanse taal en geschiedenis

20 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
De Librije is de enige originele Middeleeuwse kettingbibliotheek van Nederland

De Librije is de enige originele Middeleeuwse kettingbibliotheek van Nederland

20 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
Hans Goedkoop over de verwerking van Nederlands koloniale verleden in Indonesië

Hans Goedkoop over de verwerking van Nederlands koloniale verleden in Indonesië

18 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d