• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Zinnelijkheid en lezen

21 september 2013 door Marc van Oostendorp Reageer

Drie soorten lezers
Door Marc van Oostendorp

Wat is lezen toch een wonderlijke, eigenlijk onbegrijpelijke activiteit. Doordat iedereen het in zijn eigen hoekje zit te doen merk je het meestal niet, maar er blijken grote verschillen te zijn tussen lezers.
Zo hebben we de afgelopen dagen kunnen vaststellen dat Paul Dijstelberge geen dyslecticus is. Gisteren verscheen in het wetenschappelijke tijdschrift PLOS ONE een artikel waarin wordt aangetoond dat (sommige) dyslectici een groot voordeel hebben bij lezen van een klein beeldscherm, bijvoorbeeld dat van een telefoon.

Daar moet je bij Paul niet mee aankomen.

“Zelf lees ik gedichten in het boek dat de schrijver in handen heeft gehad,” schrijft hij. “Dat geldt voor de zeventiende-eeuwers en vooral voor de negentiende-eeuwers. (…) Als je eerste drukken bekijkt van Paul Verlaine en Robert de Montesquiou (…) gaat er een wereld voor je open.”

Ik ben geen dyslecticus, geloof ik, maar ik lees sinds een jaar of twee toch heus af en toe een boek op mijn telefoon. Dat zijn weliswaar bij voorkeur boeken die niet vreselijk ingewikkeld zijn, boeken met een stijl die rechttoe-rechtaan is, en een verhaal dat ook niet al te ingewikkeld is. (Momenteel lees ik De Waarheid en het Koninkrijk op die manier, in de verloren momenten in de lift en op het treinstation. )

De verklaring waarom de dyslectici prettiger van een scherm lezen is dat ze zo kortere regels hebben en minder worden afgeleid. Op de een of andere manier lijkt dat te werken, terwijl dat voor Paul Dijstelberge niet zo is. Wat Paul daar zelf over zegt, maakt de verwarring bij mij alleen maar groter:

Ovink heeft (…) een belangrijk proefschrift over (typografie) geschreven waarin hij laat zien dat de ervaring van Marc uitzonderlijk is. Voor de meeste mensen moet de vorm van de tekst (en daar bedoel ik zowel de vorm van de letter als de lay-out mee) bekend zijn, willen ze de tekst kunnen appreciëren.

Ik begrijp daar niets van. Waar zijn nu de vorm van de letter en de lay-out meer vertrouwd dan juist op mobiele instrumenten? Ieder boek dat je leest ziet er precies hetzelfde uit, je hoeft nooit te wennen aan een nieuw boek, je bent eigenlijk doorlopend in hetzelfde boek aan het lezen. Ik vind het zelfs eerder een nadeel van digitale boeken dat ze zo gelijkvormig zijn, ik zou soms wel wat meer variatie willen.

Het verschil zit hem dan ook denk ik eerder in die ‘eerste drukken van Verlaine en Montesquiou’. Zulke dingen hebben mij eerlijk gezegd nooit geïnteresseerd, ook niet in de tijd dat ik nog wel papieren boeken las. Wanneer ik Paul goed begrijp, is zijn manier van lezen veel lichamelijker, veel directer, veel zintuigelijker dan de mijne. Vandaar die hang naar verzorgde typografie, waarbij iemand zijn best heeft gedaan ervoor te zorgen ‘dat de lezer de bladzij niet meer ziet maar direct doordringt tot de betekenis van de tekst’. Zijn zinnelijkheid zit hem soms in de weg.

Ik mis die hele dimensie van het lezen. Het voordeel is dat ik de bladzijde eigenlijk nooit zie en dus misschien wel makkelijker doordring tot die betekenis. Het nadeel is dat ik een hele dimensie van ervaringen mis.

Drie soorten lezers: Paul, de dyslecticus, en ik. Ik had geen idee dat er zoveel variatie was. En dan gaat het alleen nog over een van de laagste functies van het lezen: het herkennen van letters op pagina’s.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: e-books, lezen, papieren boeken

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d