• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Als haar huid in contact kwam met de buitenwereld schrok hij zich een ongeluk

14 juli 2022 door Marc van Oostendorp Reageer

Een zomer met Manon Uphoff (8)

Het gezinsleven wordt, in ieder geval in de Nederlandse letteren – over de wereld daarbuiten weet ik niets – meestal gezien door puberogen. Het werk van Manon Uphoff is daar geen uitzondering op; als ze over haar gezin schrijft is dat het gezin waarin ze kind was, niet dat waarin ze moeder was (of is). Intuïtief valt dat gemakkelijk te begrijpen: voor het gezin waarin je toevallig bent geboren draag je geen verantwoordelijk – en dus kun je onbarmhartig observeren, kritiseren, de intiemste details onthullen. De puberteit: de tijd dat je alles ziet en niets jouw schuld is.

De bundel Hij zegt dat ik niet dansen kan (2000) van Uphoff staat vol met sleutelteksten tot haar oeuvre (nu ik kriskras door het werk heenga valt me trouwens op dat heel veel passages sleutelteksten zijn) en één van die teksten, ‘De poëzie van de kleine kwaal’, bespreekt het gezinsleven op een wijze die in meerdere opzichten origineel is. Bijvoorbeeld wordt de rol van pijntjes, ziektetjes en kwaaltjes in het functioneren van het gezin besproken. Zulke dingen bespreken mensen nauwelijks in andere kring intensief, en Uphoff vraagt op een interessante manier waarom het in een gezin zo belangrijk kan zijn:

Is dat omdat we met zoveel mensen, als haringen in een ton gepakt, een krap bovenhuis bewoonden en sinds het op straat verongelukte broertje maar mondjesmaat naar buiten kwamen? In ieder geval vormden we lange tijd een gesloten systeem, een minimaatschappij van dertien mensen, waarbinnen de hypochondrische aard niet opviel omdat die deel uitmaakte van een vorm van communiceren.

Trauma’s

Het is een motief dat je vaker tegenkomt in het werk van Uphoff: het gezin als een superlichaam, met de gezinsleden als ledematen, waarin de pijntjes van de een overgaan op de andere, al is het maar verbaal. Zoals ze in deze passage ook de dualiteit tussen lichaam en geest – een van de raadselen waar Uphoff nooit over uitgedacht raakt – overstijgt.

Onze lichamen werden tekens. Onder het wakend oog van mijn moeder leerden we onze kwalen lezen zoals militairen een gecodeerd bericht. De zilverachtige psoriasis van mijn jongste zusje was het gevolg van zenuwen en nervositeit. Als haar huid in contact kwam met de buitenwereld schrok hij zich een ongeluk en bladderde los. De oplossing was dicht bij moeder blijven, veel op bed liggen, voorzichtig zijn met opwinding en sterke concentratie (…)

Hernia’s

Zoals uit deze citaten blijkt is de toon van dit essay luchtig, maar er worden tegelijkertijd serieuze onderwerpen in aangeroerd. Een ironische opsomming van “gewone alledaagse gevaren van ons leven” eindigt met ‘Hernia’s en geestesziekten’. Jaren nadat ze dit schreef zou de schrijfster door een hernia lange tijd van het werken worden afgehouden – een hernia die ze in Vallen is als vliegen verbindt met het schrijven over de trauma’s uit haar jeugd, ‘onder het wakend oog van mijn moeder’.

Aan het eind van het essay beschrijft de schrijfster hoe de kinderen zelf ouders zijn geworden:

[We] kijken onze kinderen na als ze voor het eerst in het verkeer verdwijnen en strooien kruimels langs de paden waar ze lopen. We leggen ons oor op hun borst, verversen pleisters op hun knieën. Waarschuwen: nooit met blote nek een wandeling. Adviseren: na een snijwondje meteen ineen badje met soda. Niet onder een geopend raam gaan zitten. Altijd even controleren of je stoel er staat als je wilt gaan zitten.

De sprookjes van vroeger worden omgekeerd: niet Hans en Grietje strooien de kruimels, maar hun ouders. De hypochondrie is er nog steeds, maar ze is nu gericht op de lichamen van anderen – de kinderen.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Manon Uphoff

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Anton Minne • Altstadt

Ik nam de trein naar Altstadt om een vrouw te zien.
Ik zag de vrouw. En toen zag ik dat kind daarbij.
Had ik gehoopt dat schoonheid mij beroeren kon,
de vrouw zag mij.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

MEISJES

In de door schaduw gewassen kamer spelen
ze halma, slaan bruggen, bouwen hun driehoeken vol.

Buiten valt wind in het sproeiende water.

Bron: Het Zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 maart 2026: Presentatie ‘Mondruimtes & matroesjka’s” van Ton Naaijkens

6 maart 2026: Presentatie ‘Mondruimtes & matroesjka’s” van Ton Naaijkens

26 februari 2026

➔ Lees meer
27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

27 februari 2026: Vriendenlezing – Leren met boeken

24 februari 2026

➔ Lees meer
1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

1 maart 2026: Voorleesmarathon uit het oeuvre van Astrid H. Roemer

24 februari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1997 Fokke Veenstra
➔ Neerlandicikalender

Media

Trofee van Gaea Schoeters

Trofee van Gaea Schoeters

26 februari 2026 Door Vlogboek Reageer

➔ Lees meer
Maria Barnas (dichter, beeldend kunstenaar en schrijver)

Maria Barnas (dichter, beeldend kunstenaar en schrijver)

26 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

Sinte Franciscus Leven van Jacob van Maerlant

24 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy­verklaring
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d