• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Ze stonden een tijdje zwijgend naast elkaar in de diepte te kijken

24 september 2023 door Marc van Oostendorp Reageer

40 jaar tandeloos (44)

Hotel Schiller, Amsterdam. Bron: Wikimedia

Zoals in alle andere delen van De tandeloze tijd speelt de ruimte een belangrijke rol in Advocaat van de hanen. In de oorspronkelijke trilogie is een van de delen De gevarendriehoek genoemd naar het geografische platte vlak (er wordt een stukje Geldrop mee aangeduid dat ongeveer een driehoek is op de kaart) en de andere dimensie, hoog-laag, wordt benoemd in de titel Vallende ouders.

Advocaat van de hanen heeft die dimensies niet in de titel, maar ze duiken wel steeds weer op. Allereerst wordt de tweedimensionele structuur (de plattegrond) van de stad Amsterdam ingekaderd in een aantal verschillende figuren: vingerafdrukken en ‘complexe meetkundige figuren’ zoals driehoeken en vijfhoeken:

De structuur van Amsterdam was die van een vingerafdruk, even labyrintisch en even onverwisselbaar. Eens per jaar raakte Quispel zielsgelukkig verdwaald in wat hij beschouwde als de vingerafdruk van God zelf.

Een ontoegankelijk labyrint bleef de stad niet. In de loop van de eerste week ontstonden verspreid over Amsterdam steeds meer en steeds complexer meetkundige figuren, waarvan de hoekpunten door cafés en andere etablissementen werden gevormd, en een enkele keer door de woning van een meisje.

Het begon bij voorbeeld met een driehoek, te trekken tussen De Doffer, De Pels en een café aan de tussenliggende Keizersgracht. Of een die gevormd werd door twee grote hotels aan de Nieuwe Doelenstraat en hotel Schiller aan het Rembrandtsplein. Later kwam daar een vijfhoek rondom het Leidseplein bij, met alle denkbare diagonalen en hun snijpunten, waar ook weer kroegen te vinden waren.

Het zijn allemaal figuren waarin de figuur Quispel zich beweegt, hij sluit zich als het ware op binnen de vingerafdruk of binnen een vijfhoek. Het is voor personages van Van der Heijden belangrijk dat ze coördinaten hebben, dat ze ergens geplaatst zijn op de kaart. Ze zijn geen abstract denkende wezens, maar lichamen die zich in de ruimte begeven.

Met een paar uitzonderingen worden de meeste plaatsen waar een en ander zich afspeelt ook bij name genoemd. Slechts een heel enkele keer wordt een naam veranderd (het Betuwe-dorp Bemmel heet Lummel), en in Advocaat van de hanen wordt één plaats waar een scene zich afspeelt niet bij name genoemd, hoewel het voor de meeste lezers herkenbaar zal zijn: Schiermonnikoog, waar Ernst Quispel als een soort uitloper van zijn gewoonlijke dronkenschap nog een paar dagen Pinksteren viert.

Hij raakt op dat eiland uiteindelijk letterlijk aan de grond, zoals hij in de roman een paar keer op de grond ligt, altijd in een staat van ellende. Op Schiermonnikoog ligt hij op het strand in het zand na een dronken nacht en kijkt omhoog:

Ernst opende zijn ogen. Het eerste wat hij van de nieuwe dag te zien kreeg, was van het lieflijkst denkbare blauw, al kon hij niet meteen zien wat het voorstelde: er zat een troebel vlies over zijn ogen. Voorlopig had hij aan de kleur van die vormeloze vlek dicht bij zijn gezicht genoeg. Het gaf hem een kinderlijk blij gevoel. Een kleine explosie van vreugde in de hartstreek. Het moest precies het blauw zijn van iets uit zijn kinderjaren. Een stuk speelgoed, of het jurkje van zijn zusje.

Het volgende moment beet het kind dat hij zich heel even gewaand had letterlijk in het stof. Zijn mond zat vol zand.

Op optimistischer momenten begeeft Ernst zich juist de hoogte in. Hij koopt bijvoorbeeld een eigenlijk veel te dure loft, met uitzicht over een groot deel van de binnenstad. Dat is een stap vooruit nadat hij eerder in een souterrain heeft gewoond met zijn bovenbuurman als huisbaas. Advocaat van de hanen bevat ook een massascene (betrekkelijk uniek in het werk van Van der Heijden), waarin Albert en Ernst bovenop een gebouw staan te kijken naar de strijd tussen mobiele eenheid en krakers:

Ze stonden een tijdje zwijgend naast elkaar in de diepte te kijken. De demonstranten en krakers en sympathisanten – of ‘relschoppers’, zoals ze vanavond ongetwijfeld in de krant zouden heten – waren kennelijk ver genoeg weggejaagd: nadat hun achtervolgers, van wie sommige gehavend, naar de busjes midden op het plein hadden kunnen terugkeren, werd ook de Cornelis Krusemanstraat door een vers peloton dubbel afgegrendeld. Aan de kant van de kerk werd, door weer een ander peloton, de laatste groep met de bezetters sympathiserende krakers omsingeld en in elkaar geslagen. Albert knikte grimmig, alsof hij het allemaal wel wist, alsof hij het allemaal al gezien had.

Wie laag is, op de grond, heeft geen overzicht, maar krijgt zand in zijn mond – de enige vreugde komt dan van naar boven kijken. Maar wie boven staat, of boven woont, kan uitkijken en heeft macht, hij ziet de plattegrond waarop de andere mensen zich bewegen.

Het zijn heel elementaire metaforen in het menselijk bestaan – Van der Heijden zet ze in De tandeloze tijd steeds effectief in.

Met dank aan Hans Broekhuis voor zijn opmerkingen over de ruimtelijke structuur van de Advocaat.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: 20e eeuw, A.F.Th. van der Heijden, geografie, letterkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d