• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Schorem

6 augustus 2016 door Marc van Oostendorp Reageer

President Tsaar op Obama Beach op de voet gevolgd (37/60)

Door Marc van Oostendorp

Deze zomer publiceren nrc.next en NRC Handelsblad fragmenten uit de roman President Tsaar op Obama Beach van A.F.Th. van der Heijden als feuilleton. De afleveringen verschijnen ’s ochtends <op de website van de krant>. In de loop van de dag blog ik een bespreking. Vandaag: aflevering 37. <blendle>

457486324.0Het hier genoemde Azov-bataljon is een bestaande groep (inmiddels opgenomen in het Oekraïense leger), die ook in de wereld buiten de fictie beschuldigd is van martelpraktijken, zoals in dit recente rapport van de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN dat leest als een voorafschaduwing van wat Natan overkomt:

A resident of Mariupol was detained by three servicemen of the ‘Azov’ battalion on 28 January 2015 for supporting the ‘Donetsk people’s republic’. He was taken to the basement of Athletic School No. 61 in Mariupol, where he was held until 6 February 2015. He was continuously interrogated and tortured. He complained about being handcuffed to a metal rod and left hanging on it, he was reportedly tortured with electricity, gas mask and subjected to waterboarding and he was also beaten in his genitals.

Uit eerdere rapporten weten we dat buitenlandse journalisten soms ook in elkaar geslagen zijn en bedreigd zijn door aan Azov verwante groeperingen. Ik heb zo snel geen documenten kunnen vinden waaruit blijkt dat Azov zelf erbij betrokken was, maar dat betekent natuurlijk niet dat die er niet zijn.
Besneden

Journalisten hebben bovendien bewijzen gevonden dat Azov op zijn minst nazistische tendenzen heeft. Op het banier van het bataljon prijkt bijvoorbeeld de wolfsangel, ook een geliefd symbool bij de nationaal-socialisten. De commandant van het bataljon schijnt er bovendien ideeën over blanke suprematie op na te houden en de noodzaak beschreven te hebben van een opstand tegen ‘door semieten geleide Untermenschen’.

Het bataljon trekt zelfs buitenlandse strijders die dit soort ideeën aantrekkelijk vinden: Azov is een soort ISIS voor extreemrechts op kleine schaal.  Gegeven die oriëntatie mag je voor Natan hopen dat hij niet besneden is.

Stelletje

Ik vermoed dat Van der Heijden subtiel naar deze politieke oriëntatie verwijst door de commandant van de groep Aleksander Skoropadsky te noemen – een naam die doet denken aan de Oekraïense leider Pavlo Skoropadsky die in april 1918 met goedkeuring van Duitsland een staatsgreep pleegde, na de Eerste  Wereldoorlog naar Duitsland vluchtte en daar tot het eind van de Tweede Wereldoorlog bleef wonen. Hij stierf in 1945, op de vlucht voor het Rode Leger.

In januari van dit jaar kwam het Azov-bataljon ook in het Nederlandse nieuws, omdat enkele (veronderstelde) leden ervan in een YouTube-filmpje Nederland bedreigden: bij een stem tegen het referendum zouden er aanslagen volgen. Dat werd al snel afgedaan als Russische propaganda, en waarschijnlijk ook terecht. Er is geen reden om te veronderstellen dat dit stelletje fascisten erg gehecht is aan een handelsakkoord met de Europese Unie.

Schorem

Een belangrijke vraag bij dit alles lijkt me waarom de Azovs in President Tsaar bij hun werkelijke naam genoemd worden, als verder vrijwel alles en iedereen – van het joodse bejaardenhuis in Buitenveldert tot en met de minister van Donetsk – een net wat andere naam krijgt, inclusief de leider van die club en wat er over Azov gezegd wordt naar de geest misschien wel, maar naar de letter niet klopt (ze hebben nooit een Nederlandse fotojournalist verkracht). Wat betekent dat?

Misschien is het wel alleen maar om de aandacht op deze groep te vestigen die afgezien van dat incident in januari, in Nederland nog nauwelijks in het nieuws zijn terwijl zij behoren tot het grootste schorem dat er momenteel in Europa rondloopt. Ook dat kan de functie zijn van een feuilleton: zorgen dat zo’n groepje in een tijd die zo gemakkelijk vergeet toch weer eens in de krant komt.

De A-index van vandaag is 7,2 (benedengemiddeld)
De algehele A-index is 8,01 (stabiel).

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: President Tsaar op Obama Beach

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d