• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

De Bronstijd: sociale stratificatie

26 oktober 2024 door Jona Lendering 1 Reactie

Het zwaard van Jutphaas: teken van sociale stratificatie (Rijksmuseum van Oudheden, Leiden)

Dit najaar is in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden een expositie te zien over de Bronstijd. Om die tijd te begrijpen, benutten oudheidkundigen vanouds drie soorten bewijsmateriaal. Om te beginnen waren er de antiquariërs van de zeventiende en achttiende eeuw, die materiële overblijfselen combineerden met etnografische informatie. Voortaan was die vreemd gevormde steen geen uit de hemel gevallen dondersteen maar een projectiel, want op Vuurland gebruikten mensen stenen pijlpunten. In de late achttiende eeuw plaatsten geleerden als Turgot en De Condorcet de gecombineerde informatie in één grote theorie over de menselijke ontwikkeling. Twee soorten bewijsmateriaal waren verenigd en de Prehistorie was ontdekt.

Tegelijkertijd ontsloten taalkundigen de derde bewijscategorie: ze begrepen dat de reconstrueerde Proto-Indo-Europese taal eveneens zicht bood op wat toen nog een vaag gedefinieerde oertijd was. Inmiddels weten we dat de Yamnaya-cultuur (ca.3300-ca.2600 v.Chr.) de drager was van de Proto-Indo-Europese talen en dat zaken die aanwezig waren in én het vierde millennium v.Chr. én de samenlevingen waarin de Indo-Europese talen zijn gesproken, ook aanwezig moeten zijn geweest in de tussenliggende periode. De Bronstijd dus. Ik blogde al eens over de structuur van de eigennamen, over religie en over bezit.

Sociale stratificatie

Vandaag de sociale stratificatie. Dat die heeft bestaan in de Bronstijd, moge duidelijk zijn. Niet iedere boer, herder of jager kon zich een Zwaard van Jutphaas of een Gouden Hoed van Schifferstadt permitteren. De taalkundige heeft ander bewijs voor stratificatie: we weten dat de elite bestond uit koningen, krijgers, priesters en dichters. Wat de taalkundige niet kan zeggen, is wie bronzen sierzwaarden of gouden hoeden benutte. Maar hij kan op zijn manier vertellen dat er een viervoudige elite heeft bestaan.

Om u een beeld te geven van de aard van de bewijsvoering: het Proto-Indo-Europese woord voor “koning” is te reconstrueren aan de hand van woorden als het Latijnse rex, het Ierse rí, het Gotische reiks en het Oud-Indische rajan. Moderne woorden als roi en radja zijn ervan afgeleid. Deze woorden gaan terug op een oerwoord *h3réǵs, en misschien is dat verwant aan een werkwoord dat “beschermen” betekent.

Nu kun je tegenwerpen dat de woordovereenkomsten niet heel overtuigend ogen: een /r/ plus een klinker. Maar dat is ook niet het punt. Het gaat erom dat deze woorden via goed-gedocumenteerde klankwetten uit *h3réǵs zijn ontstaan. Bovendien komend de genoemde voorbeelden uit drie hoofdgroepen van de Indo-Europese taal (het Italo-Keltisch, het Germaans en het Indo-Iraans), wat betekent dat het oudste woord uit een echt heel oude taalfase moet komen, vóór de Yamnaya-cultuur uiteenviel.

Terug naar de sociale stratificatie. Het tweede stratum van de samenleving bestond uit wat ik maar even de gewone mensen zal noemen. Ze waren overwegend actief in de landbouw en de (semi-nomadische) veeteelt. Ambachtslieden zijn ook gedocumenteerd en werkten natuurlijk vooral voor de elite. Daarover een andere keer. Tot slot de onvrijen. Dat lijken veelal krijgsgevangenen te zijn geweest, omdat in verschillende Indo-Europese talen het woord voor krijger hetzelfde is als dat voor slaaf.

Gender

Als het gaat om gender, stonden mannen hoger aangeschreven dan vrouwen. De samenleving was in elk geval patriarchaal. De laatste tijd is er echter redelijk wat onderzoek gedaan naar gender bij de Skythen. Ook al leefden zij in de IJzertijd, hun samenleving geldt als conservatief en zette allerlei tradities voort uit de Bronstijd en de Late Steentijd. En één ding is wel duidelijk: bij de Skythen was de tegenstelling tussen mannen en vrouwen niet bepaald scherp.

Ik ben niet op de hoogte van taalkundig onderzoek dat de conclusies over de Skythen heeft genomen als uitgangspunt om te kijken naar gender in voorafgaande perioden. Als iemand nu echter opmerkt dat het taalkundig bewijs geen scherpe grenzen erkent tussen vrouwen en mannen, zou ik er niet van opkijken.

We zien met dit alles dat de historische taalkunde informatie biedt over het verleden vóór de mensen gingen schrijven, maar we zien ook dat het in dit geval wat grofmazig is. Dat ligt natuurlijk een beetje aan het onderwerp, maar ook aan de grenzen van het kenbare.

Dit artikel verscheen eerder op Mainzer Beobachter

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: geschiedenis, Proto-Indo-Europees, taalkunde

Lees Interacties

Reacties

  1. Pieter zegt

    26 oktober 2024 om 10:42

    Het PIE had eerst maar twee grammaticale geslachten, het vrouwelijk is een late ontwikkeling. Zou dit iets te maken kunnen hebben met een groeiend sociaal onderscheid tussen mannen en vrouwen?

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Sint Nicolaas

Zie eens, Mietje! wat al lekkers
U, Sint Nicolaas al bragt;
Omdat ge’ als gehoorzaam Meisje,
Uw verpligting hebt volbragt.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d