• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Etymologica: Multiculturele mythologie

11 augustus 2025 door Aron Groot Reageer

Het Griekse pantheon onder een taalkundige loep

Het Griekse pantheon heeft op mij altijd een ordelijke indruk gemaakt. Twaalf Olympiërs, ieder met een eigen functie. Toch is het in feite een multiculturele mengelmoes.

Dat wordt duidelijk als je naar hun namen kijkt. Ik schreef al eens dat de naam van de Griekse hemel- en oppergod Zeus (Ζεύς) verwant is aan de naam van de Romeinse oppergod Jupiter. Ook bij de oude Indiërs vinden we een hemelgod met een verwante naam: Dyáuṣpitṛ́.

Met andere woorden: de hemelgod Zeus is terug te voeren op een Proto-Indo-Europese hemelgod. Toen de Grieken zich van de Proto-Indo-Europeanen afsplitsten en zich in Griekenland vestigden, hebben ze deze hemelgod met zich meegebracht.

Maar Zeus’ broer Poseidon (Ποσειδῶν), de god van de zee, heeft een veel minder transparante naam. Vergelijkingen met godennamen uit andere Indo-Europese talen leveren weinig tot niets op. Daarom gaat men ervan uit dat Poseidon het resultaat is van culturele uitwisseling tussen de immigrerende Grieken en de oorspronkelijke, niet-Indo-Europese bewoners van Griekenland. Zie ook mijn stukje over de narcis en de hyacint, nog twee woorden die de Grieken van deze oorspronkelijke bewoners hebben overgenomen.

Hoewel deze inheemse taal nooit op schrift is gesteld en we haar daarom alleen kennen ‘via’ Griekse leenwoorden, doen taalkundigen verwoede pogingen haar te ontcijferen. Zo zou de naam Poseidon zou het inheemse element –da- (-δα-) bevatten. Dat is beter te zien in de oudere, Homerische versie van zijn naam: Poseidaōn (Ποσειδάων).

Dit inheemse element da (δα) is ook terug te vinden in de naam van de godin van de landbouw: Demeter (Δημήτηρ). In het Dorische dialect: Damater (Δαμάτηρ). Op basis van deze correspondentie durven sommige taalkundigen zelfs te stellen dat da (δα) het inheemse woord voor ‘aarde’ was. Poseidon was naast god van de zee namelijk de god van aardbevingen.

Weer andere Olympiërs zijn noch inheems, noch door de Grieken meegebracht. Afrodite, de godin van de liefde, duikt bijvoorbeeld pas relatief laat op in het Griekse pantheon. In de zogeheten Lineair B-tabletten, het oudste Grieks dat we kennen (±1400 v. Chr.), komt ze geen enkele keer ter sprake.

Een kopie van de Afrodite van Knidos (4e eeuw voor Christus).

Latere Grieken als Herodotus (±450 v. Chr.) meenden dat Afrodite op een gegeven moment geïmporteerd was uit het Midden-Oosten. En inderdaad: er zijn bijzonder veel overeenkomsten tussen de cultus van Αφροδίτη (Aphroditē) en die van de vele malen oudere, semitische liefdesgodin Ištar – of in haar Fenicische nevenvorm: Astarte.

Een taalkundig verband tussen Aphroditē en Astarte is dan al snel gelegd. Maar deze aangenomen ontlening levert ook weerstand op. Want hoe kan bijvoorbeeld de Fenicische s in het Grieks een ph zijn geworden? Zoals wel vaker is de taalkundige consensus flinterdun – als-ie al bestaat.

Dit stuk verscheen eerder op Gevleugelde woorden

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Etymologica, historische taalkunde, mythologie

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Maya Wuytack • de toekomstige

de voorvoelde
‘ik zag haar
door de kamers
van haar hart rennen’

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

Het is alsof de dingen die gebeuren
volmaakter zich aan ons voltrokken toen
wij heler onverbloemd beschikbaar waren.

Bron: Vluchtige Verhuizing, postuum verschenen, 1975

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

7 maart 2026: Themadag Standaardnederlands

1 februari 2026

➔ Lees meer
11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

11 maart 2026: ‘Tussen oorlog en cultuur. Ede, 1600-1800’ 

31 januari 2026

➔ Lees meer
23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

23 febrewaris 2026: Nordfriesland in Kiel III: Wissenschaftliche Perspektiven auf eine vielfältige Region

31 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1980 Fred Batten
➔ Neerlandicikalender

Media

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

Feitenvrij: wat is de macht van de pen?

2 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komen spreekwoorden vandaan?

Waar komen spreekwoorden vandaan?

1 februari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

Maud Vanhauwaert en Nina Geerdink over Johanna Hobius

31 januari 2026 Door Fleur Speet Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d