• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Een romantisch verlangen naar een organisch, plantaardig bestaan

31 juli 2022 door Marc van Oostendorp Reageer

Een zomer met Manon Uphoff (25)

“Fascinerend, wat er allemaal gebeurt als je niet ingrijpt”. Zo begon Manon Uphoff twee jaar geleden het ‘quarantaineverhaal’ dat ze schreef voor Mondo, een toenmalige tv-programma over cultuur. Ze hernam daarmee een stukje dat ook in Hij zegt dat ik niet dansen kan (2000) staat, en dat ‘verloedering’ heet. Het is interessant dat ze bijna 25 jaar eerder al kon schrijven over iets wat iedereen zou overkomen; maar de gevaren van het binnenhuis behoren natuurlijk bij uitstek tot haar thematiek.

Het begin van het ‘verhaal’ dat ze zelf, en met meer recht, ‘corona-aantekeningen’ noemt, handelt over wát er allemaal gebeurt als je niet ingrijpt: de verloedering treedt in. Je mag verwachten en misschien zelfs hopen dat de tijd stilstaat, dat onkruid schiet op en stof verzamelt zich. “Een romantisch verlangen naar een organisch, plantaardig bestaan”, “nog even, dan moeten ze je met geweld zien los te maken van je omgeving”. Zoals ze aan het eind van har ‘aantekeningen’ “de observatie” noemt “dat de vraag waar we zijn misschien wel van groter belang is dan wie we zijn”.

De quarantaine heeft ons letterlijk op onze plaats gezet.

Nieuwe periode

Die quarantaine is voor Uphoff eerder begonnen dan voor anderen. Er zit een duidelijke breuklijn in haar werk, rond het jaar 2009 / 2010. In de jaren daarvoor leek de bron waaruit geput werd onuitputtelijk: de schrijfster schreef niet alleen verhalen, maar ook novellen en romans, én een lied, én een scenario. Ze experimenteerde met vormen en met thema’s, het kon allemaal niet op. Nu ik een zomer heb genomen om het allemaal te lezen en te herlezen, kriskras, valt me pas op hoeveel verscheidenheid er in het oeuvre zit, en tegelijk hoeveel het allemaal samenhangt.

Dan komt er een klap. Ze verklaart dat later door de relatiecrisis die De spelers (2009) veroorzaakt: haar man herkent zich in de man in het boek en vindt dat niet prettig. Tegelijkertijd wordt De spelers ook niet overal goed besproken. Bovendien verschijnt haar schrijversvriend Herman Franke. Daarbovenop komt dan dat zich in 2015 met de dood van haar zus het onmogelijke thema aandient waarover Vallen is als vliegen zal gaan – misbruik door de vader.

Hoe dan ook verschijnt er jarenlang vrijwel niets meer. De bundel De zoetheid van geweld (die ik overigens zie als een van de hoogtepunten in het werk) verschijnt in 2013 maar lijkt vooral te bestaan uit al eerder geschreven verhalen,. Dat geldt denk ik ook voor de novelle Als de ochtend valt die een drieluik van novellen lijkt vol te maken waarvan Uphoff in de jaren nul de eerste twee delen (De vanger en De bastaard) publiceerde, hoewel het ook duidelijk afwijkt van die andere twee. Verder zijn er ook eerder geschreven brieven aan Franke, en het essay De blauwe muze dat vooral een poging is om weg te vluchten uit het isolement van de literatuur. Vallen is als vliegen verschijnt precies 10 jaar na het begin van die crisis en kondigt mogelijk of hopelijk een nieuwe periode aan.

Vergelijkingen met dieren

Die crisis uit zich in lichamelijk ongemak, een hernia in 2017, waarover Uphoff in verschillende interviews heeft verteld: ze kon van de pijn alleen maar op de grond liggen, niet werken, niet denken. Je hoeft niet eens een heel begaafde amateurpsycholoog te zijn om het verleidelijk te vinden dat lichamelijk ongemak aan stress toe te schrijven.

Maar het was dus ook een persoonlijke voorbode van de quarantaine van drie jaar later, één waarin de schrijfster zelf, samenviel met haar kamer, en verlangde naar een plantaardig bestaan. Dat samenvallen met je omgeving, dat opgeven van je individualiteit, is altijd een belangrijke draad in het werk geweest, maar dat plantaardige is een stap voor iemand in wiens eerdere werk het wemelt van de vergelijkingen met dieren. Planten vallen natuurlijk nog meer samen met hun omgeving, hebben nog minder eigen identiteit.

Als ik het goed zie, leeft de schrijfster Manon Uphoff de laatste jaren weer op, zelfs ondanks corona. Ze geeft lezingen en kondigt, ook weer in vraaggesprekken, nieuw werk aan (voor januari 2023 staat een nieuwe verhalenbundel aangekondigd). Het zal al dan niet organisch veranderd zijn, maar niet verloederd. Het was een grote klap, maar eigenlijk had de schrijfster het in Hij zegt dat ik niet dansen kan al voorzien.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Manon Uphoff

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 januari 2026: Vlekflits

2 januari 2026: Vlekflits

5 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d