• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Boek- en proefschriftnieuws juni

3 juni 2013 door Redactie Neder-L Reageer

Door Marten van der Meulen


Promoties

Maak de academische borst maar nat, want er is genoeg te beleven op academische gebied in juni! De Universiteit Tilburg bijvoorbeeld is het toneel van twee promoties: eerst zal op 5 juni Sander Wubben promoveren op zijn proefschrift “Text to Text Generation by Monolingual Machine Translation”. Wubbens onderzoek richt zich het automatisch genereren van parafrasen: dit heeft allerlei interessante toepassingen, zoals bijvoorbeeld op automatische vertaling.
Vervolgens hoopt op 28 juni Lisanne van Weelden te promoveren met haar dissertatie “Metaphors in Good Shape”. Ze zegt zelf: “In mijn promotieonderzoek kijk ik naar de rol van perceptuele eigenschappen (bijvoorbeeld dat de afgebeelde explosie en gitaar dezelfde vorm hebben) in visuele metafoorverwerking. Daarbij verwacht ik dat mensen een metaforische relatie makkelijker vinden als 2 objecten dezelfde vorm hebben dan wanneer die vorm verschillend is.”
Ook in Nijmegen is het feest: daar zal op 11 juni Marlies de Zeeuw strijden voor haad doctorstitel. De titel van haar proefschrift “De verwerking van morfologie bij het lezen van woorden in een eerste en tweede taal” is een behoorlijk transparantie aanduiding van het onderwerp van haar onderzoek. De Zeeuw onderzocht de verwerking van morfemen bij het lezen van Nederlandse woorden door Nederlandse basisschoolleerlingen met een Turkstalige achtergrond en vergeleek deze met hun (ééntalige) leeftijdsgenoten met een Nederlandstalige achtergrond.
Ook Marjolein Cremers, promovenda aan de UvA deed onderzoek naar taalverwerving, maar vanuit een andere invalshoek. Zij zal op 21 juni promoveren op haar proefschrift “Accessing word meaning: semantic word knowledge and reading comprehension in Dutch monolingual and bilingual fifth-graders”. Ze richtte zich op de vraag “in hoeverre verschillen tussen kinderen in semantische woordkennis en in de snelheid waarmee ze deze kennis paraat hebben een verklarende factor zijn voor verschillen in begrijpend lezen. (…) Een antwoord op deze vraag draagt bij aan ons begrip van de exacte relatie tussen woordkennis en leesbegrip”.
Boeken
Heel erg spannend is het verschijnen bij Uitgeverij Vantilt van Geschiedenis van de moderne Nederlandse literatuurvan Amsterdamse hoogleraar Thomas Vaessens. Ik leerde mijn literatuurgeschiedenis uit die goede Dautzenberg, maar dit nieuwe boek belooft heel wat. Men leze: “Geen encyclopedische opeenvolging van schrijvers en stromingen, maar een avontuurlijke expeditie door de moderne literatuur aan de hand van de verschillende kritische standpunten die schrijvers én lezers hebben ingenomen tegenover de moderne tijd”. Helaas is niet precies duidelijk wanneer het boek gaat verschijnen, maar houdt het in de gaten!
Hoewel al op 24 mei verschenen is het toch zeer vermeldenswaard: een nieuwe druk van Maerlants wereld van Frits van Oostrom over het leven van Jacob van Maerlant in historisch context. Historisch verantwoord én “een meeslepend leesboek met literaire allure”: wat wil je nog meer?
Heel interessant binnen het kader van Neder-l is De Blogbijbel, een nieuw boek over bloggen van Caroline van Wijk dat verscheen bij Eburon. Ze miste in het aanbod boeken die je vertellen hoe je een aantrekkelijk blog schrijft, en schreef er dus een gids voor. Lees hier een interview, bestel het boek hier. En bloggen maar!
Conferenties
Tenslotte vinden er naast interessante promoties ook allerlei conferenties en symposia plaats in juni. Voor mensen die academisch Engels aankunnen is er de conferentie over prescriptivisme aan de Universiteit Leiden, met allerhande boeiende sprekers. Een dag later (15 juni) vindt in Leiden het publiekssymposium “Wie is de baas van taal?” plaats (waarover al eerder werd bericht in Neder-l). En vergeet ook het Festival voor Afrikaans niet!

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Boekennieuws, letterkunde, Proefschriften, taalkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Tom Graftdijk • De electrische stoel (1)

politici met hun handen op één
verschrikkelijke buik verspreiden
de publieke geheimen waar ik
geen weet van heb

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

OPSTAAN BIJ RADIO

Waterhoogten in de ochtend
maken kamers vol van kou,
waterkou en blauwe luchten,
was en val, ik was mij gauw.

Bron: datering: 1948-1955; Tijdrovertje, postuum gepubliceerd, 1992

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1805 Joan van Bolhuis
1907 Jacob Drewes
1908 Wytze Hellinga
1933 Johan Mönnink
➔ Neerlandicikalender

Media

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

18 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

➔ Lees meer
Elise Vos – Van alles de laatste

Elise Vos – Van alles de laatste

17 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komt al die literatuur vandaan?

Waar komt al die literatuur vandaan?

16 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d