• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

De verleden tijd van lijken blijft De verleden tijd van lijken

12 juni 2017 door Marc van Oostendorp Reageer

De focalisator blijkt de boel te professionaliseren in ons managershorrorfeuilleton De verleden tijd van lijken.

Door Marc van Oostendorp

Er is veel gebeurd sinds de vorige aflevering, beste lezer. Zoals u zich herinnert is toen de focalisator van uw geliefkoosde horrorfeuilleton De verleden tijd van lijken in een manager veranderd. Even voor de duidelijkheid: die focalisator ben ik, maar het lijkt me voor iedereen beter als ik ook naar mezelf in de derde persoon verwijs.

Sinds ik in een manager ben veranderd, zijn mij de ogen geopend over de volkomen onverantwoorde manier waarop tot nu toe in dit verhaal met geld is omgesprongen. Dat zijn per slot van rekening wel uw en mijn belastingcentjes! 

Zinsontleding

Ik heb daarom besloten dat de verschillende personages in dit verhaal voortaan gaan tijdschrijven. Dat hoeft natuurlijk niet permanent, dat zou werkelijk te gek zijn, en zo’n control freak ben ik niet. Maar ik vind het wel belangrijk dat we met zijn allen weten wat men zoal aan het doen is, en hoeveel tijd ieder karakter precies besteedt aan dit verhaal.

Ik heb ze ook allemaal gevraagd om een kort verslag te schrijven over waar ze zichzelf in dit verhaal zien aan het eind van 2018. Kort! Ik wil niet dat waardevolle medewerkers als Rie Veld hun tijd aan andere dingen besteden dan aan hetgene waar ze goed in zijn, zoals in haar geval college geven over traditionele zinsontleding en onderzoek doen naar beroemde vrouwelijke neerlandici in de dertiende en veertiende eeuw.

Lievelingsgenre

Ik kan niet beloven dat ik in de rest van het verhaal per se rekening kan houden met ieders wensen, maar ik zal mijn best doen. Dat geldt natuurlijk ook voor u, lezer! Ons succesvolle feuilleton (bovenaan verschillende internationale rankings van managerhorrorfeuilletons over de hele wereld) had niet kunnen bestaan zonder u, onze zeergewaardeerde lezers.

Laat ik dan nu ook maar to the point komen. Dit verhaal is slechts een klein verhaal en als zodanig te weinig zichtbaar. Het is bovendien een voorbeeld van een genre (het managementhorrorfeuilletonl) dat in 2012 nog wel enigszins vernieuwend was, maar inmiddels zijn aantrekkingskracht heeft verloren. Begrijp me goed, het is mijn eigen lievelingsgenre, ik kan er geen genoeg van krijgen, ik sla zelf iedere ochtend weer verwachtingsvol het internet open om te zien waar er iets te griezelen valt; maar veel jongeren blijken het inmiddels niet meer te begrijpen.

Voorlezen

Ik heb nog even overwogen om het verhaal te voorzien van stemkastjes en optredens van beroemde stand-up-comedians. Een ander scenario was om een BN’er het verhaal in te schrijven, niet meteen van het kaliber Patricia Paay (De verleden tijd van lijken blijft De verleden tijd van lijken), maar toch op zijn minst van het niveau Herman Pleij. Mathijs van Nieuwkerk heeft trouwens ook Nederlands gestudeerd, dus waarom zou die geen baantje kunnen krijgen op het door mij gefocaliseerde department?

Maar uit onderzoek bleek hier toch te weinig animo voor te zijn, en dus heb ik moeten kiezen voor drastischer maatregelen: samenvoeging met een tv-programma. We zijn hiervoor nu in gesprek met verschillende partners, maar de meest kansrijke op dit moment – ik zeg jullie dit in vertrouwen – is het Groot Dictee der Nederlandse Taal. Zoals jullie weten heeft ook dat programma momenteel wat problemen qua herkenbaarheid. Maar Philip Freriks en ik zijn ervan overtuigd dat we het allebei beter zullen doen als we samenwerken.

Voor u als kijker betekent dit niet veel. Af en toe zal een zin wat langzamer tot je komen, en zal ik hem in stukjes voorlezen. Er komt af en toe misschien ook een wat minder gebruikelijk woord in voor. Maar daarvoor krijgen jullie wel de garantie dat De verleden tijd van lijken voorlopig door kan gaan.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: campusroman, De verleden tijd van lijken, satire, wetenschap

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Elise Vos • Het bewaren van een mens

uit je botten bouwde ik
twee nieuwe lichamen
profeten van een oud geloof
een tweeling die bestond
uit goed en kwaad

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

LENTEKOU

Er is niets dan de wind.
De tuinen zijn doorzichtig,
men ziet hun achterkanten leven. [lees meer]

Bron: Spinroc en andere verzen, 1958

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

27 maart 2026: Culturele verbeeldingen van het Waddengebied

23 februari 2026

➔ Lees meer
13 maart 2026: Westerse boeken met een Japans tintje

13 maart 2026: Westerse boeken met een Japans tintje

23 februari 2026

➔ Lees meer
28 februari 2026: Lezing Die Wrede Een met die Rode Baard en sy viervoetige jambes

28 februari 2026: Lezing Die Wrede Een met die Rode Baard en sy viervoetige jambes

22 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1930 Dana Constandse
sterfdag
2007 Bert Vanheste
➔ Neerlandicikalender

Media

Waarom voelt prima zo passief aggressief?

Waarom voelt prima zo passief aggressief?

23 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
De Twintigers: Juicy

De Twintigers: Juicy

22 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Safae el Khannoussi Translation Project

Safae el Khannoussi Translation Project

21 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d