• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Historien der heiligher drie coninghen, het ware verhaal.

6 januari 2017 door Willem Kuiper 2 Reacties

Door Willem Kuiper

In het derde boek van De Joodse Oorlog van Flavius Josephus, even goed in het Nederlands vertaald door Fik Meijer en Marcel Wes als het al jaren slecht verkrijgbaar is, lezen wij in hoofdstuk 9 hoe Josephus, de enige overlevende Joodse strijder van de Galilese vestingstad Jotapata, de zegevierende Romeinse generaal Vespasianus voorspelt dat hij (en zijn zoon Titus) keizer van Rome en heerser over de wereld zal worden. Josephus refereert hier aan de messiaanse Belofte van de Ster, die inhoudt dat in Judea de nieuwe koning geboren zal worden, die zal heersen over de gehele wereld. Josephus had nooit anders gedacht dan dat die Messias een Jood zou zijn, die het Joodse volk zou bevrijden van de vreemde overheersing die het volk al eeuwen lang moest dulden. “Maar,” legt hij Vespasianus uit, “ik begrijp nu dat u dat bent.” Natuurlijk gelooft Vespasianus Josephus niet, maar kort daarna wordt hij inderdaad tot keizer van Rome uitgeroepen. Vespasianus’ zoon Titus zal de veldtocht voortzetten, Jeruzalem innemen, de tempel verwoesten en de Joden uit Judea verdrijven. Weer teruggekeerd in Rome volgt hij zijn vader op als keizer van het Romeinse Rijk, dat globaal de beschaafde wereld omvatte. Waarmee de Belofte van de Ster was ingelost, zij het iets anders dan de bedoeling was.

Diezelfde Belofte van de Ster wordt aangehaald in het Evangelie volgens Mattheus, hoofdstuk 2 (de andere drie canonieke evangelisten Marcus, Lucas en Johannes zwijgen hierover) als hij beschrijft hoe de geboorte van Jezus in Bethlehem vergezeld gaat van een magistraal stralende ster aan het firmament. Astrologie was toen nog een wetenschap, en men was er vast van overtuigd dat elke belangrijke gebeurtenis op aarde voorafgegaan werd door een bijzonder verschijnsel aan de hemel. Gebeurde dat niet dan was er niets bijzonders aan de hand.

Omdat de zon van oost naar west gaat, zijn astrologen in het Oosten eerder op de hoogte van een dergelijk verschijnsel dan astrologen in het westen. Hetzelfde geldt voor de beurs van Tokyo en die in New York. Wat dat betreft niets nieuws onder de zon. Het Oosten dat is India. Maar er is meer dan één India, er zijn drie India’s, twee in Azië en één in (Oost-)Afrika, en vandaar ook die zwarte koning. In die drie India’s wordt door ‘magi’ naar de hemel gekeken, omdat ook daar men dankzij de profeet Bileam [Numeri 24, 17]:

Wat ik zie is niet in het heden, wat ik waarneem is niet nabij. Een ster komt op uit Jakob, een scepter uit Israël. Hij verbrijzelt Moab de slapen, de kinderen van Set slaat hij neer. [De Nieuwe Bijbelvertaling]

van de Belofte van de Ster gehoord had. Om een lang verhaal kort te maken, in elk van de drie India’s wordt de Ster van Bethlehem waargenomen. Waarop de drie magi, die later koningen werden toen magie met de duivel geassocieerd werd, eerst ieder afzonderlijk en later gezamenlijk op weg gaan naar de plaats die door die ster wordt aangewezen om daar kennis te maken met de Koning der koningen.

Nadat keizer Constantijn de Grote het voor hem aangepaste christendom als staatsgodsdienst geaccepteerd had – zonder zichzelf te bekeren tot het nieuwe geloof, want daarvoor was hij toch te veel politicus – ontstond er een ware reliquiënjacht die werd aangevoerd door zijn moeder, de heilige Helena van Constantinopel, vindster van het Heilig Kruis met de vier bijbehorende spijkers, ontdekster van het Heilig Graf en routeplanner van de Kruisweg. Later werd er nog veel meer teruggevonden en mede dankzij Karel de Grote meegenomen naar Europa. Kwamen de botten van Petrus en Paulus naar Rome, ging het gebeente van de apostel Marcus naar Venetië, de skeletten of wat daar van over was van de Drie Koningen werden naar Milaan gebracht, waar zij in het jaar 1162 buit gemaakt werden door Frederik Barbarossa, die ze vervolgens schonk aan de stad Keulen.

