

De journalist Philip Mechanicus (Amsterdam 1889-Auschwitz 1944) was werkzaam bij het Algemeen Handelsblad. Na de Duitse inval in 1940 besluit de krant joodse medewerkers ‘in de luwte’ te houden; in vervolg daarop schreef Mechanicus een reeks korte stukjes in de krant over dieren in Artis.
Aan bod komen de ezel en de gorilla, de python en de giraffe en nog vele andere. De toon van Mechanicus’ bijdragen is speels en geestig. Het stukje over de ‘kamergeleerde maraboe’ bijvoorbeeld begint als volgt: “De maraboe is een rasechte boekenwurm. Zijn hele verschijning is die van een ouderwetse kamergeleerde, die geen andere hartstocht heeft dan te vertoeven in zijn welvoorziene en rijkgeschakeerde boekerij.” De pauw is “uit een geslacht van beroemde operazangers, die grote triomfen hebben gevierd.”
De charmante miniaturen van Mechanicus’ zijn onder het stof vandaan gehaald door Paul Arnoldussen, die ook een inleiding verzorgde waarin kort de geschiedenis van Artis uit de doeken wordt gedaan. In het nawoord wordt ingegaan op de figuur van Mechanicus. Deze flamboyante journalist, succesvol ondanks alleen een vooropleiding tot en met de lagere school, kwam als jood na de Duitse inval in grote moeilijkheden. In 1942 werd hij opgesloten in kamp Amersfoort. Daarna volgden Westerbork, Bergen-Belsen en ten slotte Auschwitz. Het dagboek dat Mechanicus bijhield in Westerbork is in 1964 uitgegeven onder de titel In depot, en is een belangrijke bron voor kennis over de dagelijkse gang van zaken in het kamp.
Ruim twintig van Mechanicus’ dierenminiaturen zijn nu onder de titel ‘De giraffe is een dandy’ gebundeld en uitgegeven door De Kring, in samenwerking met de tweewekelijkse opiniekrant Argus. De illustraties zijn gemaakt door cursisten van Artis ateliers.
Meer informatie en bestellen, zie https://www.uitgeverijdekring.nl/de-giraffe-is-een-dandy.
Laat een reactie achter