• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Wispelturig

9 juli 2025 door Ewoud Sanders Reageer

Wellicht is het een persoonlijke afwijking, maar ik heb de neiging om in te zoomen op woorden. Neem een woord als wispelturig. Voor de duidelijkheid, dat woord komt niet uit de lucht vallen. Op de NAVO-top beloofde Trump onlangs om de steun aan Oekraïne voort te zetten. Een week later maakte zijn minister van Defensie bekend dat wapenleveranties aan Oekraïne moesten worden stopgezet omdat de VS die wapens zelf nodig heeft. Maar maandag verklaarde Trump dat de wapenleveranties aan Oekraïne zullen worden voortgezet.

Kortom, extreem wispelturig beleid. Dat we ook zien met betrekking tot de tarieven die de VS aan allerlei handelspartners heeft opgelegd. Het waait en stuitert alle kanten op.

Wispelwoord

Maar goed, terug naar het woord wispelturig. Hoe zit dat eigenlijk in elkaar? Wat is in hemelsnaam een wispel? En hoe zit dat met turig? Komt dat in meer samenstellingen voor?

Om met dat laatste te beginnen: nee. De Dikke Van Dale kent slechts één woord dat eindigt op turig en dat is dit wispelwoord. In gedachten zie ik nu iemand een vinger opsteken, met als vraag: ‘Hoe zit het dan met dat rare balsturig voor “eigengereid, koppig, halsstarrig, onhandelbaar”. Dat eindigt toch ook op turig?’

Goeie vraag, dank, maar nee, dat moet je lezen als bal (= ‘slecht’) + sturen. Dus: moeilijk te sturen. Aanvankelijk betekende het ‘grillig’. Je zou het dus kunnen zien als een verouderde concurrent van wispelturig.

Balsturig

Balsturig dateert uit de vijftiende eeuw, wispelturig ontstond een eeuw later. Het is voor het eerst aangetroffen in een Antwerps woordenboek uit 1556, met als voorbeeldzin onstantaftich wispeltuerich weyfelaer voor een ‘onstandvastige, wispelturige weifelaar’ – zeg maar: een vroege geestverwant van Trump.

Het eerste deel van wispelturig blijkt terug te gaan op het werkwoord wispelen, dat onder meer ‘herhaaldelijk of gedurig heen en weer bewegen’ betekent. Bij hoge uitzondering kom je het nog tegen, maar de meeste mensen hebben wispelen ingeruild voor kwispelen, zoals het woord wispelstaart is vervangen door kwispelstaart.

Wispeltierig

Dat wispel in wispelturig is dus duidelijk, maar hoe zit het met turig? Kort gezegd: dat weten we niet zeker. Sommigen brengen het in verband met –durig, zoals we dat kennen in woorden als langdurig en ongedurig. En ja, één keer is inderdaad de woordvorm wispelduerich aangetroffen, maar vanwege die lage frequentie vinden woordhistorici die verklaring onwaarschijnlijk. De meest recente theorie, in 2015 gepubliceerd op Neerlandistiek, is dat men oorspronkelijk wispeltierig zei. En dat dit, als gevolg van hypercorrectie, is veranderd in wispelturig.

Nukkige praatjesmaker

Zo zie je, het inzoomen op woorden levert van alles op. Je duikt in een zee aan kennis, waarin je soms hele en soms halve antwoorden vindt. Zeker is dat het woord wispelturig goede tijden beleeft. Inderdaad, dankzij die onstandvastige, onbetrouwbare, nukkige praatjesmaker in het Witte Huis. Zie deze recente kop in het Algemeen Dagblad: ‘Kwart Nederlandse beleggers heeft vanwege “wispelturige” Trump beleggingen in VS verminderd’. Of deze van BNR: ‘Retailers overwegen beursexit door wispelturig beleid Trump’. Dan wel deze in NRC: ‘Achter Trumps wispelturigheid zou een groots plan zitten.’

Om misverstanden te voorkomen: dat grootse plan ontbreekt. Wat we zien is blufpoker, grilligheid en willekeur. Domme dagkoerspolitiek, waarin morgen alles weer anders kan zijn.

Dit artikel verscheen eerder op ENSIE.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: etymologie, taalbeschouwing, woordenschat

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Edwin Fagel • Ik antwoord de conducteur goedenavond

Ik antwoord de conducteur goedenavond
zoals ik amen antwoord op de hostie
ik volg de structuren van de samenleving
ik houd me aan de regels.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

WINTERMORGEN

Vastgeworteld in de richting van het waaien,
in die dromen scheefgegroeid bukken de bomen.
Elke ochtend in de wind die een maaier nabootst
en het bewegen van wie zand graaft, raap ik tussen
stammen, zoek ik talmend, breek ik berketakken. [lees meer]

Bron: Spinroc en andere verzen, 1958

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1933 Wim Hendriks
1948 Hans den Besten
sterfdag
1831 Willem Bilderdijk
➔ Neerlandicikalender

Media

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

18 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Elise de Vos – Van alles de laatste

Elise de Vos – Van alles de laatste

17 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komt al die literatuur vandaan?

Waar komt al die literatuur vandaan?

16 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d