• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Dichtertje

28 november 2021 door Mathijs Sanders Reageer

In de cursus ‘Moderne Letterkunde in de klas: Literatuur en burgerschap’ (Master Language) besprak ik deze week met een groep masterstudenten uit het hele land de intrigerende novelle ‘Dichtertje’ van Nescio uit 1917 tegen de achtergrond van de mentaliteit van de burgerlijke cultuur. Een van de beste boeken over die mentaliteit vind ik nog altijd The Bourgeois van Franco Moretti uit 2013, een beknopte monografie die het resultaat is van een groot corpusonderzoek naar 18e- en 19e-eeuwse romans. Moretti laat aan de hand van onder meer zinsbouw en woordgebruik zien hoe deze romans een ethiek van productiviteit stimuleerden. Het ging de burger om ‘useful knowledge’, om productiviteit, realiteitszin en zelfbeheersing.

Following knowledge like a shadow, ‘useful’ turns it into a tool: no longer an end in itself, knowledge is briskly directed by the adjective towards a predetermined function and a circumscribed horizon. Useful knowledge, or: knowledge without freedom.

(137)

Wat Nescio laat zien is hoe de artistieke avant-garde tegen het einde van de 19e-eeuw een bom onder die consensus legde. Zijn vertellers blikken met een mengeling van nostalgie en ironie terug op wat de beweging van Tachtig bewerkstelligde. Maatschappelijke emoties als vaderlandsliefde en godsdienstigheid moesten plaats maken voor de allerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie.

Het dichtertje is fatsoenlijk getrouwd. Hij is, zoals het een burgerheer betaamt, zwager en vader. Zijn baas op kantoor is tevreden. Maar de weg van de gehoorzaamheid is voor het dichtertje een weg naar de dood in het leven. Hij zal bezwijken aan het verlangen om te vallen. Meer dan van de duivel of van de God van Nederland is dat de schuld van de God van hemel en aarde, die immers het verlangen in de menselijke ziel plant. Dat verlangen uit zich in erotische passie (in de dubbele betekenis van hartstocht en lijden) en in een schrijven dat geen werken is, zoals ook zijn schoonzusje Dora weet:

Haar groote oogen gingen wijd open in stille ontzetting. ‘Hè, schrijven wat je denkt is zoo fijn, zoo roef, roef, je weet zelf niet hoe je ’t doet. ’t Staat er ineens precies zooals ’t er staan moet. En als je ’t dan naderhand leest, dan leef je in eens weer je eigen leven van toen en toch weet je niet, of je dat nu zelf bent of een ander.’ Haar oogen schitterden, er waren tranen in. Ze bloosde niet meer over zichzelf. Ze zat stil met haar hoofdje op haar rechterhand, haar elleboog op de richel voor ’t raampje en staarde naar buiten. En ’t dichtertje dacht: ‘dat is een echte,’ en dat ze hem nu voor een degelijk heer hielden.

De stuwdam van de zelfbeheersing (wat Freud rond die tijd muntte als het realiteitsprincipe, dat het lustprincipe moet onderdrukken en corrigeren) breekt door. Dichtertje en Dora zullen vallen, “peilloos diep door ’t licht en ze voelden hun lijven als zingende zonnen.” Daar kan alleen de waanzin op volgen en daarmee de verbanning uit de burgerlijke orde, waar het regime van de normaliteit de dienst uitmaakt.

Wat doet zo’n verhaal met jongeren van nu; zij die beseffen dat ze niet eens meer broodkruimels zijn op de rok van het universum, maar pionnen op een kapitaalmarkt? Wat vinden zij van ‘de poëzie in dit verhaal’, van de ironie en de vrije indirecte rede waarin auteur-verteller en personages met elkaar versmelten? Hoe denken zij over kennis en nut? Welke diepe verlangens lopen nu gevaar om stuk te lopen op de klippen van een nieuwe burgerlijkheid? Ziedaar de kansen en gevaren van literatuur, letterkunde en onderzoekend lezen… je gaat er maar van denken.

Zij die God werkelijk lief heeft boven allen, moeten de last daarvan dragen tot het einde.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Uitgelicht Tags: 19e eeuw, 20e eeuw, burgerschap, Nescio

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Frans Budé • Parkscènes

Hij begroet de bomen, zwaait naar de eenden
in de vijver, de blinkende kiezels op de bodem.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d