• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

De middelste zin van… Jouw gezicht morgen

26 september 2025 door Helen de Hoop Reageer

Boek (drieluik): Jouw gezicht morgen van Javier Marías (vertaald uit het Spaans).

Middelste zin (p. 666-667):

Wat hij vertelde was niet alleen even reëel en geloofwaardig als het beleg van Wenen in 1529, de verschrikkelijke val van Constantinopel in 1453 toen de stad in handen van de ontrouwe Turken viel, de afslachting in Gallípoli van de landgenoten van Wheeler, de drie veldslagen of slachtpartijen bij Ieper tijdens de Eerste Wereldoorlog, het met de grond gelijkmaken van het plaatsje Lidice en de bombardementen op Hamburg, Coventry, Keulen en Londen tijdens de Tweede Wereldoorlog; en bovendien was het hier gebeurd, in diezelfde vreedzame, vrolijke en tegenwoordig welvarende steden en straten, ‘lieflijke velden’ waarin ik vrijwel mijn hele jeugd en het grootste deel van mijn leven had doorgebracht; en niet alleen was het hier gebeurd – net als de executies van 1808 tijdens wat de Engelsen de Great Peninsular War noemen, of de belegering van Numantia tussen 154 en 133 vóór Christus, of zoveel andere meedogenloze wreedheden –, maar het ging om dingen die hém waren overkomen, die zijn blauwe ogen hadden gezien en nu opnieuw zagen (nu dof en met een verwijde pupil), of die zijn weerloze oren hadden gehoord en nu weer hoorden (zijn maag van streek, zijn borst beklemd zoals in onrustige, geagiteerde dromen, dat alles lood op zijn ziel).

Deze zomervakantie las ik onder andere de trilogie Jouw gezicht morgen van Javier Marías. Op de binnenflap wordt verwezen naar “de schitterende cadans van zijn lange zinnen” door de Volkskrant en “zijn lange meanderende zinnen” door NRC. Ook de middelste zin is zo’n lange zin (203 woorden) en als je eenmaal zo ver bent in het boek (eigenlijk zijn het drie boeken, die zelf weer bestaan uit in totaal zeven delen), ben je al gegrepen door het verhaal en maakt het niet meer uit dat je telkens zo lang moet wachten voor het verdergaat. Het boek gaat over het interpreteren van mensen, hoe ze zijn en hoe ze zich zullen gedragen in verschillende omstandigheden. Peter-Arno is sinds ik hem ken nooit een spat veranderd. Zijn gezicht is nog precies hetzelfde als het was en ik ga ervan uit dat het ook morgen nog hetzelfde zal zijn. Zijn interesse in grammatica zal ook niet snel veranderen, lijkt me, dus hopelijk krijgt hij nu weer meer tijd om zich daarmee bezig te houden (wat natuurlijk veel leuker is dan directeurtje spelen).

De middelste zin van het boek is een lange zin, maar niet bepaald een ingewikkelde zin, helaas. De zin begint met het subject, dan een koppelwerkwoord en dan een naamwoordelijk predicaat met veel uitweidingen, maar grammaticaal gezien niks bijzonders. Binnen dat predicaat zijn nog tien of twaalf (bij- en hoofd)zinnen te onderscheiden (afhankelijk van of je die zijn blauwe ogen hadden gezien en nu opnieuw zagen opvat als een of twee bijzinnen, en hetzelfde voor die zijn weerloze oren hadden gehoord en nu weer hoorden), die ook allemaal nauwelijks de moeite van het ontleden waard zijn. Het subject, waar de zin mee begint, is nog wel interessant. In de traditionele grammatica wordt wat hij vertelde beschouwd als een bijzin met de functie van subject, maar tegelijkertijd wordt wat hier traditioneel een ‘betrekkelijk voornaamwoord met ingesloten antecedent’ genoemd. Dat betekent dat het hoofd van de betrekkelijke bijzin impliciet blijft (dat wat) en dan zou de bijzin dus niet op zichzelf staan, maar ondergeschikt zijn aan dat impliciete hoofd. De constituent wat hij vertelde is dan dus nominaal (een NP of DP) en zelf geen zin. Die overkoepelende NP heeft dan de functie van subject en de bijzin is slechts betrekkelijk en heeft geen eigen functie in de hoofdzin. Hetzelfde kan gezegd worden over het subject wie dit denkt in Wie dit denkt, is gek. Traditioneel gezien is het een bijzin, maar eigenlijk gedraagt het zich meer als een nominale constituent. Dat klopt ook beter met de betekenis. Wat hij vertelde verwijst naar ‘iets’ (en wie dit denkt naar ‘iemand’) en is dus ook heel geschikt als subject. Subjectzinnen bestaan natuurlijk ook, maar dan verwijzen ze naar een propositie en worden ze vaak geëxtraponeerd en voorafgegaan door een voorlopig subject het, bijvoorbeeld in Het interesseert me niet wat hij vertelde. In deze laatste bijzin, die de functie heeft van subject, is het niet ‘dat wat’ hij vertelde wat me niet interesseert, maar dat hij iets vertelde en wat dat dan was.

Op dezelfde manier is in Het interesseert me niet wie dit denkt niet ‘degene die’ dit denkt niet interessant voor mij, maar dat er mensen zijn die dit denken en wie dat dan zijn. Maar het interesseert me natuurlijk wel of Peter-Arno hier ook zo over denkt!

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Peter-Arno, syntaxis, taalkunde

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Frans Budé • Parkscènes

Hij begroet de bomen, zwaait naar de eenden
in de vijver, de blinkende kiezels op de bodem.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

De koeien schemeren door de heg,
het paard is uit taaitaai gesneden,
in ieder duindal ligt dun sneeuw.

De branding vlecht een veren zee
waar zon over omhoog stijgt, licht waarin
geen plaats om uit te vliegen is.

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

11 december 2025: Anne Frank, schrijfster

3 december 2025

➔ Lees meer
11 december 2025: Proefcollege Nederlands

11 december 2025: Proefcollege Nederlands

2 december 2025

➔ Lees meer
5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

5 december 2025: Intreerede Jolyn Philips

28 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1946 Dick Wortel
➔ Neerlandicikalender

Media

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

Dichter Esther Jansma (24 december 1958-23 januari 2025)

2 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

De postkoloniale podcast met Remco Raben over Pramoedya Ananta Toer

30 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

Peter van Zonneveld over Tjalie Robinson/Vincent Mahieu (1993)

29 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d