• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Frits van Egters, Melle en de muzen

21 januari 2023 door Peter Altena Reageer

In Venlo, in het vernieuwde museum van Bommel van Dam, hangt een schilderij van Melle dat je een tijdreis naar De Avonden biedt. Het maakt deel uit van een overrompelende expositie, voor een belangrijk deel uit de collectie van het museum. Twee verdiepingen! Bij het bekijken van de schilderijen tikte een bewaker me op de schouder. Stond ik te dichtbij? Nee, of ik dat nu allemaal mooi vond, wilde hij weten. Nadat ik hem had opgebiecht dat het krankzinnig en geweldig was, liep hij tevreden weg.

De tentoonstelling laat zien dat Melle niet alleen met de jonge Reve (‘Simon’) contact had, maar ook met ‘landerige’ tijdgenoten als Willem Frederik Hermans en Anna Blaman. In het surrealisme van Melle moet de Hermans van De God Denkbaar Denkbaar de God veel van zijn eigen droombeelden herkend hebben. Bijzonder is in dat verband dat Melle bijna Jezus had geheten. De vader van Melle had zijn zoon de naam van de Verlosser willen geven, maar de moeder hield dat tegen.

In Venlo is een interessant overzicht van het werk van Melle te zien. Van de jaren dertig dateren pacifistische affiches en prenten, indrukwekkend van omvang en visie. De naoorlogse schilderijen laten vooral zien hoe geobsedeerd de schilder was door genitaliën: alom piemels en vulva’s. Een psychiater meende op grond van de schilderijen met een gerust hart een diagnose te kunnen stellen, de heilig verklaarde museumdirecteur Sandberg liet schilderijen van Melle van een tentoonstelling verwijderen, ‘niet voor kinderogen’.

In de wereld van Frits van Egters, waarin als bekend geen normaal mens voorkomt, misstaat Melle dan ook niet. In die wereld is er overigens veel (terloopse) ruimte voor de muzen: in de laatste tien dagen gaat Frits drie keer naar de film – en eentje maakte een verpletterende indruk op hem -, hij luistert met genoegen en aandacht naar Bach, Couperin en Schumann ‘op de radio’ en gedoogt de walsmuziek van Strauss en de populaire muziek van De Zwervers (Ramblers) en de Luchtmeesters (Skymasters). Boeken komen voor rekening van de vader, terwijl de moeder naar een hoorspel luistert. Geleerde broer Joop bezoekt de schouwburg en ziet Shakespeare. Er zijn twee boeken die onder Frits’ handbereik komen: een schoolboek en De kleine neurasthenicus, een handleiding voor een ‘ordentelijk leven’.

Al op de eerste avond van De Avonden zoekt Frits die ordentelijkheid. Die vindt hij thuis zeker niet en daarom gaat hij jeugdvrienden af. Jaap Elderer geeft niet thuis en daarom beproeft Frits zijn geluk bij Louis. Die maakt er nauwelijks een geheim van weinig tijd te hebben. Louis houdt zich bezig met fotografie en samen wisselen ze wrede geschiedenissen uit. In het huis waar Louis woont, heeft de schilder Kade zijn atelier. Aanvankelijk was dat atelier een kattenparadijs, maar de katten richtten zoveel schade aan dat ze niet langer welkom waren. Is het uit verveling of een gevolg van de vrees zonder woorden te zijn dat Frits vraagt om het atelier te mogen zien.

Frits en Louis komen in een kamer vol schilderijen, alle tegen de muur geplaatst. Dan valt Frits’ oog op ‘een klein paneel’, dat hem onmiddellijk als ‘bizonder’ treft: ‘De afbeelding stelde een aan het raam zittende oude vrouw voor, uit een huiskamer gezien.’ Frits mompelt: ‘Verlamming’ . ‘De mond van het portret hing scheef naar beneden en de onderlip puilde, met de tong, een eind naar voren.’ Frits bekijkt ‘het driehoekig gat in de ruit”: ‘’Hoe scherp, hoe zorgvuldig,’ dacht hij. ‘Het is verbijsterend.’’

Het schilderij van Kade leert Frits scherp en zorgvuldig kijken en verschaft hem inzicht in ‘la condition humaine’. Wie de rest van De Avonden leest, kan eigenlijk niet zonder de kijkwijzer, kan niet zonder het schilderij van Kade voor ogen te hebben. Dat schilderij hangt nu in Venlo.

Melle stond model voor Kade, hij komt voor op groepsportretten van de familie Van het Reve en een van zijn schilderijen opent voor Frits van Egters de weg naar precieze formuleringen en erkenning van de verbijstering. Nog enkele weken kunnen lezers van De Avonden in Venlo zien wat Frits van Egters zag.

Afbeelding van het schilderij van Melle, Oude dame met duif, 1941, © 2023 Stichting Melle, c/o Pictoright, met toestemming van museum van Bommel van Dam, met dank aan Cleo Schatorjé.

Delen:

  • Afdrukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • E-mail een link naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Share op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Delen op LinkedIn (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Uitgelicht Tags: 20e eeuw, Gerard Reve, Melle

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Raakgodin – Maria Barnas

zullen de vragen
met de kracht van w
raakgodinnen een kleurverloop
doen opvlammen in onze woede

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

DE HULST DIE BIJ DE ROOMSEN GROEIT

Vollere bomen in de oude tuinen
van kerken in een straat die donker is,
zij steken rijke armen door het hek
en uit klein grint en zij verbazen aan
wie ’s nachts in mei de roomse bomen ziet,
de hulst die bij de roomsen groeit.

Bron: datering: 1970; Hun gratie is verborgen, postuum verschenen, 1991

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

1 februari 2026

➔ Lees meer
11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

31 januari 2026

➔ Lees meer
23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

31 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1679 Joost van den Vondel
1965 Jan Knuttel
2020 Eddy Grootes
➔ Neerlandicikalender

Media

Live in de Lochal met Nicoline van der Sijs

Live in de Lochal met Nicoline van der Sijs

4 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

2 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komen spreekwoorden vandaan?

Waar komen spreekwoorden vandaan?

1 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d