• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Papa komen zwemmen moeten

6 augustus 2019 door Marc van Oostendorp 2 Reacties

De taal van Nene

Wandelen

Nene is vijfeneenhalf jaar, ze is geboren in Hongarije, en ze woont sinds drie maanden in Nederland waar mensen geen Hongaars meer tegen haar spreken. Zelf spreekt ze normaliter inmiddels ook geen Hongaars meer, op een enkel woord na. Dat geldt ook als ze bijvoorbeeld alleen zit te spelen of iets zegt in haar slaap.

Dat wil natuurlijk niet zeggen dat dit Nederlands hetzelfde is als dat van andere vijfjarigen. Ze heeft nog veel woorden in te halen: waar die andere kinderen al jaren bezig zijn iedere dag wat woorden op te pikken, is zij natuurlijk niet na een paar maanden op hetzelfde niveau. Toch breidt die woordenschat zich steeds verder uit, en inmiddels zegt ze soms ook Nederlandse woorden die ik niet gebruik. Toen ik tegen haar zei is dat ze bij het eten moest blijven zitten, zei ze ‘billen zitten’, wat waarschijnlijk de taal is van de juf op school.

Haar syntaxis loopt geloof ik een beetje voor op haar morfologie. Ze maakt al tamelijk ingewikkelde zinnen, maar verbuigt de werkwoorden nog niet. “Papa zeggen lekkers eten” betekent dat papa heeft gezegd dat we nu lekkers gingen eten: dat is dus een bijzin ingebed in een hoofdzin.

Recent zei ze zelfs ‘papa komen zwemmen moeten’, met een cluster van drie in elkaar ingebedde werkwoorden. Die stonden weliswaar in een volgorde die in geen enkele variëteit van het Nederlands voorkomt, maar dat laat zien dat ze die structuur helemaal zelf gemaakt heeft.

De enige werkwoorden die niet in de onbepaalde wijs staan zijn hulpwerkwoorden ‘Dat kan niet’, ‘Mag niet praten’, enzovoort. Misschien is het een frequentieaffect. Af en toe gebruikt Nene trouwens ook een soort ondersteunend doen (‘regenen doen’), maar voor zover ik kan nagaan staat dat dan ook altijd in de onbepaalde wijs

Het gaat zo snel! De neerlandicus Gabor Pusztai uit Debrecen vertelde me dat hij onderzoek heeft gedaan naar Hongaarse kinderen die na de Tweede Wereldoorlog een paar maanden kwamen aansterken in Nederland. Als ze teruggingen, konden ze hun ouders soms nauwelijks nog vertellen wat ze hadden meegemaakt: dat was allemaal in het Nederlands opgeslagen.

Ik vind het moeilijk te zeggen wat er met Nene zou gebeuren, wanneer we onze Hongaarse buurvrouw tegenkomen, lijkt ze nog wel te begrijpen wat zij zegt. Het is helaas voor ons niet mogelijk om het Hongaars verder te ondersteunen. We spreken het zelf maar nauwelijks en er zijn geen Hongaarse kindjes in de buurt. Er is een Hongaarse school in Den Haag, maar dat is een beetje ver weg.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Nene, taalverwerving

Lees Interacties

Reacties

  1. Rob Duijf zegt

    6 augustus 2019 om 08:50

    Nene is natuurlijk nog maar vijf, maar wat ik me afvraag is, of er in het taalcentrum iets van die tweetaligheid blijft hangen, dat op latere leeftijd nog kan worden aangesproken?

    Een neefje van mijn vriendin werd in Canada geboren en groeide daar tweetalig op: Engels en Frans. Thuis wordt wel Nederlands gesproken, maar de kinderen spreken Engels. Binnenkort gaat hij studeren aan de RUG, een internationale studie, met voertaal Engels. Ik ben zo benieuwd of en hoe snel hij het Nederlands weer oppakt, om aansluiting te krijgen bij het sociale leven in Groningen.

    Beantwoorden
  2. DirkJan zegt

    6 augustus 2019 om 18:18

    Ja, als het om de taalverwerving gaat van kinderen roepen alle ouders uit, Wat gaat het toch razendsnel! Een wonder is ’t.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jan Elemans • De jaren twintig

Veel aardappelen,
zeer zoute boter
en bitterheid aan tafel,
de boer vaak en ver van huis,
de boerin alleen.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

IJSBEREN

Ik zie een meer van enkel water,
er rijst een beer uit op van ijs.

Bron: Dierenalfabet, postuum gepubliceerd, 1978

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

11 februari 2026: Het vergeten taalwonder Giacomo Prampolini

14 januari 2026

➔ Lees meer
23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

23 en 24 april 2026: Neerlandistiekdagen

14 januari 2026

➔ Lees meer
10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

10 februari 2026: Nascholingsmiddag Lezen voor waarden

13 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1925 Lieven Rens
sterfdag
1921 Jan Bols
1987 Gerrit Borgers
➔ Neerlandicikalender

Media

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

Vertel het iemand van Rachida Lamrabet

13 januari 2026 Door Vlogboek Reageer

➔ Lees meer
In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

12 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Ik zie op tegen interviews…

Ik zie op tegen interviews…

11 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d