• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

‘Jongens leken zich zoveel makkelijker te kunnen onttrekken aan hun jongen-zijn’

23 december 2025 door Marc van Oostendorp 3 Reacties

Over Tot alles in beweging komt van Ester Naomi Perquin

Ester Naomi Perquins magistrale roman Tot alles in beweging komt kun je op minstens twee manieren tegelijkertijd lezen. In de eerste plaats als beschrijving van de ontwikkeling van een bewustzijn, hoe het van binnenuit voelt om de wereld gaandeweg op een andere manier te zien. In de tweede plaats als een studie van de man.

Het komt samen in een beschrijving van het bewustzijn van een meisje, van een vrouw, die opgroeit in een wereld van mannen.

Het meisje, de vrouw, heet Ela. Ze groeit op in Zeeland, haar vader overlijdt als ze nog jong is, haar moeder is afwezig. Ze heeft twee broers, waarvan een er succesvol wordt, en de ander kampt met psychosen. Na een affaire meteen oudere man trekt ze naar de grote stad, waar ze gevangenisbewaarder wordt. Later ontmoet ze een leuke man, Gideon, met wie ze twee zonen krijgt, en uiteindelijk een dochter.

Rampspoed

Dat is de buitenkant, fragmentarisch ook bekend uit Perquins poëzie. Maar in Tot alles in beweging komt wordt het verhaal verteld van binnenuit – niet achteraf, als iemand die met haar huidige wijsheid alles overziet. Een bewustzijn is een wonderlijk ding – op ieder moment verblind voor bepaalde aspecten van wat er gebeurt, terwijl die aspecten wel degelijk geregistreerd worden en achteraf, in een nieuwe fase van het bewustzijn met ándere verblindingen, alsnog kunnen worden bekeken en geïnterpreteerd.

Perquin vertelt hoe het is om als kind mee te maken dat je vader een voor jou onbegrijpelijke hersenziekte krijgt en uiteindelijk sterft en dat jij niet goed weet hoe daarop te reageren – het is heel verdrietig, en je bent je heel erg bewust van de situatie, maar je hebt een gevoel alsof je moet lachen.

Hoe het is om in wat een toxische relatie heet te zitten, om alles wat een oudere man tegen je zegt over jezelf – dat je zo onervaren bent, zo onnozel, dat hij je zo goed begrijpt, dat je maar moet zeggen wat hij wil, want hij begrijpt je zo goed, hoe burgerlijk het is om hem die paar klappen die hij je uit liefde geeft kwalijk te nemen – te accepteren.

Hoe het is om in verwachting te zijn, om in alles gericht te zijn op de relatie die nog komen moet, om beheerst te worden door onduidelijke angst over mogelijke rampspoed die het kind kan overkomen.

True crime

Enzovoort. Ieder van die verhalen wordt verteld in een eigen stijl, één die past bij de bewustzijnstoestand waarin Ela zich bevindt – dromerig en kinderlijk in het stuk over het overlijden van de vader, een dwingende jij-vorm in het stuk over de relatie met de oudere man. Omdat Perquin tot nu toe vooral bekend was als dichter, is het misschien logisch om haar grote taalvaardigheid toe te schrijven aan dat dichterschap. Sommige recensenten doen dat. Maar die soepelheid is vooral ook de vaardigheid van de prozaïst – iemand die moeiteloos lopende tekst weet aan te passen aan de binnenwereld van haar personage.

Dat personage, Ela dus, groeit bovendien op in een wereld die gedomineerd wordt door mannen. Vrouwen spelen altijd een bijrol – moeder wil vooral niet gestoord woorden door haar nageslacht bij het lezen van boeken en roken van sigaretten; Ela speelt vooral met haar twee broers en jongens-vriendjes. Na de toxische relatie, met een man, komt ze dus terecht in een gevangenis, een mannengevangenis, waar ook de meeste bewakers, en zeker de bewakers die het volhouden, mannen zijn, waar de hormonen, de mannelijke hormonen in de lucht hangen. En zelf krijgt ze in eerste instantie ook weer twee zoons. Pas als ze in verwachting is van een dochtertje, een meisje, gebeurt er iets. Terwijl ze tot dan toe vooral een soorttrue crime heeft geschreven, wil ze nu een boek schrijven over wat haar is overkomen. En wat haar is overkomen heeft dus van alles met mannen te maken.

Dochter

De kwade aspecten van mannelijkheid liggen niet alleen bij de mannen in de gevangenis – over wie gruwelijke verhalen worden verteld – of de toxische relatie. Zelfs over Ela’s vader blijken in de familie verhalen rond te gaan. Tegelijkertijd zijn er ook mannen die een heel andere kant van mannelijkheid vertegenwoordigen, zoals Gideon, de nuchtere, loyale vader van Ela’s kinderen, of Hans, de ruwe bolster die haar opleidt tot cipier; of de uiterst kwetsbare broer David.