Het zal u niet verbazen dat er vervolgens iemand opstond die de geschiedenis van de Drie Koningen opschreef. En dat was Johannes von Hildesheim (1310/1320?-1375), die in 1364 de Historia trium regum het licht deed zien. Die tekst is in het Middelnederlands vertaald en bewaard gebleven in handschriften en in druk.

Hs. Athenaeum Bibliotheek te Deventer, no 1751 (101 D6), nieuw nummer: 42, fol. 47 verso.

En daarvan bestaat een editie (van meerdere redacties, waaronder bovenstaande) van de hand van Trijntje Jantine Annette Scheepstra, geboren te Dokkum, die dit boek, getiteld: Van den heilighen drien coninghen, Middelnederlandse teksten op woensdag 19 februari 1914 als proefschrift verdedigde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. U zult deze editie en de daarin uitgegeven teksten tevergeefs zoeken in de DBNL, en hetzelfde geldt voor de gedrukte versie van de hand van Jacob Jacobszoon Vander Meer en Mauricius Yemantszoon, Delft 1479, waarvan het enige overgebleven exemplaar bewaard wordt in de UB Gent, plaats  [BHSL.RES.1084]. Op deze website kunt u een digitale reproductie bestellen, maar u bent gek als u dat doet, want die digitale reproductie kunt u kosteloos bekijken via Google Books door op deze link te klikken.

Dus als u wilt weten hoe dat nou écht gegaan is met die drie wijzen uit het Oosten dan moet u (hoe toepasselijk) deze wiegedruk maar eens aandachtig doorlezen.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Driekoningen, Historie van den heilighen drien coninghen

Lees Interacties

Reacties

  1. Benders zegt

    6 januari 2017 om 15:36

    Cher Guillaume, grote hulde, Raymond

    Beantwoorden
  2. Willem Kuiper zegt

    6 januari 2017 om 18:17

    Graag gedaan, Raymond. Nog liever zou ik de tekst tweetalig (Middelnederlands-Latijn) editeren en in hedendaags Nederlands vertalen / hertalen, maar daarvoor heb ik digitale reproducties van de handschriften nodig, en die heb ik (nog) niet. Ik wil ‘zien’ wat er staat en hoe het er staat. Een gedigitaliseerde editie-Scheepstra zou een hoop werk schelen, maar helaas is deze titel destijds niet uitverkoren om deel uit te maken van de onmisbare CD-ROM Middelnederlands. Er was geen plaats voor hen in de digitale herberg. De DBNL heeft deze onfortuinlijke keuze (nog) niet ongedaan gemaakt.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Paul Snoek • Een reus

Een reus kent zichzelf.
Hij zoekt een meisje zoet als een konijn
om weg te goochelen in en uit
de grote hoed van zijn hart.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

OEUVRE

Het oeuvre van de dood is wel onmetelijk,
maar elke bladzij, blad na blad, is vastgeplakt
en ieder deel staat vastgespijkerd op de plank
en elke plank: nog in de boom onuitgehakt.

Bron: Barbarber, december 1969

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

1 juli – 15 september 2025: Over de grenzen van het boek

1 juli – 15 september 2025: Over de grenzen van het boek

11 juli 2025

➔ Lees meer
26 september 2025: Afscheid Peter-Arno Coppen

26 september 2025: Afscheid Peter-Arno Coppen

10 juli 2025

➔ Lees meer
Augustus: Eetvoorstelling ‘Muzikaal Feestmaal’ op Slot Zuylen en Muiderslot

Augustus: Eetvoorstelling ‘Muzikaal Feestmaal’ op Slot Zuylen en Muiderslot

8 juli 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1914 Karel Meeuwesse
1936 Mieke Smits
1939 Seth Gaaikema
sterfdag
1978 Sonja Witstein
2021 Mark de Haan
➔ Neerlandicikalender

Media

De laatste keuze van Rogi Wieg

De laatste keuze van Rogi Wieg

9 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Van Lacarise den katijf die enen pape sach bruden zijn wijf

Van Lacarise den katijf die enen pape sach bruden zijn wijf

8 juli 2025 Door Vianne Cré Reageer

➔ Lees meer
‘Pipi, paradoxen en leermomenten’

‘Pipi, paradoxen en leermomenten’

5 juli 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d