Tegen het eind van het boek denkt Ela erover na of ze niet zelf liever een jongen had willen zijn:

Jongens leken zich zoveel makkelijker te kunnen onttrekken aan hun jongen-zijn, dan meisjes aan hun meisje-zijn – terwijl meisjes er vaker reden toe leken te hebben. Misschien niet alle meisjes, maar toch. Jongens genoten het voorrecht er niet te hoeven zijn; ze waren voor bijna niemand interessant, zoals ze op bankjes hingen met hun capuchons, hun brommers, hun Red Bulls en joints, zoals ze zich bewogen, zo loom, onbespied, inwisselbaar.

Tegelijkertijd worden, paradoxalerwijs, jongens meer gezien dan meisjes. Ik denk dat het niet voor niets is dat Ela midden in Tot alles in beweging komt, voor het eerst met een spiegeltje haar eigen geslacht bekijkt, als ze thuiskomt van een dag in de gevangenis waar de mannen als het ware de hele tijd met hún geslachten hebben lopen zwaaien.

Op die manier komen de twee thema’s samen. Een vrouwelijk bewustzijn hebben betekent voor een deel ook: je sterk bewust zijn van wat mannen doen en zeggen en willen, sterker dan van vrouwen. Tot je een dochter krijgt, en alles in beweging komt.

Ester Naomi Perquin, Tot alles in beweging komt. Van Oorschot, 2025. Bestelinformatie bij de uitgever.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: 21e eeuw, Ester Naomi Perquin, letterkunde

Lees Interacties

Reacties

  1. Robert Kruzdlo zegt

    23 december 2025 om 11:36

    Rimbauds woorden: Want IK wordt een ander. Als het koper ontwaakt als klaroen, kan het daar niets aan doen. Dit is mij duidelijk: ik woon het ontluiken van mijn gedachte bij: ik kijk ernaar en luister: ik strijk de snaren aan: de symfonie roert zich in de diepten of springt ineens tevoorschijn. (Symfonie van de neuronen. Stroom van nieuwe bewustzijn fase komen en gaan zonder de wil van de schrijver. R.K)

    Als jongens zich onbespied voelen gaan ze meer op in hun spel dan meisjes. Meisjes, biologisch gezien, moeten het leven doorgeven. Dat is een ander spel.

    Ik woon in Spanje en hier meer dan elders zie ik meisjes met kinderwagens en poppen. Elke dag zie ik wel ergens twee of meer meisjes onbespied moedertje spelen. Ze zijn doof en blind voor de omgeving. Dito jongens. Tot alles in beweging komt …is héél Hollands en engehartig. Het gevangeniswezen waar alles in dienst staat van controleren geeft te denken.

    Beantwoorden
    • Marc van Oostendorp zegt

      24 december 2025 om 15:55

      Zeg je nu dat ‘enghartig’ is als meisjes niet met poppen en kinderwagens spelen?

      Beantwoorden
      • Robert Kruzdlo zegt

        25 december 2025 om 10:46

        “ Tot alles in beweging komt …is héél Hollands en engehartig.” Het boek vind ik enghartig. Het gaat om bespieden van, in het boek. Los van het observeren. Ik observeer iets heel anders in Nederland: het opgaan in een spel.

        Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Astrid Roemer • Steffi huilt

Het geeft niet Poes
het geeft niet dat we
sterven

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

Het web houdt zijn gezicht hol in de wind,
de spin heeft het verlaten, sterren staan
er in, wind scheurt het van de aarde,
van leeggevreten gaten waait het schoon.

Bron: Maatstaf, oktober-november 1965

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

31 januari 2026: Glanzende geheimenis / Hemelse vreugde – over P.C. Boutens 

31 januari 2026: Glanzende geheimenis / Hemelse vreugde – over P.C. Boutens 

12 januari 2026

➔ Lees meer
25 januari 2026: Wel verdiend, niet ontvangen

25 januari 2026: Wel verdiend, niet ontvangen

8 januari 2026

➔ Lees meer
17 januari 2026: Grondvergadering Jacob Campo Weyerman

17 januari 2026: Grondvergadering Jacob Campo Weyerman

7 januari 2026

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1722 Francois Halma
➔ Neerlandicikalender

Media

In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

In gesprek met auteur Jeroen Theunissen

12 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Ik zie op tegen interviews…

Ik zie op tegen interviews…

11 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Johanna Coomans, Margaretha van Godewyck en Gesina Brit

Johanna Coomans, Margaretha van Godewyck en Gesina Brit

10 januari 2026 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2026 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d